eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo konsumenckie › Senior w banku

Senior w banku

2009-11-27 07:45

Przeczytaj także: Umowa z bankiem podlega negocjacjom


Banki mają do dyspozycji specjalną instytucję, która pomaga im sprawdzać zdolność kredytową konsumentów. Tą instytucją jest Biuro Informacji Kredytowej (BIK). Na wypadek upadłości banku, utworzono Bankowy Fundusz Gwarancyjny (BFG). Jest to instytucja, która gromadzi środki będące rodzajem ubezpieczenia dla klientów banków. Podstawowym zadaniem Funduszu jest zwrócenie klientom środków pieniężnych zgromadzonych na rachunkach bankowych, w razie upadłości banku. Maksymalne kwoty zwrotu określone są w ustawie o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym.

1.3. INNE INSTYTUCJE FINANSOWE

Na rynku, oprócz banków, obecne są też inne podmioty świadczące usługi finansowe. Działają one tak, jak firmy w innych branżach, po zarejestrowaniu działalności gospodarczej. Przykładowo, kredytodawcą może być każdy przedsiębiorca, który w zakresie swojego działania/prowadzonej działalności gospodarczej ma wpisane udzielanie kredytów konsumenckich. Takie instytucje nie podlegają nadzorowi ze strony państwa. Często oferują one pożyczki korzystając z anonsów umieszczanych w prasie i na słupach ogłoszeniowych („Szybki kredyt bez żadnych formalności i zabezpieczeń”, „Kredyt na niezwykle korzystnych warunkach”).

Zanim zdecydujemy się na skorzystanie z oferty firmy, o której niewiele wiemy, można sprawdzić, czy jest ona zarejestrowana w Krajowym Rejestrze Sądowym lub w ewidencji działalności gospodarczej w gminie, w której ma siedzibę oraz czy jest członkiem Konferencji Przedsiębiorstw Finansowych.

Niektóre banki, ale także inne instytucje finansowe, są członkami Konferencji Przedsiębiorstw Finansowych (KPF). Członkowie KPF obok przepisów prawa muszą przestrzegać Zasad Dobrych Praktyk – czuwa nad tym Komisja Etyki, do której mogą zwracać się konsumenci, mający wątpliwości co do postępowania instytucji finansowej. Zgodnie z Zasadami Dobrych Praktyk, konsumenci mogą oczekiwać od instytucji finansowych poszanowania ich praw i uczciwego rozpatrywania reklamacji.

Wśród członków KPF są SKOK-i, z usług których korzysta wielu konsumentów. SKOK to skrót Spółdzielczych Kas Oszczędnościowo-Kredytowych. SKOK-i nie są bankami, a więc nie podlegają nadzorowi ze strony państwa. Korzystają natomiast dla sprawdzenia zdolności kredytowej, z bazy danych Biura Informacji Kredytowej.

2. Kto nadzoruje rynek finansowy?


W sposób bezpośredni nadzór nad rynkiem usług finansowych sprawują dwie instytucje państwowe podlegające Prezesowi Rady Ministrów: Komisja Nadzoru Finansowego oraz Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

2.1. KOMISJA NADZORU FINANSOWEGO

Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) sprawuje nadzór nad sektorem bankowym, rynkiem kapitałowym, ubezpieczeniowym i emerytalnym oraz nad instytucjami pieniądza elektronicznego. Urząd ten nie zajmuje się wprawdzie sprawami pojedynczych klientów, ale konsument, który toczy spór z bankiem, zakładem ubezpieczeń, towarzystwem funduszy inwestycyjnych, otwartym funduszem emerytalnym, czy domem maklerskim, może skierować sprawę do Sądu Polubownego, który działa przy KNF. Przed Sądem Polubownym rozpatrywane są sprawy, których wartość przedmiotu sporu jest wyższa, co do zasady, od 500 zł oraz sprawy o prawa niemajątkowe. Sąd może przeprowadzić postępowanie sądowe lub postępowanie mediacyjne, jednak tylko wtedy, gdy obie strony sporu wyrażą na to zgodę. Do Komisji Nadzoru Finansowego można także zgłosić informację na temat nierzetelnej reklamy.
Bezpieczne zakupy w sieci

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: