eGospodarka.pl

eGospodarka.plPrawoPrawo gospodarcze › Zmiany w prawie spółek od 1 marca 2019 r.

Zmiany w prawie spółek od 1 marca 2019 r.

2019-03-11 00:41

Zmiany w prawie spółek od 1 marca 2019 r.

Zmiany w prawie spółek od 1 marca 2019 r. © vegefox.com - Fotolia.com

Od 1 marca br. weszły w życie ważne zmiany w prawie spółek, które mają istotny wpływ na prowadzenie biznesu w Polsce.

Przeczytaj także: TOP 10 zmian w prawie w 2015 roku

Kodeks spółek handlowych:

  1. Ograniczono swobodę składania rezygnacji przez członka zarządu spółki, w sytuacji gdyby taka rezygnacja doprowadziła do nieobsadzenia stanowiska członka zarządu w spółce (zarząd jednoosobowy, rezygnacja przez wszystkich członków w tym samym czasie). Aby rezygnacja stała się skuteczna, członek zarządu musi zwołać zgromadzenie wspólników, dołączyć swoją rezygnację do zaproszenia oraz pełnić funkcję do dnia zgromadzenia (analogicznie w spółkach akcyjnych, jeżeli zabraknie prawidłowo obsadzonej rady nadzorczej).
  2. Ułatwiono zasady zatwierdzania rocznych sprawozdań przez wspólników spółek z o.o. poprzez umożliwienie pisemnego podjęcia uchwał, czyli bez odbycia zgromadzenia wspólników w Polsce (w tzw. „trybie obiegowym”).
  3. Doprecyzowano pojęcie dnia dywidendy oraz określono reguły zwrotu przez wspólników zaliczek wypłaconych na poczet dywidendy w sytuacji, gdy spółka w danym roku obrotowym poniosła stratę albo nie osiągnęła odpowiedniego poziomu zysku.

Kodeks cywilny:


Uregulowano zasady potwierdzania umów zawartych przez osobę działającą jako organ osoby prawnej (np. jako członek zarządu) bez umocowania lub z przekroczeniem jego zakresu (tzw. ,,fałszywy organ”). W takiej sytuacji ważność umowy zależy od jej potwierdzenia przez osobę prawną, w której imieniu umowa została zawarta (najczęściej przez aktualny zarząd).

oprac. : Dominika Mazur / Taylor Wessing Taylor Wessing

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: