eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo gospodarcze › Postępowanie upadłościowe z możliwością zawarcia układu

Postępowanie upadłościowe z możliwością zawarcia układu

2012-11-06 08:30

Przeczytaj także: Wniosek o ogłoszenie upadłości


Propozycje układowe powinny zawierać:
  1. Sposób (propozycje) restrukturyzacji zobowiązań upadłego,
  2. uzasadnienie
Propozycje restrukturyzacji zobowiązań upadłego obejmują w szczególności:
  • odroczenie wykonania zobowiązań,
  • rozłożeni spłaty długów na raty,
  • zmniejszenie sumy długów,
  • konwersje wierzytelności na udziały lub akcje,
  • zmianę, zamianę lub uchylenie prawa zabezpieczającego określoną wierzytelność.
Propozycje układowe mogą wskazywać jeden lub więcej sposobów restrukturyzacji.

Jednocześnie warunki restrukturyzacji zobowiązań upadłego powinny być jednakowe w stosunku do wierzycieli tej samej kategorii interesów, chyba, że wierzyciel wyraził zgodę na warunki mniej korzystne. Korzystniejsze warunki restrukturyzacji zobowiązań można przyznać wierzycielom mającym drobne wierzytelności, a także wierzycielom, którzy po ogłoszeniu upadłości udzielili lub mają udzielić kredytu niezbędnego do wykonania układu. Jednocześnie warunki restrukturyzacji zobowiązań ze stosunku pracy nie mogą pozbawić pracowników minimalnego wynagrodzenia za pracę.

Uzasadnienie propozycji układowych powinno zawierać:
  • opis stanu przedsiębiorstwa ze szczególnym określeniem jego sytuacji ekonomiczno-finansowej, prawnej oraz organizacyjnej,
  • analizę sektora rynku, na którym przedsiębiorstwo upadłego działa, z uwzględnieniem pozycji rynkowej konkurencji,
  • metody i źródła finansowania wykonania układu, z uwzględnieniem przewidywanych wpływów i wydatków w czasie wykonywania układu,
  • analiza poziomu i struktury ryzyka,
  • ocena alternatywnego sposobu restrukturyzacji zobowiązań,
  • system zabezpieczenia praw i interesów wierzycieli na czas wykonywania układu.
Ze względu na szeroki zakres uzasadnienia sędzia komisarz może zezwolić na ograniczenie uzasadnienia propozycji układowych, jeżeli z uwagi na wielkość i charakter przedsiębiorstwa upadłego ustalenie wszystkich danych nie jest niezbędne dla zapewnienia prawidłowego wykonania układu.

Układem obejmuje się;
  1. wierzytelności nieuprzywilejowane, tzn. wszystkie wierzytelności które powstały przed dniem ogłoszenia upadłości, łącznie z wierzytelnościami zabezpieczonymi przez przeniesienie na zabezpieczenie własności rzeczy, wierzytelności lub innego prawa, odsetki od ww. wierzytelności za cały czas opóźnienia spełnienia świadczenia, wierzytelności zależne od warunków, jeżeli warunek ziścił się w czasie wykonywania układu;
  2. niektóre wierzytelności uprzywilejowane jeżeli wierzyciel wyraził zgodę na ich objęcie układem przy czym zgoda ta powinna być wyrażona w sposób bezwarunkowy i nieodwołalny, najpóźniej przed przystąpieniem do głosowania nad układem. Są to: wierzytelności ze stosunku pracy ( odpowiednio roszczenia z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych) oraz wierzytelności zabezpieczone na mieniu upadłego hipoteką, zastawem, zastawem rejestrowym, zastawem skarbowym i hipoteka morską.
Układem nie są objęte, zgodnie z enumeratywnym wyliczeniem w art. 273 ust.1 pr. upadłościowego:
  • należności alimentacyjne oraz renty z tytułu odszkodowania za wywołanie choroby, niezdolności do pracy, kalectwa lub śmierci,
  • wierzytelności o wydanie mienia nie należącego do upadłego,
  • wierzytelności, które za zgoda sędziego komisarza zostały spłacone,
  • wierzytelności za które upadły odpowiada w związku z nabyciem spadku po ogłoszeniu upadłości, po wejściu spadku do masy upadłościowej,
  • składek na ubezpieczenie emerytalne, rentowe i chorobowe.

Czytaj także:
Wniosek o ogłoszenie upadłości
Prawo upadłościowe i naprawcze a przedsiębiorcy

poprzednia  

1 2

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

  • AB_Consulting / 2015-06-30 19:27:58

    Zagadnienia dotyczące upadłości, likwidacji i odpowiedzialności
    Chciałbym wspólnie z przedsiębiorcą zastanowić się nad upadłością niezależnie od tego czy jest to upadłość z możliwością zawarcia układu czy upadłość z likwidacją.
    Po wejściu nowego prawa upadłościowego i naprawczego pojawiło się dużo wątpliwości na tle stosowania nowego prawa.

    Jako praktycy doskonale zdajemy sobie sprawę, prawo powinno być spójne i jasne, Lecz niestety rzeczywistość jawi się nam zupełnie inaczej.

    Dłużnik jest niewypłacalny, jeżeli nie wykonuje swoich wymagalnych zobowiązań. Zatem każdy, kto nie wykonuje swoich zobowiązań jest niewypłacalny. Stosując taką wykładnie każdy, kto nie wykonuje swoich zobowiązań powinien podlegać procedurze upadłości I tu powstaje pytanie czy są to chwilowe kłopoty firmy i czy decyzja o dalszym funkcjonowaniu firmy nie pociągnie za sobą sankcji w postaci zakazu prowadzenia działalności lub egzekucji z majątku członka zarządu.

    Sąd może oddalić wniosek o ogłoszenie upadłości, jeżeli opóźnienie w wykonaniu zobowiązań nie przekracza trzech miesięcy, a suma niewykonalnych zobowiązań nie przekracza 10% wartości bilansowej przedsiębiorstwa dłużnika.

    Jest jeszcze jeden aspekt sprawy powierzamy cały majątek w rękach osób trzecich, które jak wynika nie tylko z mojego doświadczenia działają różnie, dochodzi do masy nadużyć i nieprawidłowości a konsekwencje tych działań ponosi zawsze upadły. Wystarczy przeglądnąć strony internetowe gdzie jest podanych masę przykładów, lecz w chwili obecnej nie podaje odnośników do tych stron, zbyt dużo kłopotów mi to przysporzyło, miłej lektury.
    Przyszedł czas na pytanie czy nie powierzyć zarządu w sytuacji przed zgłoszeniem wniosku o upadłość firmie o bardzo bogatym doświadczeniu a co zatem idzie odpowiedzialności za skutki nie zgłoszenia wniosku o upadłość we właściwym czasie. Wspólnymi siłami możemy przejść przez może chwilowy kryzys spółki.

    Upadłość przestała być antidotum na nadużyci, i błędne analizy finansowe.
    Jeżeli majątek spółki nie wystarczy na pokrycie wszystkich zobowiązań to Sędzia komisarz umarza postępowanie upadłościowe i oddaje spółkę upadłemu i stajemy przed tym samym problemem, jaki zaistniał przed złożeniem wniosku o ogłoszenie upadłości z tą różnicą spółka pozbyła się najlepszych składników majątku.

    Następne pytania do rozważenia czy sprzedaż spółki przed upadłością nie jest lepszym
    rozwiązaniem, które ma jedną główną zaletę w chwili przeniesienia prawa własności udziałów powołaniu nowego zarządu zapominamy o problemie, czy upadłość zakończy się wykreśleniem z KRS'u czy umorzeniem postępowania, upadłościowego.

    Boli mnie postawa niektórych kancelarii prawnych, które polecają upadłość ze względu na swoją korzyść przecież, jeżeli postępowanie upadłościowe ni zakończy się powodzeniem to mają klienta, który będzie potrzebował pomocy prawnej przez długi czas, każdy mecenas pragnąłby mieć takich klientów. odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: