eGospodarka.pl

eGospodarka.plPrawoPrawo dla biznesu › Dziedziczenie: istotne zmiany

Dziedziczenie: istotne zmiany

2016-09-10 00:29

Dziedziczenie: istotne zmiany

Istotne zmiany w systemie dziedziczenia © mimon - Fotolia.com

Nowa procedura – tzw. Europejskiego Poświadczenia Spadkowego – pozwoli spadkodawcy na samodzielny wybór dogodnego systemu dziedziczenia.

Przeczytaj także: Prawo spadkowe: jakie ułatwienia dla spadkobierców?

Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady Unii Europejskiej w sprawie jurysdykcji, prawa właściwego, uznawania i wykonywania orzeczeń przyjmowania i wykonywania dokumentów urzędowych dotyczących dziedziczenia oraz w sprawie ustanowienia europejskiego poświadczenia spadkowego będzie miało zastosowanie we wszystkich sprawach dziedziczenia po osobach zmarłych w dniu lub po dniu 17 sierpnia 2015 roku i będzie realizowane bezpośrednio we wszystkich krajach Unii Europejskiej.
Zgodnie ze zmianami, jakie wprowadza to rozporządzenie, prawem właściwym dla ogółu spraw dotyczących spadku (przykładowo krąg spadkobierców, kolejność dziedziczenia, zasady ustalania podatku etc.) będzie prawo państwa, w którym zmarły miał miejsce zwykłego pobytu w chwili śmierci, czyli prawo spadkowe obowiązujące na terenie miejsca stałego pobytu spadkodawcy. A zatem, jeśli zatem zmarły we Włoszech obywatel Polski nie pozostawił testamentu określającego inaczej to do rozstrzygania spraw związanych z dziedziczeniem mają zastosowanie włoskie przepisy prawa spadkowego. Jeśli jednak w testamencie wyraźnie zaznaczył, że chce, by przy podziale jego schedy obowiązywało polskie prawo spadkowe, to właśnie jego przepisy zostaną tu zastosowane – tłumaczy Robert Tomaszewski z portalu www.grunttozysk.pl.

Omówiona tu zmiana jest bardzo korzystna, ponieważ spadkodawca sam może wybrać dogodny dla niego i jego spadkobierców system dziedziczenia. Każdy spadkodawca może dokonać wyboru prawa państwa, którego obywatelstwo posiada w chwili dokonywania wyboru lub w chwili śmierci, jako prawa, któremu podlegać będzie ogół spraw dotyczących spadku. Co więcej, każdy, kto posiada więcej niż jedno obywatelstwo, może wybrać prawo każdego państwa, którego obywatelstwo posiada w chwili dokonywania wyboru lub w chwili śmierci.

fot. mimon - Fotolia.com

Istotne zmiany w systemie dziedziczenia

Procedura Europejskiego Poświadczenia Spadkowego pozwoli spadkodawcy na samodzielny wybór dogodnego systemu dziedziczenia.


Co istotne - rozporządzenie w sprawie jurysdykcji, prawa właściwego, uznawania i wykonywania orzeczeń przyjmowania i wykonywania dokumentów urzędowych dotyczących dziedziczenia oraz w sprawie ustanowienia europejskiego poświadczenia spadkowego zawiera także klauzulę, która wprowadza pojęcie tzw. ściślejszego związku spadkodawcy z państwem. Przywołana tu przesłanka wyraźnie mówi, że w sytuacji, gdy wyjątkowo, ze wszystkich okoliczności sprawy jasno wynika, że w chwili śmierci zmarły był w sposób oczywisty bliżej związany z państwem innym niż państwo stałego pobytu w chwili śmierci, prawem właściwym dla dziedziczenia będzie prawo tego innego państwa. Za “wyjątkową sytuację” mogą zostać uznane przenosiny spadkodawcy do państwa zwykłego pobytu na krótko przed śmiercią.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: