eGospodarka.pl

eGospodarka.plPrawoPrawo administracyjne › Rok 2013 - łatwiejszy meldunek i uzyskanie paszportu

Rok 2013 - łatwiejszy meldunek i uzyskanie paszportu

2012-12-26 23:23

Rok 2013 - łatwiejszy meldunek i uzyskanie paszportu

W przyszłym roku łatwiej będzie uzyskać paszport © sagaj - Fotolia.com

W Nowym Roku wejdą w życie ułatwienia administracyjne dla obywateli. Od 1 stycznia 2013 r. sprawy związane z meldunkiem będzie można załatwić podczas jednej wizyty w urzędzie. Przy meldowaniu podawać się będzie mniejszą liczbę informacji. Z kolei od 17 stycznia 2013 r. wniosek o paszport będzie można składać w dowolnym wydziale paszportowym urzędu wojewódzkiego na terenie kraju. Obecnie wniosek ten składa się w urzędzie właściwym dla miejsca zameldowania.

Przeczytaj także: Ustawa o dokumentach paszportowych - nowelizacja

Ułatwienia w kwestiach meldunkowych wprowadza nowelizacja ustawy o ewidencji ludności i dowodach osobistych oraz niektórych innych ustaw. Nowelizacja znosi od 1 stycznia 2013 r. niektóre przepisy dotyczące obowiązku meldunkowego. Od Nowego Roku nie trzeba będzie najpierw wymeldować się w jednym urzędzie, aby w drugim urzędzie móc się zameldować. Wszystkie te czynności będzie można wykonać w jednym urzędzie, z chwilą zameldowania się w nowym miejscu.

Od początku stycznia przyszłego roku przy meldowaniu się zniknie również obowiązek podawania danych o wykształceniu, służbie wojskowej oraz przedkładania książeczki wojskowej. Zniesione zostaną również kary za niedopełnienie obowiązku meldunkowego. Zgodnie z obecnymi przepisami, za niezameldowanie się grozi m.in. grzywna. Dłuższy będzie także czas na zameldowanie się - z obecnych 4 dni zostanie wydłużony do 30.

fot. sagaj - Fotolia.com

W przyszłym roku łatwiej będzie uzyskać paszport

Od 1 stycznia 2013 roku nastąpią ułatwienia w kwestiach meldunkowych, zaś od 17 stycznia łatwiej będzie wyrobić paszport.


Bardzo przydatną nowinką będzie możliwość dokonywania czynności meldunkowych poprzez pełnomocnika. Ustanowiony pełnomocnik będzie mógł m.in. zarówno zameldować, jak i wymeldować z miejsca stałego pobytu oraz z miejsca pobytu czasowego, trwającego ponad 3 miesiące. Dodatkowo właściciele, dozorcy i administratorzy nieruchomości oraz zakłady pracy nie będą mieli obowiązku weryfikowania wypełniania meldunku przez mieszkańców lub pracowników. Zniknie również obowiązek meldunkowy wczasowiczów i turystów. Obowiązek meldunkowy zostanie ostatecznie zniesiony od 1 stycznia 2016 roku.

Z kolei 17 stycznia 2013 roku wejdą w życie ułatwienia dotyczące paszportów, wprowadzone nowelizacją ustawy o dokumentach paszportowych. Od tego dnia wniosek o paszport będzie można złożyć i odebrać później dokument w dowolnym punkcie paszportowym. Obecnie wniosek o paszport składa się w urzędzie odpowiednim dla miejsca zameldowania, a paszport jest wydawany są przez wojewodę, właściwego ze względu na miejsce zameldowania osoby ubiegającej się o paszport (a w razie braku takiego miejsca - według ostatniego miejsca zameldowania na pobyt stały).

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: