eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo pracy › Dzień wolny za niedzielę do końca okresu rozliczeniowego

Dzień wolny za niedzielę do końca okresu rozliczeniowego

2012-02-06 13:08

Za pracę w święto pracodawca ma obowiązek udzielić innego dnia wolnego od pracy do końca okresu rozliczeniowego, a jeżeli nie jest to możliwe zapłacić wynagrodzenie wraz ze 100% dodatkiem za każdą godzinę pracy w święto.

Przeczytaj także: Za pracę w sobotę - dzień wolny

Pytanie: Czy w przypadku gdy pracownik nie odbierze dnia wolnego do końca okresu rozliczeniowego za prace w niedzielę i święto, może go odebrać po zakończeniu tego okresu, pod warunkiem, że wniosek wypisze przed zakończeniem okresu rozliczeniowego?
Czy dni lub godziny, które pracownik odbiera wliczają się do limitu godzin nadliczbowych możliwych do przepracowania w danym roku kalendarzowym?


Odpowiedź: Wniosek pracownika nie daje możliwości oddania dnia wolnego za pracę w niedzielę lub święto po zakończeniu okresu rozliczeniowego.

Pracownikowi wykonującemu pracę w niedzielę pracodawca w pierwszej kolejności powinien zapewnić inny dzień wolny od pracy, a dopiero w przypadku, gdy nie może tego uczynić powinien wypłacić wynagrodzenie powiększone o stosowny dodatek.

W zamian za pracę w niedzielę - dzień wolny powinien zostać udzielony w okresie 6 dni kalendarzowych poprzedzających lub następujących po takiej niedzieli. Jeżeli nie jest możliwe wykorzystanie w tym terminie dnia wolnego od pracy w zamian za pracę w niedzielę, pracownikowi przysługuje dzień wolny od pracy do końca okresu rozliczeniowego, a w razie braku możliwości udzielenia dnia wolnego od pracy w tym terminie - 100 % dodatek do wynagrodzenia za każdą godzinę pracy.

Za pracę w święto pracodawca ma obowiązek udzielić innego dnia wolnego od pracy do końca okresu rozliczeniowego, a jeżeli nie jest to możliwe zapłacić wynagrodzenie wraz ze 100% dodatkiem za każdą godzinę pracy w święto.

Taka rekompensata musi odbyć się w ramach danego okresu rozliczeniowego. Jeżeli pracodawca nie ma możliwości oddania dnia wolnego za pracę w niedzielę lub święto - musi za nie zapłacić. Prawo pracy nie daje tutaj możliwości (tak jak przy godzinach nadliczbowych) złożenia przez pracownika wniosku o odebranie dnia wolnego w terminie późniejszym.

Nastąpi przekroczenie godzin średniotygodniowych

Jak wynika z powyższego, zasadą rekompensaty pracy w niedzielę lub święto jest udzielenie pracownikowi innego dnia wolnego. Jeżeli pracodawca to zrobi, to godziny nadliczbowe w ogóle nie powinny powstać i w związku z tym nie ma czego wliczać do limitu nadgodzin. Jeśli jednak pracownik nie otrzyma dnia wolnego dojdzie do przekroczenia średniotygodnowej normy czasu pracy. Oznacza to, że w chwili zakończenia okresu rozliczeniowego godziny ją przekraczające staną się godzinami nadliczbowymi i trzeba je będzie wliczyć do limitu nadgodzin.

Przykład:
Dwóch pracowników zostało wezwanych do pracy w sobotę, która była dla nich dniem wolnym z tytułu 5-dniowego tygodnia pracy. Obaj pracowali w sobotę 26 sierpnia po 8 godzin, z tym że jeden z nich otrzymał w zamian wolny dzień w poniedziałek 29 sierpnia, a drugi nie otrzymał dnia wolnego do końca miesięcznego okresu rozliczeniowego. W przypadku pierwszego z nich nie doszło więc do pracy w nadgodzinach, gdyż udzielony dzień wolny zrekompensował jego pracę i pierwszy pracownik przepracował tylko swój wymiar czasu pracy (176 godzin + 8 godzin - 8 godzin). Natomiast drugi pracownik przepracował w lipcu 184 godziny zamiast 176 godzin, a więc ma 8 godzin nadliczbowych, które trzeba koniecznie wliczyć do limitu rocznego.

Podstawa prawna:
  • art. 151 11 kp.


www.KadryOnline.pl - Serwis specjalistów ds. personalnych. Praktyczne wskazówki dotyczące prawa pracy, najświeższe interpretacje przepisów, informacje o zmianach prawnych, bezpłatne biuletyny e-mailowe.

oprac. : KadryOnline KadryOnline

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: