Norwegia: firmy przestrzegają parytetu płci
2007-07-23 12:46
Przeczytaj także: Dyskryminacja na rynku pracy
Przepisy prawne zakazują dyskryminacji ze względu na płeć i stosuje się je do wszystkich obszarów życia społecznego. Prawo nakłada również na instytucje władzy publicznej, pracodawców i partnerów społecznych obowiązek aktywnej promocji równości kobiet i mężczyzn w ramach ich należytych kompetencji.Norwegia jest krajem aktywnie zaangażowanym w nordycką, europejską i międzynarodową współpracę rozwoju i promowania równości kobiet i mężczyzn oraz w ekonomiczną niezależność kobiet. Przepisy promowania idei równości płci zostały włączone do polityki budżetowej norweskiego rządu. Dążeniem działań rządu norweskiego jest promowanie równości kobiet i mężczyzn oraz sprawiedliwy podział środków publicznych, a także zwiększanie skuteczności i jakości wykonywania usług.
Około 500 norweskich firm będzie zmuszonych wywiązać się z obowiązku parytetu płci w zarządach. Od 1 stycznia 2008 roku firmom, które nie będą przestrzegać obwiązujących przepisów będzie grozić zamknięcie. Rząd nie wyklucza także nałożenia grzywny zamiast likwidacji firmy. Przepisy te dotyczą jednak przedsiębiorstw państwowych oraz spółek publicznych z ograniczoną odpowiedzialnością. Nie mają natomiast zastosowania do prywatnych spółek z ograniczoną odpowiedzialnością, które zazwyczaj tworzą małe firmy rodzinne, którymi zarządzają ich właściciele.
Wskaźnik kobiet zasiadających w zarządach przedsiębiorstw państwowych od kilku lat przekracza poziom 40%. W przypadku spółek publicznych z ograniczoną odpowiedzialnością wynosi on jedynie 18% (dane z 2006 roku).
![8 marca: bardziej święto równości płci niż Dzień Kobiet [© Freepik] 8 marca: bardziej święto równości płci niż Dzień Kobiet](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/rownosc-plci/8-marca-bardziej-swieto-rownosci-plci-niz-Dzien-Kobiet-265202-150x100crop.jpg)
oprac. : Anna Maria Sierpińska / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Najnowsze w dziale Prawo
-
Bliski Wschód w chaosie: zamknięta przestrzeń powietrzna, loty odwołane. Jakie prawa pasażerów?
-
Prawo nie nadąża za AI: co z odpowiedzialnością za działania sztucznej inteligencji?
-
Przewóz żywności za granicę. Limity i ograniczenia w ramach UE i poza UE w 2025 roku
-
Dziecko w samolocie - czy ma prawo do odszkodowania za opóźniony lub odwołany lot