Jaki maksymalny termin wypłaty wynagrodzenia?
2018-04-27 00:50
![Jaki maksymalny termin wypłaty wynagrodzenia? [© marcin jucha - Fotolia.com] Jaki maksymalny termin wypłaty wynagrodzenia?](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/wynagrodzenie-za-prace/Jaki-maksymalny-termin-wyplaty-wynagrodzenia-205132-200x133crop.jpg)
Wynagrodzenie © marcin jucha - Fotolia.com
Przeczytaj także: Problemy z wynagrodzeniami: błędy w płacach to chleb powszedni?
Przepis art. 85 § 1 k.p. precyzuje okresowy charakter prawa do wynagrodzenia, wskazując, że rozliczenie i wypłata wynagrodzenia powinny obejmować czas nie dłuższy niż jeden miesiąc. Uprawnienie do wypłaty wynagrodzenia co najmniej raz w miesiącu jest dogodne dla pracowników ze względu na alimentacyjną funkcję wynagrodzenia. Regulacja ta umożliwia wystarczająco częste uzyskanie środków pieniężnych na bieżące potrzeby pracownika i jego rodziny, odpowiada też jednomiesięcznym okresom rozliczeniowym wielu bieżących opłat. Niewątpliwie istotne i konieczne dla zachowania co najmniej miesięcznej częstotliwości wypłaty wynagrodzenia jest wyznaczenie pewnego stałego, miesięcznego cyklu obrachunkowego.W art. 85 § 2 k.p. ustanowiono regułę, zgodnie z którą wynagrodzenie płatne raz w miesiącu powinno być wypłacone niezwłocznie po ustaleniu jego wysokości, nie później jednak niż do 10. dnia następnego miesiąca. 10 dzień następnego miesiąca jest maksymalnym okresem, w którym trzeba wypłacić wynagrodzenie. Należy w tym miejscu dodatkowo wskazać, że nie ma prawnych przeszkód, aby dokonywać wypłaty wynagrodzenia za okresy krótsze niż miesiąc (np. dwutygodniowe, tygodniowe, a nawet dzienne). „Zwiększoną” częstotliwość wypłaty wynagrodzenia mogą wprowadzać przepisy branżowe, zakładowe lub umowa o pracę. Jedynym warunkiem dopuszczalności regulacji odmiennej od kodeksowej jest jej korzystność dla pracownika (art. 9 i 18 k.p.). Korzystności częstszej niż miesięczna wypłaty wynagrodzenia nie można zakładać a priori. Ocena, czy wypłata zarobku w okresach krótszych niż miesięczne jest korzystniejsza dla pracownika, będzie wymagała, przy zastosowaniu kryteriów obiektywnych, indywidualizacji.
fot. marcin jucha - Fotolia.com
Wynagrodzenie
Termin wypłaty wynagrodzenia powinien być konkretnie wskazany.
Przydatne linki:
Kodeks pracy
Termin wypłaty wynagrodzenia powinien być konkretnie wskazany. Nie można go określać zbyt ogólnie lub jako przedział czasowy. Konkretny termin i sposób wypłaty pracownikom wynagrodzenia powinien zostać określony w układzie zbiorowym pracy lub regulaminie wynagradzania. Jeśli nie ma takich aktów, zasady wypłaty wynagrodzenia można wskazać w umowie o pracę. Ponadto, należy mieć na uwadze, że jeżeli ustalony dzień wypłaty przypada na dzień wolny od pracy, pracodawca zobowiązany jest wypłacić wynagrodzenie w dniu poprzedzającym dzień wolny.
Reasumując, wypłata wynagrodzenia za dany miesiąc nie może więc nastąpić po granicznym terminie wskazanym przez podany przepis art. 85 § 2 k.p., a więc po 10. dniu następnego miesiąca.
![Jednorazowa wypłata wynagrodzenia do rąk pracownika? [© nestonik - Fotolia.com] Jednorazowa wypłata wynagrodzenia do rąk pracownika?](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/wynagrodzenie-za-prace/Jednorazowa-wyplata-wynagrodzenia-do-rak-pracownika-99685-150x100crop.jpg)
oprac. : Justyna Gunia / AXELO Prawo i Podatki dla Biznesu
Przeczytaj także
-
Wynagrodzenie w obcej walucie
-
Wypłata a przelew wynagrodzenia na konto innej osoby
-
Wypłata wynagrodzenia w kryptowalutach. Czy to rozwiązanie się sprawdzi?
-
Wynagrodzenie pracownika w czasie epidemii. Czy pracodawca musi je wypłacać?
-
Kiedy wynagrodzenie za pracę w obcej walucie?
-
2 miliony Polaków bez wynagrodzenia
-
Dla braku pensji nie ma usprawiedliwienia
-
Wynagrodzenie godziwe
-
Wynagrodzenie
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)