eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo pracy › Roszczenia ze stosunku pracy - przedawnienie

Roszczenia ze stosunku pracy - przedawnienie

2012-02-07 11:23

Przeczytaj także: Spory o roszczenia ze stosunku pracy


Oprócz przerwania biegu przedawnienia mogą również wystąpić sytuacje, w których ulegnie ono zawieszeniu. Zawieszenie polega na nierozpoczęciu biegu przedawnienia albo na jego wstrzymaniu na czas trwania przeszkody uniemożliwiającej dochodzenie przez uprawnionego (pracownika) należnych mu roszczeń. Przeszkoda ta musi być spowodowana działaniem siły wyższej (art. 293 K.p.), np. wystąpieniem klęski żywiołowej w danym regionie. Po ustaniu okoliczności powodującej zawieszenie biegu przedawnienia, biegnie ono od momentu, w którym zostało zawieszone.

Więcej czasu na dochodzenie urlopu

Zgodnie z ogólną zasadą bieg przedawnienia rozpoczyna się od dnia, kiedy dane roszczenie stało się wymagalne. W przypadku urlopu wypoczynkowego takim dniem jest ostatni dzień roku, za który przysługuje urlop lub ostatni dzień okresu, w którym można udzielić urlopu zaległego za ubiegły rok.

Począwszy od 1 stycznia 2012 r. granicznym terminem udzielenia niewykorzystanego urlopu za dany rok jest 30 września roku następnego. W tym dniu rozpoczyna swój bieg roszczenie o zaległy urlop za 2011 r. Pracownik będzie więc mógł "upomnieć" się o niewykorzystany wypoczynek za 2011 r. aż do 30 września 2015 r. - o ile będzie w tym czasie pozostawał w zatrudnieniu. Jeżeli nie, do powyższej daty będzie mógł złożyć pozew o ekwiwalent za ten urlop. Należy podkreślić, że pracodawca i pracownik nie mogą porozumieć się w sprawie zrzeczenia się zarzutu przedawnienia, o ile nie upłynął jeszcze jego termin. Takie ewentualne zrzeczenie się będzie nieważne.

Podstawa prawna:
  • Ustawa z dnia 26.06.1974 r. - Kodeks pracy (Dz. U. z 1998 r. nr 21, poz. 94 ze zm.)


Wydawnictwo Podatkowe GOFIN – wydawca czasopism, Gazety Podatkowej i serwisów internetowych dostarczających specjalistycznej wiedzy z zakresu podatków, rachunkowości, ubezpieczeń i prawa pracy.

poprzednia  

1 2

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: