eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo pracy › Składki na ubezpieczenie wypadkowe od umów zlecenia

Składki na ubezpieczenie wypadkowe od umów zlecenia

2009-08-04 13:52

W obecnie obowiązującym stanie prawnym składka wypadkowa za osoby ubezpieczone z tytułu wykonywania umowy zlecenia jest obowiązkowa wtedy, kiedy umowa zlecenia wykonywana jest w siedzibie lub w miejscu prowadzenia działalności zleceniodawcy (art.12 ust. 3 ustawy z 13.10.1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz.U. z 2007 r. Nr 11, poz. 74, ze zm.).

Przeczytaj także: Składka wypadkowa 2016 do sprawdzenia on-line

Jeżeli umowa zlecenia wykonywana jest poza siedzibą lub miejscem wykonywania działalności zleceniodawcy - zleceniobiorca nie podlega ubezpieczeniu wypadkowemu. Przepis ten ulegnie niebawem zmianie.

Od 1.1.2010 r. zleceniodawcy będą obowiązkowo opłacać składki wypadkowe od wszystkich pracujących dla nich i podlegających ubezpieczeniom emerytalnym i rentowym zleceniobiorców (art. 1 pkt 2 ustawy z 24.4.2009 r. o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz ustawy -Prawo bankowe Dz.U. Nr 71, poz. 609).

Nowelizacja wprowadza więc objęcie obowiązkowym ubezpieczeniem z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych zleceniobiorców wykonujących pracę poza siedzibą i miejscem prowadzenia działalności zleceniodawcy. W efekcie ubezpieczeniem wypadkowym objęci będą wszyscy zleceniobiorcy – tak jak są nim objęci wszyscy pracownicy niezależnie od miejsca wykonywania pracy. Dotychczas, jak już wspomniano, zleceniobiorcy podlegają ubezpieczeniu wypadkowemu, jeżeli wykonują umowę w siedzibie lub miejscu prowadzenia działalności zleceniodawcy. Z uwagi na to, że wykonywanie umowy zlecenia poza siedzibą zleceniodawcy, w terenie, np. przez agenta ubezpieczeniowego, nie zmniejsza ryzyka wypadku, wyłączenie takich osób z obowiązkowego ubezpieczenia wypadkowego godzi w ubezpieczonych, pozbawiając ich koniecznej ochrony. Nie jest więc uzasadnione.

Nowelizacja ma na celu ujednolicenie zasad podlegania ubezpieczeniom społecznym przez wszystkich zleceniobiorców. Poza siedzibą pracodawcy wykonuje zatrudnienie (np. jako listonosze, monterzy, instalatorzy, kierowcy, przedstawiciele handlowi itd.) dość liczna grupa pracowników, których prawa do objęcia ubezpieczeniem wypadkowym nie można kwestionować, a których charakter pracy może nie różnić się zasadniczo od pracy zleceniobiorcy wykonywanej poza siedzibą zleceniodawcy.

Poza osobami wykonującymi pracę nakładczą (z reguły we własnym mieszkaniu) w odniesieniu do pozostałych grup ubezpieczonych, takich jak: pracownicy, osoby prowadzące działalność gospodarczą, parlamentarzyści, osoby pobierające stypendium sportowe czy też osoby duchowne itd., ubezpieczenie wypadkowe jest obowiązkowe, a przepisy nie uzależniają objęcia nim od miejsca, w którym wykonują oni swoją pracę. Ponieważ pozostawienie takiego ograniczenia w odniesieniu do grupy zleceniobiorców nie znajdowało uzasadnienia – obowiązujący aktualnie, ograniczający ubezpieczenie wypadkowe zleceniobiorców, przepis od 1.1.2010 r. przestanie obowiązywać.

Następstwem podjęcia opłacania przez zleceniodawców składek wypadkowych za osoby, wykonujące umowy zlecenia, które dotychczas takiemu ubezpieczeniu nie podlegają, będzie możliwość uzyskania przez te osoby jednorazowego odszkodowania z tytułu następstw wypadku przy pracy lub choroby zawodowej. Wszyscy zleceniobiorcy będą mogli również uzyskać zasiłek chorobowy z ubezpieczenia wypadkowego, jeżeli z powodu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej uzyskają zwolnienie lekarskie. Dla tych zleceniobiorców, którzy nie przystąpili do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego, będzie to jedyna możliwość uzyskania zasiłku chorobowego.

 

1 2

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: