eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo gospodarcze › Niższy ZUS dla nowych przedsiębiorców

Niższy ZUS dla nowych przedsiębiorców

2011-04-12 13:37

Przeczytaj także: Zagraniczne składki ZUS a podatek w Polsce


Usługi na rzecz byłego pracodawcy

Jednym z warunków korzystania przez przedsiębiorcę z "ulgowego" opłacania składek społecznych jest niewykonywanie działalności na rzecz byłego pracodawcy. Warunek ten trzeba spełniać przez cały okres korzystania z uprawnienia, a nie tylko w pierwszym dniu bądź w pierwszym roku prowadzenia działalności.

Jeśli przedsiębiorca w trakcie korzystania z ulgi będzie w ramach działalności świadczył usługi na rzecz byłego pracodawcy i będą to takie same czynności, które wcześniej wykonywał na podstawie umowy o pracę - utraci do niej prawo. Wówczas od dnia podjęcia pracy na rzecz byłego pracodawcy będzie musiał opłacać składki społeczne na ogólnych zasadach, czyli od podstawy wymiaru nie niższej niż 60% prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego przyjętego do ustalenia kwoty ograniczenia rocznej podstawy wymiaru składek emerytalno-rentowych.

Przedsiębiorca miałby prawo nadal opłacać składki społeczne od 30% kwoty minimalnego wynagrodzenia, gdyby w ramach działalności wykonywał inne czynności niż wcześniej świadczone przez niego w ramach stosunku pracy.

Usługi dla byłego zleceniodawcy

Wśród osób, które nie mogą skorzystać z ulgi w opłacaniu składek na ubezpieczenia społeczne, nie wymienia się takich, które przed rozpoczęciem działalności gospodarczej wykonywały pracę na podstawie umowy zlecenia (bądź innej umowy cywilnoprawnej, do której zgodnie z Kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące zlecenia). Jeśli więc dana osoba przed dniem rozpoczęcia działalności pracowała wyłącznie na podstawie umowy zlecenia, wówczas może ona skorzystać z ulgi przewidzianej dla osób rozpoczynających działalność gospodarczą. Z preferencji tej może korzystać nawet wtedy, gdy w zakresie prowadzonej obecnie działalności gospodarczej wykonuje na rzecz byłego zleceniodawcy ten sam rodzaj pracy, którą świadczyła wcześniej na podstawie zawartej umowy zlecenia.

Przykład 1:
Przedsiębiorca rozpoczął działalność gospodarczą 1 kwietnia 2009 r. Od dnia rozpoczęcia działalności opłacał składki na ubezpieczenia społeczne od 30% kwoty minimalnego wynagrodzenia. W tym przypadku prawo do opłacania składek społecznych od niższej podstawy wymiaru przysługiwało przedsiębiorcy za okres od 1 kwietnia 2009 r. do 31 marca 2011 r. włącznie.

Gdyby przedsiębiorca rozpoczął działalność chociaż dzień później, tj. 2 kwietnia 2009 r., to wówczas prawo do opłacania składek społecznych od niższej podstawy wymiaru przysługiwałoby mu za okres od 2 kwietnia 2009 r. do 30 kwietnia 2011 r. włącznie. W tym bowiem przypadku upływ pełnych miesięcy kalendarzowych liczyłby się od 1 maja 2009 r. do 30 kwietnia 2011 r.


Przykład 2:
Przedsiębiorca mający prawo do opłacania składek społecznych od obniżonej podstawy wymiaru rozpoczął prowadzenie działalności gospodarczej od 18 maja 2009 r. W okresie od 1 października 2009 r. do 31 stycznia 2010 r. zawiesił prowadzenie tej działalności. W tym przypadku przedsiębiorca ma prawo korzystać z ulgi od 18 maja 2009 r. do 31 maja 2011 r.


Wydawnictwo Podatkowe GOFIN – wydawca czasopism, Gazety Podatkowej i serwisów internetowych dostarczających specjalistycznej wiedzy z zakresu podatków, rachunkowości, ubezpieczeń i prawa pracy.

poprzednia  

1 2

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: