eGospodarka.pl

eGospodarka.plPrawoPrawo administracyjne › Zaległe alimenty ściągnie tylko komornik

Zaległe alimenty ściągnie tylko komornik

2015-06-23 22:04

Zaległe alimenty ściągnie tylko komornik

Długi alimentacyjne będą ściągać tylko komornicy © apops - Fotolia.com

Zmiany w sposobie egzekucji długów alimentacyjnych, ułatwienia dla osób pobierających alimenty – zawiera projekt nowelizacji ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów, ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz ustawy o świadczeniach rodzinnych, przyjęty dziś przez rząd.

Przeczytaj także: Niezapłacone alimenty to ponad 8 mld zł

Najważniejsze zmiany dotyczą dwóch ustaw: o pomocy osobom uprawionym do alimentów i o świadczeniach rodzinnych. Ich celem jest uproszczenie i zmniejszenie procedur administracyjnych, bardziej racjonalne funkcjonowanie administracji oraz efektywniejsze odzyskiwanie przez budżet państwa należności od dłużników alimentacyjnych.

Obecnie należności dłużnika alimentacyjnego wobec Skarbu Państwa, powstałe z tytułu wypłacania alimentów z funduszu alimentacyjnego, egzekwowane są przez komorników sądowych (w trybie egzekucji sądowej) i przez naczelników urzędów skarbowych (w trybie egzekucji administracyjnej). Nie skutkuje to jednak wzrostem wielkości egzekwowanych należności, a powoduje koszty związane z obsługą głównie egzekucji administracyjnej. W nowelizacji zaproponowano więc likwidację egzekucji administracyjnej i zastąpienie jej egzekucją sądową, bowiem efektywność komorników sądowych jest znacznie wyższa niż skuteczność egzekucji administracyjnej.

Nowelizacja wprowadza również korzystne regulacje dla osób, które utraciły środki na utrzymanie w wyniku śmierci rodzica zobowiązanego do płacenia alimentów. Do dochodu osób ubiegających się o świadczenia rodzinne i świadczenia z funduszu alimentacyjnego nie będą już wliczane kwoty alimentów, gdy nie są one już otrzymywane z powodu śmierci rodzica zobowiązanego do ich płacenia.

oprac. : Grzegorz Gacki / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: