eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo pracy › Umowa zlecenie – specyfikacja

Umowa zlecenie – specyfikacja

2013-10-05 00:44

Umowa zlecenie – specyfikacja

Umowa zlecenie jest elastyczną formą zatrudnienia © pressmaster - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Umowa zlecenie jest umową cywilno-prawną, w której nacisk kładziony jest nie na końcowy rezultat, a na staranne działanie. Z uwagi na fakt, że umowa zlecenie jest elastyczną formą zatrudnienia, pracodawca ma swobodę, jeśli chodzi o regulację czasu pracy i rozwiązanie umowy.

Przeczytaj także: Umowa zlecenia: zakres zobowiązania zlecenioborcy

Przez umowę zlecenie przyjmujący zlecenie (zleceniobiorca) zobowiązuje się do wykonania określonej czynności na rzecz dającego zlecenie (zleceniodawca). Zleceniobiorcy przysługują jedynie prawa wynikające bezpośrednio z treści umowy (nie jest chroniony przez przepisy kodeksu pracy).

Przyjmujący zlecenie może powierzyć wykonanie zlecenia osobie trzeciej. Jednakże przysługuje mu taki przywilej jedynie wtedy, gdy wynika to z umowy albo gdy jest do tego zmuszony przez okoliczności. W razie przekazania zlecenia innej osobie, zleceniobiorca zobowiązany jest poinformować o tym fakcie dającego zlecenie, przy czym winny jest podać także dane swego zastępcy i miejsce jego zamieszkania.

Zlecenie może być realizowane odpłatnie lub bez wynagrodzenia. W przypadku tego pierwszego, wynagrodzenie należy się zleceniobiorcy dopiero po wykonaniu zadania, chyba że umowa stanowi inaczej.

Należy pamiętać, że jeśli ani z umowy, ani z okoliczności nie wynika, że przyjmujący zlecenie zobowiązał się wykonać je nieodpłatnie, za wykonanie zlecenia należy się wynagrodzenie.

fot. pressmaster - Fotolia.com

Umowa zlecenie jest elastyczną formą zatrudnienia

Pracodawca ma swobodę, jeśli chodzi o regulację czasu pracy i rozwiązanie umowy.


Umowa zlecenie może zostać wypowiedziana przez każdą ze stron w dowolnym czasie. Jeśli wypowiedzenie nastąpi ze strony zleceniodawcy, to powinien on przyjmującemu zlecenie zwrócić wydatki, które ten poczynił w celu należytego wykonania zlecenia. Gdy zlecenie należy do odpłatnych – zobowiązany jest także zapłacić zleceniobiorcy część wynagrodzenia odpowiadającą jego dotychczasowym czynnościom, a jeżeli wypowiedzenie nastąpiło bez ważnego powodu, powinien także naprawić szkodę.

Jeśli odpłatna umowa zlecenie zostanie wypowiedziana bez ważnego powodu przez przyjmującego zlecenie, wówczas to on jest odpowiedzialny za szkodę.

Uwaga! Jeśli w umowie kwestia terminowości wypowiedzenia nie jest uregulowana, wypowiedzenie następuje ze skutkiem natychmiastowym.

fot. mat. prasowe

Umowa zlecenie - wady i zalety

Dla pracodawcy niewątpliwą zaletą zatrudnienia w oparciu o umowę zlecenie są niewielkie koszty związane z płatnością składek – przekłada się to na niski koszt zatrudnienia.


Agata Skórzyńska

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: