eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo dla biznesu › Przedawnione wierzytelności a rejestry dłużników

Przedawnione wierzytelności a rejestry dłużników

2012-02-17 13:06

Przeczytaj także: Przedawnione długi mogą wpędzić dłużnika w kłopoty


Przechowywanie dowodów zapłaty

Łatwość, z jaką można wpisać do BIG informacje o przedawnionych długach powoduje, że zagrożone mogą się poczuć osoby, które wiele lat wcześniej uregulowały swoje zobowiązania, ale nie przechowują już potwierdzeń zapłaty. Instytucja przedawnienia została wprowadzona nie tylko jako swoista karta dla wierzycieli, którzy przez dłuższy czas zachowują się biernie i nie podejmują czynności w celu wyegzekwowania swoich wierzytelności, przez co dopuszczają do przedawnienia. Celem przedawnienia jest również umożliwienie obrony przed żądaniami zapłaty tym osobom, które swoje długi już spłaciły, ale ze względu na upływ czasu nie są już tego w stanie udowodnić (bo np. nie przechowują potwierdzeń zapłaty sprzed wielu lat). Takim osobom będzie niezwykle trudno doprowadzić do usunięcia informacji z BIG, bo nie będą w stanie wykazać, że dług już spłaciły. W praktyce oznacza to, że dla uniknięcia ryzyka wpisania do BIG należy przechowywać potwierdzenia zapłaty przez całe życie.

Usuwanie wpisów przez BIG

Bez wniosku wierzyciela biuro informacji gospodarczej usuwa wpisy na podstawie uzasadnionej informacji o nieistnieniu zobowiązania, a jeśli dane dotyczą konsumenta - także na podstawie uzasadnionej informacji o wygaśnięciu zobowiązania. Ponadto informacje są usuwane po upływie trzech lat od ich ostatniej aktualizacji, nie później niż po upływie dziesięciu lat od dnia ich przekazania przez wierzyciela. Żaden z tych przypadków nie dotyczy jednak istniejących, ale przedawnionych długów.

Kary za nieprawdziwe informacje

Hamulcem przed nadużyciami w postaci wpisywania do BIG informacji o nieistniejących (bo już dawno uregulowanych) zobowiązaniach są przepisy ustawy przewidujące bardzo wysokie kary za przekazanie do biura nieprawdziwej informacji. Grozi za to grzywna do 30.000 zł. Taka sama kara grozi wierzycielowi, który nie później niż w terminie czternastu dni nie zażądał od biura aktualizacji informacji w razie całkowitego wykonania zobowiązania albo jego wygaśnięcia lub stwierdzenia faktu nieistnienia zobowiązania. Natomiast informacje o istniejących, ale przedawnionych długach można do BIG wpisywać bez żadnych negatywnych konsekwencji.

Podstawa prawna:
  • Ustawa z dnia 9.04.2010 r. o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych (Dz. U. nr 81, poz. 530 ze zm.).


Wydawnictwo Podatkowe GOFIN – wydawca czasopism, Gazety Podatkowej i serwisów internetowych dostarczających specjalistycznej wiedzy z zakresu podatków, rachunkowości, ubezpieczeń i prawa pracy.

poprzednia  

1 2

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: