eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo pracy › Oddelegowanie pracownika do innej pracy

Oddelegowanie pracownika do innej pracy

2009-10-16 00:22

Przeczytaj także: Powierzenie pracownikowi innej pracy a przestój


Pracodawca może więc przenieść pracownika, bez jego zgody, na okres przejściowy (nie dłuższy niż 3 miesiące w skali roku) do innej pracy niż określona w umowie o pracę, w drodze jednostronnego oświadczenia złożonego pracownikowi, pod warunkiem, że zostaną spełnione przesłanki, o których mowa powyżej.

Pracodawca, korzystając z możliwości czasowego przeniesienia pracownika celem wykonywania innego rodzaju pracy niż określona w umowie, nie może jednak naruszać prawnie chronionych interesów pracownika. Przede wszystkim nowy rodzaj pracy musi odpowiadać kwalifikacjom pracownika, co oznacza, że pracodawca nie może powierzyć pracownikowi pracy, do wykonywania której pracownik nie ma niezbędnych kwalifikacji, ale też nie może to być praca, przy której umiejętności posiadane przez pracownika są niepotrzebne.

Zdaniem SN: Przy powierzonej pracy pracownik powinien wykorzystywać swoje umiejętności
Pracą odpowiednią do kwalifikacji pracownika jest praca, która ich nie przekracza i przy której te kwalifikacje znajdą choćby częściowe zastosowanie. (Wyrok Sądu Najwyższego z 5 lutego 1998 r., I PKN 515/97)

Zdaniem SN: Właściwości psychofizyczne pracownika mają wpływ na rodzaj powierzanej pracy
Pod pojęciem kwalifikacji, o jakich mowa w art. 42 § 4 Kodeksu pracy, należy rozumieć nie tylko przygotowanie zawodowe pracownika - jego formalne wykształcenie, zdobyte doświadczenia zawodowe i potrzebne umiejętności, ale także właściwości psychofizyczne pracownika, predyspozycje psychiczne oraz zdolności do wykonywania określonych czynności z punktu widzenia zdrowia fizycznego. (Wyrok Sądu Najwyższego z 4 października 2000 r., I PKN 61/00)

3. Tylko uzasadnione potrzeby pracodawcy dają podstawę do oddelegowania

Przeniesienie pracownika do innej pracy nie może ponadto powodować obniżenia wynagrodzenia i musi być uzasadnione potrzebami pracodawcy. W sytuacji opisanej w pytaniu kwestia uzasadnionych potrzeb pracodawcy może budzić poważne wątpliwości. Jeśli bowiem pracodawca zamierza przenieść pracownika do wykonywania innej pracy, a na dotychczasowe miejsce pracy zamierza zatrudnić kolejne osoby - takie działanie może świadczyć o bezpodstawności decyzji pracodawcy. W takim przypadku, jeśli decyzja pracodawcy nie zostanie uzasadniona jego potrzebami, pracodawca nie będzie miał podstaw do przeniesienia pracownika.

4. Oddelegowanie do nowej pracy dopuszczalne tylko w razie braku przeciwwskazań zdrowotnych

Należy pamiętać, że pracodawca nie może dopuścić pracownika do pracy bez aktualnego orzeczenia lekarskiego stwierdzającego brak przeciwwskazań do wykonywania pracy na danym stanowisku. Jeżeli więc w sytuacji opisanej w pytaniu, lekarz sprawujący profilaktyczną opiekę zdrowotną nad pracownikami stwierdziłby istnienie przeciwwskazań do wykonywania nowego rodzaju pracy, to stanowiłoby to przeszkodę dla powierzenia pracownikowi tego rodzaju pracy. Natomiast w razie ewentualnego wypowiedzenia umowy o pracę pracownik mógłby wnieść odwołanie do sądu pracy i domagać się uznania wypowiedzenie za bezskuteczne, a jeżeli umowa uległa już rozwiązaniu - przywrócenia do pracy albo odszkodowania.

Podstawa prawna:
  • art. 42 § 4, art. 44, art. 45 § 1, art. 229 § 4 ustawy z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz.U. z 1998 r. nr 21, poz. 94).


Portal Kadrowy - odpowiedzi ekspertów prawa pracy. Porady wraz z podstawą prawną otrzymasz na skrzynkę. Dajemy gwarancję profesjonalnej odpowiedzi. W portalu do pobrania m.in. wzory, wskaźniki, kalkulatory, akty prawne.

poprzednia  

1 2

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: