Dziedziczenie: istotne zmiany
2016-09-10 00:29
Istotne zmiany w systemie dziedziczenia © mimon - Fotolia.com
Przeczytaj także: Prawo spadkowe: jakie ułatwienia dla spadkobierców?
Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady Unii Europejskiej w sprawie jurysdykcji, prawa właściwego, uznawania i wykonywania orzeczeń przyjmowania i wykonywania dokumentów urzędowych dotyczących dziedziczenia oraz w sprawie ustanowienia europejskiego poświadczenia spadkowego będzie miało zastosowanie we wszystkich sprawach dziedziczenia po osobach zmarłych w dniu lub po dniu 17 sierpnia 2015 roku i będzie realizowane bezpośrednio we wszystkich krajach Unii Europejskiej.Zgodnie ze zmianami, jakie wprowadza to rozporządzenie, prawem właściwym dla ogółu spraw dotyczących spadku (przykładowo krąg spadkobierców, kolejność dziedziczenia, zasady ustalania podatku etc.) będzie prawo państwa, w którym zmarły miał miejsce zwykłego pobytu w chwili śmierci, czyli prawo spadkowe obowiązujące na terenie miejsca stałego pobytu spadkodawcy. A zatem, jeśli zatem zmarły we Włoszech obywatel Polski nie pozostawił testamentu określającego inaczej to do rozstrzygania spraw związanych z dziedziczeniem mają zastosowanie włoskie przepisy prawa spadkowego. Jeśli jednak w testamencie wyraźnie zaznaczył, że chce, by przy podziale jego schedy obowiązywało polskie prawo spadkowe, to właśnie jego przepisy zostaną tu zastosowane – tłumaczy Robert Tomaszewski z portalu www.grunttozysk.pl.
Omówiona tu zmiana jest bardzo korzystna, ponieważ spadkodawca sam może wybrać dogodny dla niego i jego spadkobierców system dziedziczenia. Każdy spadkodawca może dokonać wyboru prawa państwa, którego obywatelstwo posiada w chwili dokonywania wyboru lub w chwili śmierci, jako prawa, któremu podlegać będzie ogół spraw dotyczących spadku. Co więcej, każdy, kto posiada więcej niż jedno obywatelstwo, może wybrać prawo każdego państwa, którego obywatelstwo posiada w chwili dokonywania wyboru lub w chwili śmierci.
fot. mimon - Fotolia.com
Istotne zmiany w systemie dziedziczenia
Co istotne - rozporządzenie w sprawie jurysdykcji, prawa właściwego, uznawania i wykonywania orzeczeń przyjmowania i wykonywania dokumentów urzędowych dotyczących dziedziczenia oraz w sprawie ustanowienia europejskiego poświadczenia spadkowego zawiera także klauzulę, która wprowadza pojęcie tzw. ściślejszego związku spadkodawcy z państwem. Przywołana tu przesłanka wyraźnie mówi, że w sytuacji, gdy wyjątkowo, ze wszystkich okoliczności sprawy jasno wynika, że w chwili śmierci zmarły był w sposób oczywisty bliżej związany z państwem innym niż państwo stałego pobytu w chwili śmierci, prawem właściwym dla dziedziczenia będzie prawo tego innego państwa. Za “wyjątkową sytuację” mogą zostać uznane przenosiny spadkodawcy do państwa zwykłego pobytu na krótko przed śmiercią.
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)