eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo pracy › Podróż służbowa w dni wolne od pracy

Podróż służbowa w dni wolne od pracy

2010-12-10 11:03

Wykonywanie pracy w dni wolne od pracy poza miejscowością siedziby pracodawcy/zamieszkania pracownika jest podróżą służbową, za którą pracownikowi przysługują określone w przepisach prawa należności (diety, zwrot kosztów podróży, przejazdów i noclegów). Zlecenie takiej pracy wymaga, jeżeli taka forma jest przyjęta u pracodawcy, wystawienia delegacji. Pracodawca może (ale nie musi) określić jako miejscowość rozpoczęcia i zakończenia podróży służbowej - miejscowość, w której pracownik mieszka.

Przeczytaj także: Czas pracy pracowników w delegacji związkowej

Pytanie: Jesteśmy jednostką samorządową. Jeden z naszych pracowników zajmuje się m.in. organizacją imprez sportowych (mieszka w innej miejscowości, niż siedziba pracodawcy i codziennie dojeżdża do pracy). Często pracownik zobowiązany jest przez pracodawcę do reprezentowania organizatora oraz uczestnictwa w tych imprezach w celu zapewnienia ich prawidłowego przebiegu. Imprezy odbywają się najczęściej w soboty i niedziele, tj. dni wolne od pracy.

Czy w takiej sytuacji pracodawca powinien wydać (na te dni wolne) delegację na przejazd z miejsca zamieszkania do miejsca siedziby pracodawcy (lub innej miejscowości, w której odbywają się zawody)? Czy należy się wówczas zwrot kosztów podróży (np kilometrówka), jeśli tak, to czy należy rozliczyć ją z miejsca zamieszkania pracownika? Obawiam się, że jeśli pracownik nie dostanie polecenia udziału w takiej sobotniej lub niedzielnej imprezie i wydarzy się jakiś wypadek, to nie będzie dowodu, że pracownik wykonywał pracę na polecenie pracodawcy. Dodam, że za pracę w dniach wolnych od pracy pracownikowi udzielany jest inny dzień wolny, zgodnie z przepisami prawa.


Odpowiedź: Wykonywanie pracy w dni wolne od pracy poza miejscowością siedziby pracodawcy/zamieszkania pracownika jest podróżą służbową, za którą pracownikowi przysługują określone w przepisach prawa należności (diety, zwrot kosztów podróży, przejazdów i noclegów). Zlecenie takiej pracy wymaga, jeżeli taka forma jest przyjęta u pracodawcy, wystawienia delegacji. Pracodawca może (ale nie musi) określić jako miejscowość rozpoczęcia i zakończenia podróży służbowej - miejscowość, w której pracownik mieszka.

1. Podróż służbowa także w dni wolne od pracy

Zgodnie z obowiązującymi przepisami pracownikowi wykonującemu na polecenie pracodawcy zadanie służbowe poza miejscowością, w której znajduje się siedziba pracodawcy, lub poza stałym miejscem pracy, przysługują należności na pokrycie kosztów związanych z podróżą służbową.

Oczywistym jest, że wykonywanie zadań służbowych w dni wolne od pracy, jeżeli są one wykonywane poza miejscowością stałego miejsca pracy pracownika (siedziby pracodawcy) jest podróżą służbową, co uprawnia pracownika do określonych w przepisach uprawnień (diet, zwrot kosztów przejazdów, dojazdów i noclegów).

Jeżeli u danego pracodawcy przyjęto formę zlecania podróży służbowej poprzez wystawienie delegacji, to pracownikowi, o którym mowa w pytaniu, należy taką delegację (polecenie wyjazdu służbowego) wystawić.

2. Początkiem i zakończeniem podróży służbowej może być miejsce zamieszkania pracownika

Miejscowość rozpoczęcia i zakończenia podróży służbowej określa pracodawca. Może on uznać za miejscowość rozpoczęcia (zakończenia) podróży miejscowość pobytu stałego lub czasowego pracownika. Decyzja w tym zakresie zależna jest od woli pracodawcy.

Pracodawca może zatem (ale nie musi) w poleceniu wyjazdu służbowego (delegacji) wskazać, że podróż służbowa rozpocznie się i zakończy w miejscowości, w której pracownik mieszka. W takiej sytuacji rozliczenia w zakresie diet, kosztów przejazdów będą rozliczane z uwzględnieniem tego faktu.

Podstawa prawna:
  • art. 775 § 1 i § 2 ustawy z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz.U. z 1998 r. nr 21, poz. 94),
  • § 2, § 3 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 19 grudnia 2002 r. w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju (Dz.U. z 2002 r. nr 236, poz. 1990).


Portal Kadrowy - odpowiedzi ekspertów prawa pracy. Porady wraz z podstawą prawną otrzymasz na skrzynkę. Dajemy gwarancję profesjonalnej odpowiedzi. W portalu do pobrania m.in. wzory, wskaźniki, kalkulatory, akty prawne.

Przeczytaj także

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: