eGospodarka.pl

eGospodarka.plPrawoPrawo dla biznesu › TikTok dostosowuje się do przepisów UE. Jakie zmiany niesie dyrektywa DSA?

TikTok dostosowuje się do przepisów UE. Jakie zmiany niesie dyrektywa DSA?

2023-08-08 09:00

TikTok dostosowuje się do przepisów UE. Jakie zmiany niesie dyrektywa DSA?

TikTok © pixabay.com

TikTok poinformował o postępach, jakie poczynił, pracując na zgodnością serwisu z wymaganiami unijnej dyrektywy DSA (Digital Services Act). Jednymi z jej głównych założeń są poprawa moderacji w mediach społecznościowych oraz walka z niepożądanymi treściami. Co to oznacza z punktu widzenia europejskich użytkowników tej platformy społecznościowej?

Przeczytaj także: DSA wchodzi w życie. Co zmienia się na TikToku?

Z tego tekstu dowiesz się m.in.:


  • Jakie zmiany wprowadza TikTok?
  • Jak wpłynie to na użytkowników tego medium?
  • Co stanie się z personalizacji treści?

Nowy, łatwiejszy sposób zgłaszania niedozwolonych treści


W nadchodzących tygodniach, użytkownicy z Europy (konkretnie z Europejskiego Obszaru Gospodarczego) otrzymają dodatkową opcję raportowania treści łamiących regulamin platformy, w tym również reklam. Osoba zgłaszająca będzie mogła wybrać powód zgłoszenia z listy kategorii, takich jak: mowa nienawiści, nękanie czy przestępstwa finansowe. TikTok udostępni specjalny przewodnik, który wyjaśni jak definiowane są poszczególne kategorie.

Zgłoszone materiały w pierwszej kolejności zostaną poddane weryfikacji w odniesieniu do Wytycznych Społeczności* i w razie ich naruszenia, globalnie usunięte. W przypadku braku jednoznacznej odpowiedzi, zespół moderatorów oraz eksperci prawni ocenią, czy treść narusza prawo w danym kraju i lokalnie zablokuje dostęp do materiału. Zarówno osoba zgłaszająca, jak i osoba, która opublikowała treść zostaną powiadomione o decyzji i jej uzasadnieniu. Możliwe będzie odwołanie się od decyzji.

Szczegóły moderacji treści


Zgodnie z DSA, TikTok będzie dostarczał europejskim użytkownikom więcej informacji dotyczących moderacji treści. Przykładowo, jeśli materiał zostanie zaklasyfikowany jako nieodpowiedni do rekomendacji użytkownikom w sekcji "Dla Ciebie", udostępnione zostanie wyjaśnienie decyzji. Zainteresowani otrzymają również komunikat o tym czy materiał został usunięty automatycznie czy przez moderatora. Zarówno twórcy, jak i osoby zgłaszające, zostaną również poinstruowani w jaki sposób odwołać się od decyzji.

fot. pixabay.com

TikTok

TikTok pracuje nad zgodnością z ustawą o usługach cyfrowych na terenie Unii Europejskiej


Szczegóły systemu rekomendacji


W związku z ustawą DSA, TikTok wkrótce udostępni możliwość wyłączenia personalizacji treści. Po skorzystaniu z tej opcji, w sekcji "Dla Ciebie" oraz "LIVE" będą wyświetlane materiały pochodzące z regionu zamieszkania konkretnego użytkownika oraz z całego świata, a nie tylko te związane z zainteresowaniami. Wyszukiwarka będzie pokazywała również wyniki złożone z popularnych treści regionalnych i w preferowanym języku. Listy obserwowanych kanałów i znajomych zostaną uszeregowane chronologicznie, a nie na podstawie profilu użytkownika.

Zmiana w spersonalizowanych reklamach


TikTok kontynuuje swoje wysiłki na rzecz bezpieczeństwa młodzieży, dlatego osoby z Europy, w wieku 13-17 lat nie będą widzieć na platformie spersonalizowanych reklam. Tę opcję będzie można włączyć i wyłączyć w ustawieniach konta.

Wypełnianie zobowiązań


TikTok deklaruje, że będzie kontynuował prace nad wypełnianiem zobowiązań wobec regulacji europejskich i wyznaczał branżowe standardy poprzez innowacyjne rozwiązania w zakresie narzędzi oraz współpracę z partnerami, organami regulacyjnymi i prawodawczymi oraz społeczeństwem.

*Wytyczne Społeczności oraz Warunki korzystania z usługi są dokumentami określającymi, które treści są dozwolone, a które niepożądane na platformie. Zasady te dotyczą wszystkich użytkowników i działają w odniesieniu do wszystkich treści publikowanych na TikToku. W celu egzekwowania zasad, platforma korzysta z moderacji maszynowej oraz zespołu moderatorów, których zadaniem jest identyfikacja i podejmowanie odpowiednich działań wobec kont i materiałów, które naruszają regulamin.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: