eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo pracy › BHP w firmie: konieczna kontrola maszyn i instrukcje

BHP w firmie: konieczna kontrola maszyn i instrukcje

2009-11-06 00:30

Przeczytaj także: Skierowanie na badania kontrolne w gestii szefa


Wyniki kontroli rejestruje się i przechowuje do dyspozycji zainteresowanych organów, szczególnie nadzoru i kontroli warunków pracy. Okres ich przechowywania wynosi 5 lat, liczone od dnia zakończenia kontroli, o ile odrębne przepisy nie stanowią inaczej (§ 28 ust. 1 rozporządzenia).

W praktyce często zdarza się, że maszyny i inne urządzenia techniczne użytkowane są poza terenem zakładu pracy. W takim przypadku szef musi pamiętać, że w miejscu, w którym są użytkowane, powinien znajdować się dokument potwierdzający przeprowadzenie ostatniej kontroli (§ 28 ust. 2 rozporządzenia).

Obsługa, naprawa, remont lub konserwacja maszyn, podczas których może dojść do zagrożenia bezpieczeństwa lub zdrowia załogi powinna być przeprowadzana tylko i wyłącznie przez upoważnionych i posiadających odpowiednie kwalifikacje pracowników (§ 29 rozporządzenia).

Niezbędne instrukcje

Kolejną istotną kwestią, o której powinien pamiętać pracodawca, jest obowiązek informacyjny wobec personelu użytkującego maszyny. Zgodnie bowiem z § 30 ust. 1 rozporządzenia, szef powinien zapewnić takim pracownikom dostęp do informacji, w tym pisemnych instrukcji dotyczących użytkowania maszyn.

Ważne jest, aby instrukcje były zrozumiałe dla pracowników, których dotyczą. Ich treść powinna zawierać (co najmniej) informacje dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy w zakresie (§ 30 ust. 3 rozporządzenia):
  • warunków użytkowania maszyn,
  • występowania możliwych do przewidzenia sytuacji nietypowych oraz
  • praktyki użytkowania maszyn.

Ponadto personel powinien być informowany o ewentualnych zagrożeniach związanych z maszynami znajdującymi się w miejscu pracy lub jego otoczeniu oraz wszelkich zmianach w nich wprowadzonych w takim zakresie, w jakim zmiany te mogą wpływać na bezpieczeństwo maszyny. Co istotne, powyższe informacje należą się nawet osobom, które nie są bezpośrednimi użytkownikami maszyn (§ 31 rozporządzenia).

Na barkach szefa spoczywa również podjęcie niezbędnych działań, aby pracownicy (§ 32 rozporządzenia):
  • użytkujący maszyny odbyli odpowiednie przeszkolenie w zakresie bezpiecznego ich użytkowania,
  • wykonujący naprawy, modernizację, konserwację lub zajmujący się obsługą maszyn odbyli specjalistyczne przeszkolenie w tym zakresie.

Zagadnienia związane z bezpieczeństwem i higieną pracy w zakresie określonym w rozporządzeniu powinny być konsultowane z pracownikami lub ich przedstawicielami. Personelowi należy również zagwarantować możliwość udziału w dyskusjach dotyczących tych kwestii (§ 33 rozporządzenia).

poprzednia  

1 2

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: