eGospodarka.pl

eGospodarka.plPrawoPrawo administracyjne › Znalezione rzeczy do starosty

Znalezione rzeczy do starosty

2015-06-22 22:09

Znalezione rzeczy do starosty

Znalezione rzeczy należy oddawać starostom © mapichai - Fotolia.com

Każdy, kto znalazł rzecz i nie zna jej właściciela lub jego miejsca pobytu, ma obowiązek zawiadomić o tym starostę właściwego ze względu na miejsce zamieszkania znalazcy lub miejsce znalezienia rzeczy - w niedzielę, 21 czerwca 2015 roku, weszła w życie ustawa o rzeczach znalezionych. Ustawa określa m.in. obowiązki i prawa znalazcy oraz przechowującego czy zasady i sposób przyjmowania i przechowywania rzeczy znalezionych.

Przeczytaj także: Rzeczy znalezione uregulowane ustawą

Ustawa przewiduje m.in., że obowiązek przyjmowania i przechowywania rzeczy znalezionych, których wartość przekracza 100 zł spoczywa na staroście, a właściwie wyznaczonym przez niego organie. Znalezione rzeczy o walorach historycznych, naukowych lub artystycznej starostowie przyjmą niezależnie od ich wartości materialnej.

Po przyjęciu rzeczy, na staroście spocznie obowiązek ustalenia adresu zamieszkania osoby uprawnionej do odbioru rzeczy. Jeżeli nie da się ustalić właściciela rzeczy wartej ponad 100 zł, to wezwanie do jej odbioru (wraz z opisem) będzie przez rok prezentowane w starostwie, a ogłoszenie o rzeczy do odbioru trafi do Biuletynu Informacji Publicznej. Dodatkowo, jeśli wartość rzeczy wyniesie ponad 5 tys. zł, to starosta będzie musiał opublikować ogłoszenie w dzienniku lokalnym lub ogólnopolskim.

Wyjątkiem od reguły mają być przypadki, gdy rzecz zostanie znaleziona w budynku publicznym lub środkach komunikacji np. autobusie. Wtedy znalazca będzie musiał oddać zgubę zarządcy budynku lub przewoźnikowi.

W przypadku rzeczy których posiadanie wymaga pozwolenia (amunicja, broń, dowód osobisty, paszport), znalazca będzie musiał je niezwłocznie oddać Policji.

Jeśli znaleziona rzecz nie zostanie odebrana w ciągu roku od doręczenia wezwania bądź – w przypadku braku możliwości wezwania – w ciągu dwóch lat od znalezienia, stanie się własnością znalazcy.

Ustawa określa też znaleźne, w wysokości 1/10 wartości rzeczy. Warunkiem otrzymania znaleźnego będzie zgłoszenie roszczenia najpóźniej w chwili wydania rzeczy osobie uprawnionej do jej odbioru.

Sejm uchwalił ustawę 20 lutego 2015 r., a 10 marca 2015 r. podpisał ją prezydent.

oprac. : Grzegorz Gacki / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Więcej na ten temat: rzeczy zgubione, rzeczy znalezione, starosta, BIP

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: