eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo gospodarcze › Przewóz towarów: podwykonawstwo

Przewóz towarów: podwykonawstwo

2014-02-20 00:59

Przeczytaj także: Umowa przewozu. Uwaga na pułapki w zakresie kar umownych


Konsekwencją omawianego uregulowania jest to, że dochodzenie odszkodowania przez uprawnionego może w zasadzie odbywać się z zachowaniem określonego porządku. Przykładowo nadawca będzie miał prawo dochodzenia odszkodowania wyłącznie od głównego przewoźnika, z którym zawarł umowę przewozu, a dopiero ten przewoźnik będzie mógł dochodzić roszczeń od swojego podwykonawcy. W powyższym przykładzie nadawca nie mógłby dochodzić odszkodowania bezpośrednio od podwykonawcy.

Wskazać należy, że Konwencja CMR w ogóle nie zawiera jakichkolwiek regulacji co do zasad odpowiedzialności pomiędzy przewoźnikiem, a jego podwykonawcą. W związku z powyższym należałoby przyjąć, że zastosowanie mają zasady ogólne, jakby chodziło o zwykłą umowę przewozu. W takim zatem przypadku przewoźnika, którzy powierzył ładunek podwykonawcy należałoby traktować jako nadawcę towaru, ze wszystkimi konsekwencjami wynikającymi z tego faktu.

W przypadku umowy zawieranej na zasadzie podwykonawstwa warto mieć na uwadze, że odrębną i odmienną instytucją jest przewóz sukcesywny. Czasami wskazane wyżej sytuacje są utożsamiane, co nie jest uzasadnione. Różnica jest bowiem taka, że w przypadku przewozu sukcesywnego kolejni przewoźnicy stają się przez przyjęcie towaru i listu przewozowego stroną umowy na warunkach określonych w liście przewozowym (jedna umowa), podczas gdy przy przewozie na zasadzie podwykonawstwa powstają stosunki obligacyjne łączące dwóch przewoźników (wiele umów). Rozważania zawarte w tym artykule odnoszą się jedynie do drugiej sytuacji. Znajomość mechanizmów i regulacji dotyczących podwykonawstwa wydaje się niezbędna, albowiem jak pokazuje praktyka rozwiązanie to jest w dzisiejszych czasach niezwykle często wykorzystywane przy obsłudze zleceń transportowych.

Grzegorz Zakrzewski radca prawny, prowadzący Kancelarię Radcy Prawnego z siedzibą w Kaliszu, specjalizującą się w krajowym i międzynarodowym prawie transportowym

poprzednia  

1 2

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: