eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo dla biznesu › Ustawa o odnawialnych źródłach energii podpisana

Ustawa o odnawialnych źródłach energii podpisana

2015-04-13 11:47

Przeczytaj także: Nowa ustawa o prawach konsumenta podpisana przez Prezydenta


Nowelizacja ustawy – Kodeks karny wykonawczy.


W dniu 20 marca 2015 roku została podpisana przez Prezydenta RP ustawa 6 lutego 2015 r. o 2015 r. o zmianie ustawy – Kodeks karny wykonawczy.

Nowelizacja ma na celu dostosowanie systemu prawa do wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia 26 lutego 2014 r. (sygn. akt K 22/10), stwierdzającego że art. 115 § 7 zdanie pierwsze k.k.w. jest niezgodny z art. 47 w związku z art. 31 ust. 3 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej, przez to, że nakazuje obecność funkcjonariusza niewykonującego zawodu medycznego podczas udzielania świadczenia zdrowotnego również osobom pozbawionym wolności, co do których nie jest to konieczne, oraz przez to, że nie określa przesłanek uzasadniających odstąpienie od tego nakazu
Nowelizacja wyłącza zasady pełnego prawa do intymności w trakcie udzielania świadczeń zdrowotnych jedynie w odniesieniu do pewnych kategorii osób, tj.: skazanych stwarzających poważne zagrożenie społeczne albo poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa zakładu oraz skazanych, którzy podczas pobytu w areszcie śledczym lub zakładzie karnym naruszyli w poważnym stopniu dyscyplinę i porządek.

W przypadku, gdy osoba udzielająca świadczenia zdrowotnego zawnioskuje o to, świadczenie będzie mogło zostać udzielone w warunkach zapewniających zachowanie całkowitej prywatności. Podobne reguły będą miały zastosowanie wobec osadzonych, którzy są leczeni w placówkach medycznych zlokalizowanych poza zakładem karnym. Dotyczy to przypadków, gdy świadczenia zdrowotne udzielane są w zwykłych placówkach leczniczych, przez personel medyczny, który na co dzień nie ma do czynienia z osobami pozbawionymi wolności. W pozostałych sytuacjach obecność funkcjonariusza SW może być konsekwencją wyrażenia życzenia w tym przedmiocie przez personel medyczny udzielający danego świadczenia zdrowotnego, z uwagi na konieczność zapewnienia odpowiedniej ochrony osobie udzielającej świadczenia zdrowotnego.

Nowelizacja wprowadza także przepis wprowadzający regułę dotyczącą dwóch kategorii osób tymczasowo aresztowanych: tymczasowo aresztowanych przed przeprowadzeniem pierwszej kwalifikacji przez komisję penitencjarną, tj. w początkowej fazie stosowania tymczasowego aresztowania oraz tymczasowo aresztowanych, które przez cały okres stosowania tego środka zapobiegawczego, powinny pozostawać pod szczególnym nadzorem funkcjonariuszy Służby Więziennej, zgodnie z którą obecność funkcjonariusza SW w trakcie udzielania świadczeń będzie zasadą, a odstąpienie od takiego nadzoru, może mieć miejsce na wniosek personelu medycznego.

Ustawa weszła w życie z dniem 21 marca 2015 roku.

Ustawa o ratyfikacji Układu o stowarzyszeniu między Unią Europejską i Europejską Wspólnotą Energii Atomowej oraz ich państwami członkowskimi, z jednej strony, a Gruzją, z drugiej strony.


W dniu 26 marca 2015 roku została także podpisana przez Prezydenta RP ustawa z dnia 6 lutego 2015 r. o ratyfikacji Układu o stowarzyszeniu między Unią Europejską i Europejską Wspólnotą Energii Atomowej oraz ich państwami członkowskimi, z jednej strony, a Gruzją, z drugiej strony, sporządzonego w Brukseli dnia 27 czerwca 2014 r.

Ratyfikacja układu przez Polskę jest logiczną konsekwencją wsparcia dla proeuropejskiej polityki Gruzji. Stanowi jednocześnie potwierdzenie aprobaty Rzeczypospolitej Polskiej dla ścieżki reform transformacyjnych i systemowych, na jakiej znajduje się Gruzja.

Ustawa o zmianie ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych.


W dniu 26 marca 2015 roku została także podpisana przez Prezydenta RP ustawa z dnia 6 lutego 2015 r. o zmianie ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych.

Nowelizacja ma na celu wsparcie osób niepełnosprawnych, które prowadzą działalność gospodarczą, także niepełnosprawnych rolników i rolników zobowiązanych do opłacania składek za niepełnosprawnego domownika, ubiegających się o refundację z PFRONu składek na ubezpieczenie społeczne. W dotychczasowym stanie prawnym warunkiem uzyskania refundacji było terminowe opłacenie ich w całości, a nawet krótkie przekroczenie terminu pozbawiało możliwości otrzymania refundacji. Nowelizacja pozwala na wyeliminowanie tej sytuacji i sankcjonuje niedochowanie terminów określonych w ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych i o ubezpieczeniu społecznym rolników, nie dłuższej jednak niż przekraczające 14 dni. Ponadto ustawa wprowadza dla tych samych podmiotów, co wyżej wskazane możliwość umorzenia (w całości lub w części), rozłożenia na raty spłat lub odroczenia terminu płatności, należności pieniężnych dotyczących zwrotu pomocy udzielonej w formie refundacji składek na ubezpieczenie społeczne oraz odsetek od nienależnie pobranych kwot dofinansowania do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych.

Ustawa pozwala także objąć korzystnym uregulowaniem należności pieniężne dotyczące zwrotu środków przyznanych na podstawie art. 25 ust. 3b ustawy nowelizowanej w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2007 r. i art. 25a ust. 5 w brzmieniu obowiązującym w roku 2008.

Ustawa wchodzi w życie pierwszego dnia drugiego miesiąca następującego po miesiącu ogłoszenia, z wyjątkiem art. 1 pkt 1 i 2, które wchodzą w życie z dniem 1 października 2015 r.

poprzednia  

1 ... 3 4

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: