eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo gospodarcze › Zajęcie komornicze: potrącenie z faktury za usługę

Zajęcie komornicze: potrącenie z faktury za usługę

2010-06-28 10:42

Jeżeli podwykonawca prowadzi działalność gospodarczą na podstawie wpisu do działalności gospodarczej, komornik może prowadzić egzekucję z całego jego majątku, w tym w postaci potrącenia kwoty podlegającej egzekucji z faktury wystawionej za usługę.

Przeczytaj także: Nadpłata podatku a zajęcie komornicze: jak powinien zachować się fiskus?

Pytanie: Otrzymaliśmy pismo komornicze o zajęciu wierzytelności (alimentów), dotyczące jednego z naszych podwykonawców. Czy my jako firma i na jakiej podstawie możemy potrącić tę wierzytelność z faktury, którą wystawia podwykonawca za usługę wykonaną dla naszej firmy?

Odpowiedź: Jeżeli podwykonawca prowadzi działalność gospodarczą na podstawie wpisu do działalności gospodarczej, komornik może prowadzić egzekucję z całego jego majątku, w tym w postaci potrącenia kwoty podlegającej egzekucji z faktury wystawionej za usługę.

1. Przychody z działalności gospodarczej nie podlegają ochronie jak wynagrodzenie pracownika

Podwykonawca nie podlega ochronie przed potrąceniem tzw. należności komorniczych jak pracownik. Przedsiębiorcy prywatni odpowiadają całym swoim majątkiem, w tym również majątkiem firmowym, za długi „prywatne”. Inaczej wyglądałaby sytuacja, gdyby podwykonawca prowadził działalność w formie np. spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Długi prywatne podwykonawcy komornik mógłby wyegzekwować jedynie z udziałów w tej spółce.

2. Potrącenia - tylko na mocy tytułu wykonawczego

Tytułem wykonawczym, który stanowi podstawę do potrącenia zajętej kwoty z faktury i przekazania jej bezpośrednio komornikowi, jest tytuł egzekucyjny, czyli m.in. orzeczenie sądu, ugoda, którym sąd nadał klauzulę wykonalności. Klauzula wykonalności to postanowienie sądu stwierdzające, że tytuł egzekucyjny podlega wykonaniu. Wyrokom sądowym w sprawach o alimenty sąd z urzędu nadaje klauzulę wykonalności.

Tak więc aby było możliwe dokonywanie potrąceń świadczeń alimentacyjnych, komornik musi przedstawić tytuł wykonawczy.

3. Ostrożnie z potrąceniami z wierzytelności od państwowych jednostek organizacyjnych

W przypadku przedsiębiorców warto pamiętać, że wyłączone z egzekucji są m.in. wierzytelności przypadające dłużnikowi od państwowych jednostek organizacyjnych z tytułu dostaw, robót lub usług przed ukończeniem dostawy, roboty lub usługi w wysokości nieprzekraczającej 75% każdej wypłaty, chyba że chodzi o należności pracowników dłużnika z tytułu pracy wykonywanej przy tych robotach, dostawach lub usługach. Dopuszczalne jest zajęcie kwoty, która przypadnie dłużnikowi po wykonaniu dostawy, roboty lub usługi.

Jeżeli jednak zlecający wykonanie usługi nie jest „państwową jednostką organizacyjną”, to powyższe ograniczenie nie ma zastosowania.

Podstawa prawna:
  • art. 831 ustawy z 17 listopada 1964 r. Kodeks postępowania cywilnego (Dz.U. nr 43, poz. 296, ze zm.).


Portal Kadrowy - odpowiedzi ekspertów prawa pracy. Porady wraz z podstawą prawną otrzymasz na skrzynkę. Dajemy gwarancję profesjonalnej odpowiedzi. W portalu do pobrania m.in. wzory, wskaźniki, kalkulatory, akty prawne.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: