eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo pracy › Rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia

Rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia

2009-08-04 16:47

Przeczytaj także: Rozwiązanie umowy o pracę: ustne ustalenia ważne


W przypadku opisanym w pytaniu, już od sierpnia 2008 r., tj. po upływie 3 miesięcy pobierania świadczenia rehabilitacyjnego, pracodawca był uprawniony do rozwiązania z pracownicą umowy o pracę bez wypowiedzenia. W związku z powyższym, pracodawca nawet obecnie może rozwiązać z pracownicą umowę o pracę w opisanym trybie, do czasu ustania przyczyny nieobecności, czyli choroby. Jeśli bowiem pracownica stawi się do pracy w związku z ustaniem przyczyny nieobecności (choroby) i zgłosi swoją gotowość do podjęcia pracy, pracodawca nie będzie mógł już rozwiązać z pracownicą umowy bez wypowiedzenia w trybie art. 53 kp.

2. Rozwiązanie będzie skuteczne nawet przy orzeczeniu przyznającym rentę

Rozwiązanie z pracownikiem umowy o pracę bez wypowiedzenia po wyczerpaniu okresów ochronnych będzie skuteczne bez względu na fakt, czy po ustaniu stosunku pracy pracownicy zostanie przyznana renta, czy też nie. Po ustaniu stosunku pracy pracownica nie będzie mogła zgłosić się do pracodawcy z orzeczeniem lekarskim stwierdzającym zdolność do wykonywania pracy na danym stanowisku, gdyż zaświadczenie takie wydaje lekarz medycyny pracy na podstawie skierowania wystawionego przez pracodawcę. To pracodawca kieruje bowiem pracownika na badania mające na celu stwierdzenie jego zdolności do wykonywania pracy. Jeżeli więc umowa zostanie wcześniej rozwiązana, pracodawca nie będzie zobowiązany do skierowania byłej pracownicy na takie właśnie badania lekarskie.

3. Pracodawca w miarę możliwości powinien ponownie zatrudnić pracownika

Jeżeli pracownik w okresie 6 miesięcy od rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia z powodu niezdolności do pracy zgłosi swój powrót do pracy niezwłocznie po ustaniu choroby, pracodawca powinien w miarę możliwości ponownie zatrudnić pracownika. Oznacza to, że jeśli pracodawca będzie miał możliwość ponownego przyjęcia pracownika, np. będzie dysponował wolnym etatem, powinien takiego pracownika zatrudnić, o ile okaże się, że jest on zdolny do pracy i zgłosi chęć podjęcia pracy niezwłocznie po ustaniu choroby, nie później niż w okresie 6 miesięcy od rozwiązania z nim umowy o pracę bez wypowiedzenia.

Należy zauważyć, iż ponowne zatrudnienie pracownika zależy od decyzji i możliwości pracodawcy, lecz jest ono ukształtowane jako zalecenie, a nie jako obowiązek. Niewywiązanie się pracodawcy z powyższego zalecenia daje pracownikowi możliwość wystąpienia do sądu pracy z roszczeniem o ponowne nawiązanie stosunku pracy. Ale w tej sytuacji to sąd pracy będzie oceniał na podstawie całokształtu okoliczności, czy faktycznie pracodawca dysponował możliwością ponownego zatrudnienia pracownika.

Podstawa prawna
  • art. 30 § 1 pkt 3, art. 53 § 1, § 2, § 3, § 5, art. 229 § 2, § 3, § 4 ustawy z 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz.U. z 1998 r. nr 21, poz. 94).


Portal Kadrowy - odpowiedzi ekspertów prawa pracy. Porady wraz z podstawą prawną otrzymasz na skrzynkę. Dajemy gwarancję profesjonalnej odpowiedzi. W portalu do pobrania m.in. wzory, wskaźniki, kalkulatory, akty prawne.

poprzednia  

1 2

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: