eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo gospodarcze › Przewóz towarów: podwykonawstwo

Przewóz towarów: podwykonawstwo

2014-02-20 00:59

Przewóz towarów: podwykonawstwo

Podwykonawstwo w transporcie - czyja odpowiedzialność? © Arvydas Kniukšta - Fotolia.com

W stosunkach przewozowych bardzo często zdarza się, że przedsiębiorstwa transportowe, zawierając umowy przewozu towarów – fizycznie nie przewożą ładunków, a ich rola ogranicza się do zatrudnienia podwykonawcy. Warto zastanowić się, jak do omawianej problematyki odnoszą się normy prawne zawarte w akcie prawnym, jakim jest Konwencja CMR. Zagadnienie to jest istotne, albowiem opisywana sytuacja, w stosunkach transportowych, właściwie jest regułą. W ramach jednego transportu tworzy się czasami cały łańcuch przewoźników, którzy jedynie formalnie uczestniczą w przewozie towaru.

Przeczytaj także: Umowa przewozu. Uwaga na pułapki w zakresie kar umownych

W pierwszej kolejności należy zastanowić się, czy powierzenie przewozu innemu podmiotowi na zasadzie podwykonawstwa jest w ogóle dozwolone. Pytanie to nie może znaleźć uniwersalnej odpowiedzi, bowiem z jednej strony Konwencja CMR nie zawiera w tym zakresie szczegółowej regulacji, a z drugiej strony dopuszczalność podwykonawstwa może być wyłączona treścią konkretnej umowy przewozu. Konwencja CMR nie zawiera zapisów upoważniających przewoźnika do powierzenia transportu osobie trzeciej, ale również tego nie zabrania. Uznać należy zatem, że co do zasady możliwe i dopuszczalne jest posłużenie się przez przewoźnika podwykonawcą.

Konieczna analiza umowy

W konkretnym przypadku konieczna jest jednak analiza umowy zawartej pomiędzy powierzającym, a jego kontrahentem. Taka umowa może bowiem zawierać postanowienia wyraźnie zabraniające powierzenia przewozu osobie trzeciej lub dopuszczające posłużenie się podwykonawcą jedynie za uprzednią zgodą kontrahenta. Warto zatem przed oddaniem przewozu podwykonawcy upewnić się czy zawarta uprzednio umowa, na mocy której przewoźnik dysponuje ładunkiem, zawiera postanowienia w zakresie dopuszczalności podwykonawstwa.

Złamanie powyższego zakazu może być kosztowne, bowiem umowa może przewidywać, że w takim przypadku należna będzie kara umowna w określonej wysokości. W ostatnio wymienionym przypadku obowiązek zapłaty kary umownej będzie związany z samym tylko faktem powierzenia przewozu osobie trzeciej, wbrew zakazowi umownemu, w oderwaniu od ewentualnie poniesionej w związku z tym szkody.

Czyja jest odpowiedzialność?

Posługiwanie się podmiotem trzecim w celu wykonania własnej umowy przewozu rodzi pytanie o odpowiedzialność powierzającego względem swojego kontrahenta. W tym przypadku Konwencja CMR zawiera wyraźne postanowienie, że przewoźnik odpowiada, jak za swoje własne czynności i zaniedbania, za czynności i zaniedbania swoich pracowników i wszystkich innych osób, do których usług odwołuje się w celu wykonania przewozu, kiedy ci pracownicy lub te osoby działają w wykonaniu swych funkcji.

Nie będzie zatem możliwe w stosunku do kontrahenta zwolnienie się z odpowiedzialności odszkodowawczej na tej podstawie, że to podmiot trzeci wykonał przewóz nieprawidłowo. Zaznaczyć należy, że podwykonawca może odpowiadać względem powierzającego nie tylko za sam przewóz, ale również za prawidłowość wykonania innych czynności z nim związanych, do których się zobowiązał. Może chodzić tu przykładowo o czynności załadunkowe czy załatwienie określonych formalności związanych z towarem.

fot. Arvydas Kniukšta - Fotolia.com

Podwykonawstwo w transporcie - czyja odpowiedzialność?

Konwencja CMR zawiera wyraźne postanowienie, że przewoźnik odpowiada, jak za swoje własne czynności i zaniedbania, za czynności i zaniedbania swoich pracowników i wszystkich innych osób, do których usług odwołuje się w celu wykonania przewozu, kiedy ci pracownicy lub te osoby działają w wykonaniu swych funkcji.


Z praktycznego punktu widzenia, szczególnie istotne jest, aby przenieść do umowy z podwykonawcą istotne warunki przewozu zawarte w umowie przewozu zawartej z kontrahentem. Brak precyzji w powyższym zakresie może doprowadzić do tego, że umowa z kontrahentem zostanie wykonana nieprawidłowo, pomimo prawidłowego wykonania umowy zawartej z podwykonawcą.

Tytułem przykładu wskazać można sytuację, w której istotnym postanowieniem umowy jest przewóz towaru w określonej temperaturze. Jeżeli takiego postanowienia zabraknie w umowie z podwykonawcą, ten ostatni wykona zawartą przez siebie umowę prawidłowo, pomimo niezachowania określonej temperatury przewozu towaru. Powierzający jednak w takim przypadku będzie zobowiązany do naprawienia szkody w stosunku do swojego kontrahenta, ale nie będzie mógł domagać się takiego odszkodowania od swojego podwykonawcy.

Warto od razu zaznaczyć, że przewoźnik nie będzie mógł uwolnić się od odpowiedzialności za działania podwykonawcy poprzez podniesienie zarzutu, że dokonał starannego jego wyboru lub powierzył ładunek profesjonaliście. Brak winy w wyborze w świetle art.3 Konwencji CMR nie jest podstawą zwolnienia z takiej odpowiedzialności. Należy jednak mieć na uwadze inną okoliczność, a mianowicie przypadek, gdy przewoźnik wykonuje czynności, do których nie był zobowiązany. W takim przypadku nie odpowiada on za działania lub zaniechania podwykonawcy. Tytułem przykładu podać można chociażby pomoc w załadunku na prośbę nadawcy.

Dochodzenie roszczeń

W tym miejscu warto krótko wspomnieć o zasadach dochodzenia roszczeń przez osobę uprawnioną w przypadku przewozu realizowanego w ramach podwykonawstwa przez kilka podmiotów. Konwencja CMR nie wprowadza solidarnej odpowiedzialności przewoźnika i jego podwykonawcy. Nie jest również zasadniczo dopuszczalne bezpośrednie dochodzenie roszczeń przez osobę uprawnioną od podwykonawcy z pominięciem przewoźnika powierzającego mu przewóz, z wyjątkiem odbiorcy. Ten ostatni może bowiem dochodzić roszczeń zarówno od przewoźnika głównego i jego podwykonawcy.

 

1 2

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: