eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo dla biznesu › Ustawa o odnawialnych źródłach energii podpisana

Ustawa o odnawialnych źródłach energii podpisana

2015-04-13 11:47

Przeczytaj także: Nowa ustawa o prawach konsumenta podpisana przez Prezydenta


Nowelizacja ustawy – Prawo budowlane.


W dniu 16 marca 2015 roku została także podpisana przez Prezydenta RP ustawa z dnia 20 lutego 2015 r. o zmianie ustawy - Prawo budowlane oraz niektórych innych ustaw.

Nowelizacja zmierza do usprawnienia procesu budowlanego, w szczególności przez zniesienie obowiązku uzyskania decyzji o pozwoleniu na budowę w stosunku do niektórych obiektów budowlanych, dla których wymóg taki przewidziany jest w dotychczasowym stanie prawnym.

Uproszczeniu i skróceniu procedury budowlanej służyć ma również m.in. rezygnacja z obowiązku załączania do projektu budowlanego oświadczeń o zapewnieniu dostaw energii, wody, ciepła i gazu, o warunkach przyłączenia do sieci wodociągowych, kanalizacyjnych, cieplnych, gazowych, elektroenergetycznych, telekomunikacyjnych oraz o możliwości dostępu do drogi publicznej. Przewiduje się również ograniczenie zasady, zgodnie z którą roboty budowlane można rozpocząć na podstawie ostatecznej decyzji o pozwoleniu na budowę.

W noweli zaproponowano rozszerzenie katalogu obiektów budowlanych, których budowa wymagać będzie zgłoszenia, a nie jak dotychczas - uzyskania pozwolenia na budowę.

Zgłoszeniu podlegać będą w szczególności:
  • wolno stojące budynki mieszkalne jednorodzinne, których obszar oddziaływania mieści się w całości na działce lub działkach, na których zostały zaprojektowane,
  • wolno stojące parterowe budynki gospodarcze, w tym garaże, altany oraz przydomowe ganki i oranżerie (ogrody zimowe) o powierzchni zabudowy do 35 m2, przy czym łączna liczba tych obiektów na działce nie może przekraczać dwóch na każde 500 m2 powierzchni działki,
  • wolno stojące parterowe budynki rekreacji indywidualnej o powierzchni zabudowy do 35 m2, przy czym liczba tych obiektów na działce nie może przekraczać jeden na każde 500 m2 powierzchni działki,
  • wolno stojące parterowe budynki stacji transformatorowych i kontenerowych stacji transformatorowych o powierzchni zabudowy do 35 m2,
Do zgłoszenia budowy wolno stojącego budynku mieszkalnego jednorodzinnego z obszarem oddziaływania mieszczącym się w całości na działce, na której został zaprojektowany, wolno stojącego parterowego budynku stacji transformatorowej i kontenerowej stacji transformatorowej o powierzchni zabudowy do 35 m2 oraz sieci elektroenergetycznych obejmujących napięcie znamionowe nie wyższe niż 1 kV, sieci wodociągowych, kanalizacyjnych, cieplnych oraz telekomunikacyjnych, trzeba będzie dołączyć m. in. cztery egzemplarze projektu budowlanego wraz z opiniami, uzgodnieniami, pozwoleniami i innymi dokumentami wymaganymi przepisami szczególnymi (zgłoszenie z projektem).

Ustawa wejdzie w życie z dniem 27 czerwca 2015 roku, z wyjątkiem art. 1 pkt. 34, który wejdzie w życie w dniu 1 stycznia 2016 r.

Ustawa o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności.


W dniu 17 marca 2015 roku została także podpisana przez Prezydenta RP ustawa z dnia 20 lutego 2015 r. o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności.

Nowa ustawa określa w szczególności zadania oraz właściwość organów – przede wszystkim zarządów województw i lokalnych grup działania, w szczególności w zakresie dokonywania wyboru strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność) oraz zasady organizacji lokalnych grup działania. Zgodnie z zapisami ustawy kluczową rolę w realizacji rozwoju lokalnych społeczności (poza lokalnymi grupami działania) odgrywać będą samorządy województw.

Ustawa wejdzie w życie po 14 dniach od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw RP.

Nowelizacja ustawy o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt.


W dniu 19 marca 2015 roku została także podpisana przez Prezydenta RP ustawa z dnia 20 lutego 2015 r. o zmianie ustawy o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt.

Bezpośrednim powodem podjęcia prac legislacyjnych nad nowelizacją było zagrożenie rozprzestrzeniania się afrykańskiego pomoru świń (międzynarodowy skrót choroby to ASF, wywołujący ją wirus - ASFV) z dzików wolno żyjących na świnie utrzymywane w gospodarstwach na obszarze województwa podlaskiego, gdzie zanotowano przypadki wskazanej wyżej choroby u dzików.

Głównym celem ustawy jest ograniczenie liczby gospodarstw spełniających niskie standardy w zakresie bioasekuracji, co przyczyni się do zapobieżenia szerzeniu się chorób zakaźnych zwierząt, podlegających obowiązkowi zwalczania. Zgodnie z nowelizacją Główny Lekarz Weterynarii opracuje programy bioasekuracji - mające na celu zapobieganie szerzeniu się tych chorób, biorąc pod uwagę sytuację epizootyczną w odniesieniu do danej choroby zakaźnej zwierząt. Realizacja programu bioasekuracji - z wyłączeniem kosztów nadzoru sprawowanego przez organy Inspekcji Weterynaryjnej - będzie finansowana przez posiadaczy zwierząt.Minister właściwy do spraw rolnictwa będzie mógł wprowadzić, w drodze rozporządzenia, program bioasekuracji na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (lub jego części).

Ustawa wejdzie wżycie z dniem 15 kwietnia 2015 roku.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: