eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo pracy › Urlopy wypoczynkowe "po nowemu"

Urlopy wypoczynkowe "po nowemu"

2004-08-30 12:55

Przeczytaj także: Prawo pracy na wakacje, czyli o urlopach wypoczynkowych i nie tylko



- art.154 § 1. Wymiar urlopu

Wymiar urlopu wynosił 18 dni (po roku pracy), 20 dni (po 6 latach) i 26 dni (po 10 latach). Wymiar urlopu wynosi: 20 dni - jeżeli pracownik zatrudniony jest krócej niż 10 lat i 26 dni - co najmniej 10 lat.

- art. 154 § 2. Wymiar urlopu zatrudnionych w niepełnym wymiarze czasu pracy.

Urlopu udziela się w dni robocze, za które uważa się wszystkie dni, z wyjątkiem niedziel i świąt określonych w odrębnych przepisach. Dni wolnych od pracy wynikających z rozkładu czasu pracy w 5-dniowym tygodniu pracy nie wlicza się do urlopu. Wymiar urlopu zatrudnionego w niepełnym wymiarze czasu pracy ustala się proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy. Niepełny dzień urlopu zaokrągla się w górę do pełnego dnia.

Nowelizacja Kodeksu pracy zmieniła sytuację urlopową pracowników zatrudnionych w niepełnym wymiarze czasu pracy (część etatu), gdyż mają oni prawo do urlopu w wymiarze proporcjonalnym do wymiaru ich pracy. Te zasady odnoszą się również do pracowników zatrudnionych po raz pierwszy na niepełnym etacie.

Do tej pory, czyli do czasu wejścia w życie ustawy nowelizującej Kodeks pracy (do 1 stycznia 2004 r.) sytuacja prawna w zakresie wymiaru urlopu pracowników zatrudnionych na część etatu nie różniła się od praw w tym zakresie przysługujących pracownikom świadczącym pracę w pełnym wymiarze czasu pracy. Mimo, że pracownik był zatrudniony na np. 1/5 etatu i wykonywał pracę w jeden dzień tygodnia, to miał prawo do tylu dni urlopu, jak inni pracownicy zatrudnieni w pełnym wymiarze. Urlop udzielany był w dni pracy i w dni wolne od pracy w takiej samej proporcji, w jakiej występowały one w okresie wykonywania pracy.

Ustalenie wymiaru urlopu wypoczynkowego zatrudnionym w niepełnym wymiarze czasu pracy wymaga więc:

1. ustalenia wymiaru urlopu wypoczynkowego biorąc pod uwagę staż pracy pracownika oraz okres nauki. (20 czy 26 dni)

2. pomnożenia wymiaru urlopu wypoczynkowego przez obowiązujący pracownika wymiar czasu pracy.(np. 26x2/5 etatu=10,4, po zaokrągleniu w górę daje 11 dni urlopu).

W zakresie udzielania urlopu wypoczynkowego pracownikom zatrudnionym w niepełnym wymiarze czasu pracy rozróżnienia wymagają sytuacje, czy pracownik ten świadczy pracę w zmniejszonej normie czasu pracy przez 5 dni tygodnia; czy w niektóre dni tygodnia w podstawowej lub niższej normie czasu pracy.

Udzielanie zaległych urlopów wypoczynkowych tym pracownikom opiera się na zasadzie, że sposób udzielania urlopu ustala się według nowych przepisów obowiązujących od 1 stycznia 2004 r. i według nich należy przeliczyć wymiar urlopu. - art. 1541 § 2. Okres poprzedniego zatrudnienia.

Do okresu zatrudnienia, od którego zależało prawo do urlopu, wliczano tylko okresy poprzedniego zakończonego zatrudnienia. Nie były wliczane okresy równolegle trwającego zatrudnienia. Dotychczasowa treść przepisu została oznaczona jako § 1. Dodano § 2. , zgodnie z którym w przypadku równoległego zatrudnienia, wliczeniu podlega także okres równoległego niezakończonego zatrudnienia w części przypadającej przed nawiązaniem drugiego lub kolejnego stosunku pracy. Pracodawca może żądać od pracownika informacji (w formie oświadczenia) o przebiegu dotychczasowego zatrudnienia, co należy rozumieć jako informację o poprzednim i niezakończonym zatrudnieniu oraz żądać udokumentowania danych osobowych kandydata do pracy. Udostępnienie tego typu informacji leży przede wszystkim w interesie pracownika, gdyż dzięki temu będzie mógł on korzystać z uprawnień urlopowych u każdego z pracodawców w takim samym wymiarze.

oprac. : Anna Paszek / Gazeta IT Gazeta IT

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: