eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo pracy › Adopcja a urlop macierzyński

Adopcja a urlop macierzyński

2009-12-09 09:27

Urlop macierzyński to jedno z podstawowych uprawnień świeżo upieczonego rodzica. Zarówno biologicznego, jak i takiego, który zdecyduje się przysposobić dziecko. Osoby, które decydują się przyjąć dziecko na wychowanie, powinny pamiętać, że urlop ten przysługuje im tylko i wyłącznie w przypadku, gdy wystąpią do sądu opiekuńczego z wnioskiem o przysposobienie pociechy. Istotny jest również wiek adoptowanego dziecka.
Dla kogo?

Prawo do urlopu z tytułu przysposobienia (urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego) przysługuje rodzicom adopcyjnym na podstawie regulacji zawartej w art. 183 K.p. Zgodnie z tym przepisem, uprawnienie to przysługuje dwóm kategoriom zatrudnionych. Chodzi tu o:
  • pracowników, którzy przyjęli dziecko na wychowanie i wystąpili do sądu opiekuńczego z wnioskiem o wszczęcie postępowania w sprawie jego przysposobienia lub
  • pracowników, którzy przyjęli dziecko na wychowanie jako rodzina zastępcza.

Podkreślenia wymaga jednak, że instytucja rodziny zastępczej nie jest jednorodna. W myśl art. 74 ustawy z 12 marca 2004 r. o opiece społecznej (Dz. U. Nr 64, poz. 593 ze zm.) rodziny zastępcze dzielą się bowiem na:
  • spokrewnione z dzieckiem,
  • niespokrewnione z dzieckiem,
  • zawodowe niespokrewnione z dzieckiem (wielodzietne, specjalistyczne, o charakterze pogotowia rodzinnego).

Podział ten jest o tyle istotny, że na urlop na warunkach urlopu macierzyńskiego mogą liczyć jedynie dwie pierwsze z wyżej wymienionych rodzin. Z wolnego nie korzystają zatem pracownicy będący zawodową rodziną zastępczą.

Jak długo?

Od 1 stycznia 2009 r., czyli wraz z wejściem w życie ustawy z 6 grudnia 2008 r. o zmianie ustawy- Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 237, poz. 1654), wymiar przysługującego urlopu uzależniony jest od liczby przysposobionych dzieci. To wyraźny ukłon w stronę rodziców adopcyjnych oraz rodzin zastępczych- warto bowiem przypomnieć, że do 31 grudnia 2008 r. liczba adoptowanych dzieci nie miała wpływu na długość omawianego tu urlopu. Obecnie jego wymiar wynosi:
  • 20 tygodni w przypadku przyjęcia jednego dziecka,
  • 31 tygodni w przypadku jednoczesnego przyjęcia dwojga dzieci,
  • 33 tygodni w przypadku jednoczesnego przyjęcia trojga dzieci,
  • 35 tygodni w przypadku jednoczesnego przyjęcia czworga dzieci,
  • 37 tygodni w przypadku jednoczesnego przyjęcia pięciorga i więcej dzieci.

 

1 2 3

następna

oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: