eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo gospodarcze › Pełnomocnictwa wspólników w CEIDG

Pełnomocnictwa wspólników w CEIDG

2011-12-27 11:24

Przeczytaj także: Pełnomocnik przedsiębiorcy wpisanego do CEIDG


Wiarygodność spółki a rejestr pełnomocnictw

Od 1 stycznia 2012 r. w ramach CEIDG ma zacząć funkcjonować tzw. rejestr pełnomocnictw. Każdy z indywidualnych przedsiębiorców (w tym wspólników spółek cywilnych) będzie mógł ujawnić w CEIDG dane pełnomocnika upoważnionego do prowadzenia jego spraw. Wpisowi do centralnej ewidencji podlegać będzie także zakres spraw, które obejmuje dane pełnomocnictwo. Warunkiem skorzystania z tej możliwości jest udzielenie pełnomocnictwa i zgłoszenie tej informacji we wniosku o wpis do CEIDG.

Dzięki ujawnieniu danych pełnomocnika w CEIDG i zakresu jego umocowania przez każdego ze wspólników, osoba ich reprezentująca łatwo będzie mogła potwierdzić udzielenie pełnomocnictwa.

Pełnomocnik przed organami administracji

Korzyści z ujawnienia pełnomocnika w CEIDG będą również widoczne w przypadku spraw urzędowych. Jeżeli w CEIDG wpisane zostaną dane pełnomocnika, to do wykazania przed organem administracji publicznej upoważnienia do prowadzenia sprawy w imieniu przedsiębiorcy pełnomocnik nie będzie zobowiązany do dołączenia do akt oryginału lub urzędowo poświadczonego odpisu pełnomocnictwa. Co więcej, organ ten z urzędu potwierdzi w CEIDG upoważnienie pełnomocnika do prowadzenia sprawy w imieniu przedsiębiorcy. Ułatwienia te nie będą miały jednak zastosowania w sprawach prowadzonych na podstawie Ordynacji podatkowej i ustawy o kontroli skarbowej.

W tym miejscu trzeba podkreślić, że omówione zasady udzielania pełnomocnictwa odnoszą się do dokonywania czynności cywilnoprawnych. Natomiast w przypadku pełnomocnictwa udzielanego w celu reprezentacji przed organami administracji publicznej czy przed sądami należy przestrzegać procedur obowiązujących w konkretnych postępowaniach.

W postępowaniu administracyjnym, np. przed urzędem gminy czy ZUS, strona może działać przez pełnomocnika (osobę fizyczną posiadającą zdolność do czynności prawnych), chyba że charakter czynności wymaga jej osobistego działania.

Podstawa prawna:
  • Ustawa z dnia 23.04.1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. nr 16, poz. 93 ze zm.)
  • Ustawa z dnia 13.05.2011 r. o zmianie ustawy o swobodzie działalności gospodarczej oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. nr 131, poz. 764).


Wydawnictwo Podatkowe GOFIN – wydawca czasopism, Gazety Podatkowej i serwisów internetowych dostarczających specjalistycznej wiedzy z zakresu podatków, rachunkowości, ubezpieczeń i prawa pracy.

poprzednia  

1 2

Rozwiązanie umowy hostingu

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: