eGospodarka.pl

eGospodarka.plPrawoPrawo konsumenckie › Tanie bilety lotnicze. U przewoźnika czy u pośrednika?

Tanie bilety lotnicze. U przewoźnika czy u pośrednika?

2019-08-22 13:04

Tanie bilety lotnicze. U przewoźnika czy u pośrednika?

Gdzie kupować bilety lotnicze w internecie? © Maksym Yemelyanov - Fotolia.com

Gdzie poszukiwać tanich biletów lotniczych? Poprzez pośrednika, który wybierze dla nas najdogodniejszą opcję spośród setek dostępnych, czy może bezpośrednio na stronie przewoźnika? Z badań zrealizowanych przez Europejskie Centrum Konsumenckie w Austrii we współpracy z austriackim stowarzyszeniem konsumentów VKI wynika, że lepszym rozwiązaniem jest druga z wymienionych możliwości. I to nie tylko ze względu na bardziej atrakcyjną cenę.

Przeczytaj także: Czym są loty czarterowe i dlaczego warto się nimi interesować?

Tanie bilety lotnicze? U przewoźnika


Samodzielne przeszukiwanie stron przewoźników bywa dość czasochłonne. Z tego też względu ci, którzy polują na tanie bilety lotnicze, często decydują się skorzystać z wyszukiwarki pośrednika. W ten sposób w jednym miejscu dostają obszerne zestawienie dostępnych połączeń. Po wybraniu lotu, pośrednik dokonuje w ich imieniu zakupu. Takie rozwiązanie przedstawia się dość kusząco, tym bardziej, że serwisy pośredniczące w rezerwacjach lotniczych najczęściej przekonują nas, że gwarantują dostęp do najlepszych cen.

Z badania przeprowadzonego przez ECK wynika jednak, że:
  • w 33 z 43 przypadków (76%) tańsze bilety lotnicze oferują linie lotnicze - ceny oferowane bezpośrednio przez przewoźników są średnio o 9% niższe;
  • największa różnica w cenie wyniosła 38%;
  • niektóre strony rezerwacyjne pokazują różne opcje cenowe, ze względu na wybraną metodę płatności;
  • w jednym wypadku opłata dodatkowa za wybraną formę płatności wynosiła 11% ceny biletu.

Podczas badania skupiono się na różnych scenariuszach lotniczych: np. loty krótkodystansowe, wyjazdy weekendowe, czy długodystansowe podróże rodzinne. Porównano ceny rezerwowane na ten sam wyjazd za pomocą pośrednika i bezpośrednio u linii lotniczej.

fot. Maksym Yemelyanov - Fotolia.com

Gdzie kupować bilety lotnicze w internecie?

Przed dokonaniem rezerwacji warto porównać cenę u pośrednika z ceną oferowaną przez linię lotniczą.


Kto jest odpowiedzialny?


Niektórzy są skłonni zapłacić więcej, bo mają nadzieję na lepszą obsługę i pomoc w przypadku problemów (np. zmiany czasu lotu). Niestety nie zawsze mogą na nie liczyć. Sieć Europejskich Centrów Konsumenckich (ECC-Net) regularnie otrzymuje skargi od pasażerów, którzy napotykają trudności w skontaktowaniu się z działem obsługi klienta pośrednika internetowego. Jeżeli już im się to uda, wówczas otrzymują informacje, że portal jest wyłącznie pośrednikiem, nie może podejmować decyzji. Konsument musi samodzielnie udać się do linii lotniczych. Podobnie jest w przypadku odwołanego lotu, linia lotnicza odsyła pasażera do pośrednika, bo to on otrzymuje zwrot kosztów biletu na kartę, z której zapłacił za nasz bilet. W obliczu podobnych sytuacji, konsument ma problem z ustaleniem, z jakim problemem ma się do kogo zwrócić.

Porównanie cen


Przed dokonaniem rezerwacji warto porównać cenę u pośrednika z ceną oferowaną przez linię lotniczą. Z prawnego punktu widzenia cena wyświetlona na początku powinna zawierać wszystkie opłaty obowiązkowe. W zależności od wybranych usług opcjonalnych (np. bagaż rejestrowany, ubezpieczenie, ...) całkowite ceny rezerwacji mogą się różnić.

UWAGA: przy wybieraniu dodatkowych usług przedsiębiorca nie może stosować rozwiązania opt out tzn. nie możemy być zmuszeni do odkliknięcia danej opcji, aby z niej nie skorzystać.

Aby potwierdzić rezerwację, należy kliknąć przycisk, który zawiera zobowiązanie do zapłaty (np. „Zapłać”, „Kup bilet” lub podobne). Musisz uiścić jedynie cenę pojawiającą się na tym etapie. Aby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek, przed potwierdzeniem rezerwacji zrób zrzut ekranu, pokazujący datę i godzinę rezerwacji.

Cena ostateczna


Pośrednik, ani linia lotnicza nie mają prawa żądać wyższej ceny niż ta, która została przedstawiona pasażerowi jako ostateczna, nawet jeżeli płatność realizowana jest za pomocą przelewu bankowego.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: