eGospodarka.pl

eGospodarka.plPrawoPrawo pracy › Zasiłek wychowawczy 2014

Zasiłek wychowawczy 2014

2013-11-29 14:15

Zasiłek wychowawczy 2014

Zasiłek wychowawczy © endostock - Fotolia.com

Potoczny termin "zasiłek wychowawczy" to pewnego rodzaju uproszczenie, stosowane potocznie, jest to bowiem dodatek do zasiłku rodzinnego, przyznawany osobom pozostającym na urlopie wychowawczym.

Przeczytaj także: Zasiłek wychowawczy 2016

W przeciwieństwie do zasiłku macierzyńskiego, dodatek do zasiłku rodzinnego z tytułu opieki nad dzieckiem w okresie korzystania z urlopu wychowawczego nie jest wypłacany ze środków ZUS, a - tak jak inne świadczenia rodzinne - przez Ośrodki Pomocy Społecznej. Otrzymują go wyłącznie osoby spełniające kryterium dochodowe upoważniające do przyznania zasiłku rodzinnego. Wysokość dochodu przez większość roku 2014 nie zmieni się w stosunku do aktualnej - do końca października będzie to kwota 539 złotych na członka rodziny. Od 1 listopada 2014 roku wzrośnie ona natomiast do 574 złotych.

Oprócz kryterium dochodowego, osoby ubiegające się o zasiłek wychowawczy muszą spełniać także inne warunki. Prawo do tego dodatku przysługuje pozostającym na urlopie wychowawczym matce lub ojcu, opiekunowi faktycznemu dziecka albo opiekunowi prawnemu dziecka, jeżeli dziecko pozostaje pod jego faktyczną opieką. Zasiłek wychowawczy można pobierać maksymalnie przez 24 miesiące. Okres ten może zostać wydłużony do 36 miesięcy, gdy sprawowana jest opieka nad więcej niż jednym dzieckiem urodzonym podczas jednego porodu, oraz do 72 miesięcy gdy opieka jest sprawowana nad dzieckiem niepełnosprawnym.

Zasiłek nie przysługuje osobom, które przed uzyskaniem prawa do urlopu wychowawczego pozostawały w stosunku pracy której niż przez 6 miesięcy. Nie można też z niego korzystać, jeśli w trakcie urlopu wychowawczego podjęło się pracę zarobkową (nie tylko na podstawie umowy o pracę), która uniemożliwia sprawowanie opieki nad dzieckiem. Nie otrzymają tego dodatku również rodzice dzieci umieszczonych w placówce zapewniającej całodobową opiekę. Innym powodem wstrzymania wypłaty zasiłku wychowawczego jest pobieranie w tym samym czasie zasiłku macierzyńskiego.

Wysokość dodatku z tytułu opieki nad dzieckiem w okresie korzystania z urlopu wychowawczego to 400 złotych miesięcznie.
Przeczytaj także: Zasiłek wychowawczy 2015 Zasiłek wychowawczy 2015

Przeczytaj także

Urlop wychowawczy w 2014

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: