eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo dla biznesu › Jednolity Patent Europejski krytykowany

Jednolity Patent Europejski krytykowany

2013-03-26 00:16

Przeczytaj także: Jednolity Patent Europejski: szansa czy zagrożenie?


Ponadto, zgodnie z komunikatem Komisji Europejskiej z dnia 3 kwietnia 2007 r. łączny koszt równoległego prowadzenia sporu sądowego tylko w czterech państwach członkowskich UE, w których prowadzi się większość spraw patentowych (tj. w Niemczech, Francji, Wielkiej Brytanii i Holandii) wynosi obecnie od 310 tys. euro do prawie 2 mln euro w pierwszej instancji i od 320 tys. euro do 1,4 mln euro w drugiej. Jak nietrudno się domyślić kosztowność systemu rozstrzygania sporów w powiązaniu z brakiem jednolitego tytułu prawnego zniechęca w szczególności małe i średnie przedsiębiorstwa do korzystania z systemu patentowego.

Wreszcie, zdaniem przeciwników pakietu patentowego jego wejście w życie stanowić będzie trwałą barierę rozwoju przedsiębiorczości i znacząco ograniczy polskie szanse na zmniejszenie dystansu wobec państw wysoko rozwiniętych. Zamiast instrumentów wspierających innowacyjność, pojawią się dodatkowe czynniki zwiększające ryzyko gospodarcze i koszty.

Na ten argument zwolennicy pakietu patentowego również mają swoją odpowiedź. Ich zdaniem JPE jest potrzebny europejskim przedsiębiorcom ze względu na możliwość „dzielenia się wiedzą”. Łatwo dostępna informacja nt. prowadzonych badań ułatwi opracowywanie nowych pomysłów badawczo-wynalazczych, które potem będą mogły być tanio opatentowane, co służy realizacji tzw. „piątej swobody unijnej” – swobody przepływu wiedzy. Rozprzestrzenianie informacji technicznej stymuluje też kreatywność, technologiczne badania, ocenę ryzyka, itp.

Oba rozporządzenia (podstawowe i w sprawie tłumaczeń) będzie można stosować od 1 stycznia 2014 r. lub od dnia wejścia w życie Porozumienia w sprawie Jednolitego Sądu Patentowego, w zależności od tego, która data jest późniejsza. Z kolei, porozumienie w sprawie Jednolitego Sądu Patentowego wejdzie w życie 1 stycznia 2014 r. lub po tym, jak ratyfikuje je co najmniej 13 państw stron porozumienia, pod warunkiem, że wśród nich znajdą się Wielka Brytania, Francja i Niemcy. Do systemu nie przystąpią Hiszpania i Włochy, choć będą mogły to zrobić w dowolnym momencie. Niemniej jednak, nawet po wejściu w życie pakietu patentowego przedsiębiorcy będą mieć swobodny wybór między trzema systemami ochrony wynalazków (tworzonego jednolitego patentu, obowiązującego dziś patentu europejskiego lub krajowego systemu patentowego) tak, aby każdy przedsiębiorca mógł dopasować system do swoich konkretnych potrzeb.

poprzednia  

1 2

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: