eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo pracy › Umowa cywilnoprawna – 7 aspektów, o których warto pamiętać

Umowa cywilnoprawna – 7 aspektów, o których warto pamiętać

2015-04-06 00:35

Umowa cywilnoprawna – 7 aspektów, o których warto pamiętać

Umowa © tivoly - Fotolia.com

Wraz z rozwojem firmy konieczne może stać się zatrudnienie współpracownika, który weźmie na swoje barki część jej zobowiązań. Początkujących przedsiębiorców często nie stać na zaproponowanie umowy o pracę. Wybierają więc umowę cywilnoprawną – o dzieło lub zlecenie. Na jakie kwestie zwrócić uwagę decydując się na któryś z tych kontraktów?

Przeczytaj także: Jakie formy zatrudnienia w projekcie unijnym są dozwolone?

Zatrudnienie na umowę o dzieło lub zlecenie może być świetnym rozwiązaniem w przypadku mniejszych firm. Przedsiębiorcy często jednak nie zdają sobie prawy z niuansów, jakie tutaj rządzą. Oto 7 kwestii, z których istnienia warto zdawać sobie sprawę przed podpisaniem umowy cywilnoprawnej.

1. Umowa cywilnoprawna nie może zastąpić tej o pracę


Przed podpisaniem umowy z nową osobą należy dobrze zastanowić się, czego konkretnie przedsiębiorca będzie od niej potrzebował i jak współpraca ma wyglądać. Od tego zależy bowiem rodzaj podpisanego kontraktu. Niekiedy przepisy zobligują nie do zatrudnienia na umowę cywilnoprawną, ale do zaproponowania etatu.

Stanie się tak jeśli pracodawca będzie wymagał od zatrudnionego, by ten wykonywał:
  • swoje zadania wyłącznie osobiście,
  • pracę jego kierownictwem oraz nadzorem,
  • powtarzalne, regularne czynności w stałych odcinkach czasowych,
  • pracę w wyznaczonym miejscu i czasie.

To kiedy dane zlecenie staje się stosunkiem pracy bywa trudne do określenia. Jednak w sytuacji, gdy jednocześnie pojawiają się powyższe cechy, z dużym prawdopodobieństwem można stwierdzić, że tak właśnie jest. A to wymaga podpisania umowy o pracę.

fot. tivoly - Fotolia.com

Umowa

Zatrudnienie na umowę o dzieło lub zlecenie może być świetnym rozwiązaniem w przypadku mniejszych firm.


2. Istotny przedmiot umowy


Podstawową różnicą, na którą należy zwrócić uwagę w kontekście podpisania umowy o dzieło lub zlecenie jest jej przedmiot. W przypadku tej pierwszej najważniejszy jest rezultat działań zleceniobiorcy. Może nim być przykładowo zaprojektowanie strony www, stworzenie aplikacji, czy przygotowanie firmowego logotypu.

Nie zawsze jednak stwierdzenie, co będzie efektem działań jest możliwe. Ewentualnie przedsiębiorca nie widzi takiej konieczności. W takim przypadku warto zastanowić się nad podpisaniem umowy zlecenie. To częsty kontrakt w sytuacjach, kiedy zatrudnia się daną osobę np. do roznoszenia ulotek, telemarketingu, moderowania forum internetowego czy ochrony budynku.

3. Umowa o dzieło zawsze odpłatna, zlecenie niekoniecznie


Podejmując decyzję, co do wyboru danego kontraktu należy zwrócić uwagę, że umowa o dzieło jest z założenia umową odpłatną. Oznacza to, że musi określać kwotę, którą otrzyma osoba podejmująca się danego zadania.

Inaczej jest przy umowie zlecenie, która może być zarówno odpłatna, jak i nieodpłatna. To kwestia jaką obie strony powinny pomiędzy sobą ustalić. Tutaj pewna ważna informacja – jeżeli w umowie zlecenie nie został zawarty zapis o braku wynagrodzenia, to uznaje się, że ma ona charakter odpłatny.

4. Forma pisemna nie jest wymagana


Umowa zlecenie, jak i o dzieło nie musi być sporządzona w formie pisemnej. W przepisach nie ma zapisów, które określałyby konkretny sposób ich zawarcia. Co za tym idzie możliwa jest dowolna forma, np. ustna. Trzeba zdawać sobie jednak sprawę z tego, że najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest tu spisanie umowy na piśmie (w celach dowodowych).

Konieczność spisania na piśmie istnieje w kontekście umowy o pracę oraz o przeniesienie autorskich praw majątkowych.

 

1 2

następna

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: