eGospodarka.pl

eGospodarka.plPrawoPrawo konsumenckie › IH zakwestionowała 82% skontrolowanych zabawek dla dzieci

IH zakwestionowała 82% skontrolowanych zabawek dla dzieci

2020-12-07 10:08

IH zakwestionowała 82% skontrolowanych zabawek dla dzieci

IH skontrolowała zabawki © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

W III kwartale br. inspektorzy IH ponownie ruszyli w teren. Tym razem celem ich działań była kontrola oferowanych na rynku polskim zabawek, w tym ich bezpieczeństwa dla dzieci. Skontrolowano 18 podmiotów i 33 partie produktów (18 z kategorii „zabawek rosnących” i 15 piłek jo-jo). Niestety rezultaty badań nie wypadły zachwycająco – zastrzeżenia kontrolujących, zarówno pod względem formalnym, jak i konstrukcyjnym, wzbudziło aż 81,82% produktów.

Przeczytaj także: UOKiK: 1/3 zabawek dla dzieci kwalifikuje się do wycofania z rynku

Wszystkie zabawki importowane pochodziły z Chin (27 skontrolowanych). Aż 23 z nich zostało zakwestionowanych (13 piłek jo-jo oraz 10 zabawek „rosnących”). Skontrolowano także 5 zabawek pochodzących z Holandii, z czego 3 zostały zakwestionowane. W przypadku jednej z piłek jo-jo nie udało się ustalić kraju pochodzenia.

Jak wynika z informacji udostępnionych przez UOKiK, niezgodności formalne dotyczyły:
 • braku oznaczenia podmiotu odpowiedzialnego za bezpieczeństwo zabawki – w 23 przypadkach;
 • braku wymaganych ostrzeżeń – w 19 przypadkach;
 • braku instrukcji w języku polskim – brak w 7 przypadkach;
 • braku oznakowania CE – w 5 przypadkach;
 • nieprawidłowo sporządzonej deklaracji zgodności – w 5 przypadkach;
 • braku informacji umożliwiającej identyfikację zabawki – w 4 przypadkach.

fot. mat. prasowe

Pochodzenie skontrolowanych zabawek

Zdecydowana większość zabawek pochodziła z Chin.


Wyniki badań laboratoryjnych:


Badania przeprowadziło Laboratorium Badania Zabawek UOKiK w Lublinie. Łącznie przebadano laboratoryjnie 31 zabawek, z czego niezgodności konstrukcyjne stwierdzono w 19 z nich (co stanowi 61% zbadanych laboratoryjnie zabawek, 54,3% ogółu skontrolowanych). Niezgodności stwierdzono w 11 piłkach jo-jo i 8 zabawkach rosnących. Polegały one na:
 • w przypadku zabawek „rosnących” na przekroczeniu dopuszczalnego rozszerzenia wymiarów zabawki po 24 godzinach moczenia w wodzie – stwarza to zagrożenie uduszenia się dziecka lub zatkania układu pokarmowego, gdy zabawka po połknięciu zwiększy swoją objętość;
 • w przypadku piłek jo-jo na przekroczeniu dopuszczalnego stosunku masy do współczynnika sprężystości k, co może stwarzać ryzyko uduszenia użytkownika wskutek owinięcia się sznurka/gumki wokół szyi.

W przypadku czterech partii produktów, w których stwierdzono tylko niezgodności formalne (np. brak informacji umożliwiających identyfikację zabawki, brak informacji identyfikujących producenta, importera) inspektorzy IH wystąpili do przedsiębiorców z wnioskiem o podjęcie dobrowolnych działań naprawczych.

fot. mat. prasowe

Stwierdzone niezgodności w zakresie formalnym

Formalne uchybienia najczęściej dotyczyły braku stosownych ostrzeżeń.


W 13 przypadkach wydano no decyzję zakazującą sprzedaży zabawki, ze względu na stwarzanie poważnego zagrożenia (8 piłek jo-jo oraz 5 zabawek „rosnących”). Jednocześnie inspektorzy IH skierowali do Prezesa UOKiK 19 wniosków o wszczęcie postępowań administracyjnych w stosunku do 9 podmiotów.

Porady dla rodziców


 • Wybierając zabawkę pamiętajmy, że każda zabawka (lub jej opakowanie) powinna posiadać oznakowanie znakiem CE, który potwierdza zgodność z wymaganiami bezpieczeństwa.
 • Zwracajmy uwagę na informację o podmiocie odpowiedzialnym za zapewnienie bezpieczeństwa zabawki. Takim podmiotem jest producent lub importer (w przypadku zabawek sprowadzanych spoza terenu Unii Europejskiej).
 • Nie kupujmy zabawek, na których brakuje wskazania podmiotu odpowiedzialnego.
 • Dokonując zakupu zwracajmy uwagę, czy w odpowiednich przypadkach zostały dołączone instrukcje: montażu, użytkowania, konserwacji sformułowane w języku polskim.
 • Pamiętajmy, że kupowane zabawki powinny być dostosowane do wieku i rozwoju dziecka.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: