eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo gospodarcze › Nowe przepisy w zakresie bezpieczeństwa zabawek

Nowe przepisy w zakresie bezpieczeństwa zabawek

2011-07-20 11:52

Przeczytaj także: Produkcja zabawek w UE - zmiany


Ostrzeżenia zawierające informacje co do ograniczeń w zakresie użytkowania, powinny zawierać co najmniej minimalny i maksymalny wiek użytkownika, i tam, gdzie jest to stosowne, wymagania co do umiejętności użytkownika, jego minimalnej bądź maksymalnej wagi, a także komunikat głoszący, że zabawka powinna być używana wyłącznie pod nadzorem osoby dorosłej. Nowe rozporządzenie dopuszcza, by minimalny i maksymalny wiek użytkownika był wskazany w sposób wybrany przez producenta, pod warunkiem, że będzie on czytelny i zrozumiały dla konsumentów.

Jest to nowość w stosunku do przepisów starego rozporządzenia, które zasadniczo wymagały umieszczenia na zabawce ściśle określonej formuły słownej, np. „Uwaga: wyłącznie dla dzieci w wieku ponad ... lat. Do stosowania pod nadzorem osoby dorosłej”. Jeżeli zabawka nie może być użytkowana przez dzieci do trzech lat, należy umieścić ostrzeżenie o treści: „Nieodpowiednie dla dzieci w wieku poniżej 36 miesięcy”, lub „Nieodpowiednie dla dzieci w wieku poniżej 3 lat” lub znak graficzny, którego wzór zawiera załącznik do nowego rozporządzenia. Wskazanie ściśle w nowym rozporządzeniu możliwości umieszczenia ww. znaku graficznego zamiast słownego ostrzeżenia również jest w polskim prawie nowością.

Nowe rozporządzenie nakłada pewne nowe obowiązki na dystrybutorów zabawek. Zostali oni zobowiązani m.in. do kontrolowania prawidłowości umieszczonych na zabawkach oznaczeń, a w przypadku stwierdzenia nieprawidłowości, mają oni zapewnić podjęcie działań, które doprowadzą do ich usunięcia, bądź wycofania zabawki z obrotu lub jej odzyskania.

Nowe rozporządzenie w sposób szerszy określa minimalne kryteria, jakie powinny być uwzględniane przy notyfikowaniu jednostek, które to kryteria mają na celu przede wszystkim wykluczenie udziału projektantów, producentów oraz dostawców zabawek w procesie przeprowadzania oceny zgodności tych zabawek z zasadniczymi wymaganiami dotyczącymi bezpieczeństwa.

Podsumowując, nowe rozporządzenie ma na celu przede wszystkim zwiększenie identyfikowalności zabawki, a także jej producenta i importera, którzy odpowiadają za zgodność zabawki i jej oznaczeń z normami wspólnotowymi i krajowymi dotyczącymi m.in. ich bezpieczeństwa. Nakłada ono również na dystrybutora obowiązki związane z kontrolą tej zgodności. Nowe rozporządzenie liberalizuje zasady oznakowania dopuszczalnego wieku użytkownika zabawki tak, aby spełniały one przede wszystkim warunek czytelności
i zrozumiałości dla konsumentów, a nie musiały być podawane jedynie w postaci wskazanego przez ustawę sformułowania. Czas pokaże, jakie będą praktyczne efekty stosowania przepisów nowego rozporządzenia i w jaki sposób wpłyną one zarówno na producentów, importerów i dystrybutorów zabawek, jak i na konsumentów.

poprzednia  

1 2

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: