eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo pracy › Rozliczenie czasu pracy lekarza w hospicjum

Rozliczenie czasu pracy lekarza w hospicjum

2010-12-18 00:20

Przeczytaj także: Rozliczenie czasu pracy a 5-dniowy tydzień pracy


2. Pracownik nie może ciągle pełnić dyżuru

Przez dyżur medyczny należy rozumieć wykonywanie, poza normalnymi godzinami pracy, czynności zawodowych przez lekarza lub innego posiadającego wyższe wykształcenie pracownika wykonującego zawód medyczny, w zakładzie opieki zdrowotnej przeznaczonym dla osób, których stan zdrowia wymaga udzielania całodobowych świadczeń zdrowotnych. Czas pełnienia dyżuru wlicza się do czasu pracy, jednak praca w ramach pełnienia dyżuru medycznego może być planowana również w zakresie, w jakim przekraczać będzie 37 godzin 55 minut na tydzień w przyjętym okresie rozliczeniowym (lub odpowiednio niższą normę czasu pracy wynikającą z wymiaru etatu pracownika).

Ponieważ dyżur jest wykonywaniem czynności zawodowych poza normalnymi godzinami pracy przyjmuje się, iż pracodawca nie powinien planować czasu pracy lekarzy tak, że faktycznie przebywają jedynie na dyżurze. Taka organizacja czasu pracy nie została bowiem przewidziana w przepisach.

Dlatego też rozliczenie czasu pracy lekarza, zatrudnionego na 1/2 etatu, którego tygodniowa norma czasu pracy wynosi 18 godzin, wykonującego pracę jedynie przez 1 dzień w tygodniu, powinno wyglądać następująco:
  • pierwsze 7 godzin 35 minut pracy należy zakwalifikować jako pracę w ramach „normalnych godzin pracy”,
  • kolejne 10 godzin 25 minut należy zakwalifikować jako, wliczany do czasu pracy, dyżur medyczny.
Za czas takiego dyżuru lekarz powinien otrzymać normalne wynagrodzenie wraz z dodatkiem obliczanym tak jak dodatek za pracę w godzinach nadliczbowych (50 lub 100%).

Podstawa prawna:
  • art. 149 § 2 ustawy z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz.U. z 1998 r. nr 21, poz. 94),
  • § 8 i § 8a rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 28 maja 1996 r. w sprawie zakresu prowadzenia przez pracodawców dokumentacji w sprawach związanych ze stosunkiem pracy oraz sposobu prowadzenia akt osobowych pracownika (Dz.U. z 1996 r. nr 62, poz. 286),
  • art. 32j ustawy z 30 sierpnia 1991 r. o zakładach opieki zdrowotnej (tekst jedn.: Dz.U. z 2007 r. nr 14, poz. 89).


Portal Kadrowy - odpowiedzi ekspertów prawa pracy. Porady wraz z podstawą prawną otrzymasz na skrzynkę. Dajemy gwarancję profesjonalnej odpowiedzi. W portalu do pobrania m.in. wzory, wskaźniki, kalkulatory, akty prawne.

poprzednia  

1 2

oprac. : Joanna Kaleta / Portal Kadrowy Portal Kadrowy

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: