eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo administracyjne › Obowiązek meldunkowy jeszcze pozostanie. Co najmniej do końca 2017 roku

Obowiązek meldunkowy jeszcze pozostanie. Co najmniej do końca 2017 roku

2015-06-16 14:20

Obowiązek meldunkowy jeszcze pozostanie. Co najmniej do końca 2017 roku

Likwidacja meldunku po raz kolejny przesunięta © FER737NG - Fotolia.com

Obowiązek meldunkowy nie zniknie szybko. Obywatele wprawdzie będą mogli decydować, czy podawać adres swojego pobytu - czy to osobiście czy drogą elektroniczną - ale dopiero od początku roku 2018. Początkowo była mowa zniesieniu obowiązku meldunkowego od 2009 roku, a później od 2014, i wreszcie od 2016 roku. Rząd kolejne przesunięcie terminu uzasadnia charakterem i rozmiarem całego przedsięwzięcia.

Przeczytaj także: Zmiany w prawie meldunkowym już od 1 stycznia 2015 r.

Zniesienie obowiązku meldunkowego sprawia administracji publicznej wiele problemów. Pierwsze przymiarki do likwidacji tego obowiązku miały miejsce w roku 2008, kiedy to rząd przyjął projekt ustawy o ewidencji ludności, przewidujący wprowadzenie od 2009 r. zgłoszenia miejsca zamieszkania zamiast obowiązku meldunkowego. Niestety tamta próba wprowadzenia tej ustawy do porządku prawnego zakończyła się fiaskiem, głównie za sprawą szerokiego sprzeciwu przedstawicieli administracji. Zdaniem urzędników, likwidacja obowiązku meldunkowego zrodziłaby szereg problemów i komplikacji.

Kolejną próby likwidacji obowiązku meldunkowego również spaliły na panewce, a Sejm – na wniosek rządu – wielokrotnie przesuwał termin wejście w życie zapisów o likwidacji obowiązku meldunkowego, z początku 2014 roku, na rok 2016. Ostatecznie i ten ostatni termin nie zostanie dotrzymany, bowiem rząd przygotowuje obecnie projekt nowelizacji ustawy o ewidencji ludności, w którym przewiduje się zmianę dotychczasowego przepisu wprowadzającego od 1 stycznia 2016 r. zniesienie obowiązku meldunkowego. Termin zniesienia zameldowania będzie znów przesunięty, tym razem o dwa lata – na 1 stycznia 2018 r.

Rząd zamierza zamiast obowiązku meldunkowego (na pobyt stały) zaproponować możliwość dobrowolnej rejestracji faktycznego miejsca pobytu. W jego ramach obywatele polscy i państw członkowskich UE, przebywający w lokalu dłużej niż 3 miesiące, będą mieli prawo zgłoszenia adresu, pod którym aktualnie przebywają. Adres będzie można zgłosić albo osobiście w urzędzie gminy, albo elektronicznie za pośrednictwem profilu zaufanego ePUAP lub za pomocą podpisu elektronicznego weryfikowanego certyfikatem kwalifikowanym. Adres ten zostanie wówczas zarejestrowany w bazie PESEL.

Cudzoziemcy spoza państw UE (tak jak obecnie), nadal będą mieli obowiązek rejestracji adresu miejsca faktycznego pobytu. Zmienią się jednak terminy z tym związane, np. rejestracja będzie obligatoryjna dla cudzoziemców przebywających na terytorium Polski dłużej niż 14 dni. Pobyt nie przekraczający dwóch tygodni nie będzie wymagał zgłoszenia.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: