eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo pracy › Umowa przedwstępna

Umowa przedwstępna

2003-11-24 12:24

Umowa przedwstępna jest to umowa umożliwiająca stronom przygotowanie się do zawarcia przyszłej wiążącej umowy, pociągającej za sobą skutki prawne. Kodeks pracy nie reguluje wprost dopuszczalności zawierania umów przedwstępnych, jednakże to zastosowanie wynika z treści artykułu 300 kp, według którego w sprawach nieunormowanych przepisami prawa pracy stosuje się przepisy kodeksu cywilnego, jeżeli nie są one sprzeczne z zasadami prawa pracy.
Przepisy kodeksu cywilnego - art. 389 i 390 nie są sprzeczne z tymi zasadami, więc mogą być stosowane w stosunkach pracowniczych. Umowa przedwstępna może być zawarta szczególnie gdy niemożliwe jest jeszcze podpisanie samej umowy o pracę z różnych powodów, np. trwanie okresu wypowiedzenia w innym zakładzie pracy, konieczność uzyskania zezwolenia na zatrudnienie cudzoziemca, wpisanie spółki akcyjnej mającej być pracodawcą do rejestru handlowego, odbywanie nauki itp.

Poprzez umowę przedwstępną strony wyrażają chęć zawarcia w przyszłości umowy o pracę, uzyskując jednocześnie gwarancję, że druga strona nie wycofa się z zawartej umowy. Jeżeli jedna ze stron uchyla się z zawarcie przyrzeczonej umowy, druga strona może dochodzić zapłaty stosownego odszkodowania lub nawet zawarcia przyrzeczonej umowy. Treść umowy przedwstępnej musi zawierać co najmniej istotne postanowienia umowy przyrzeczonej i termin, w ciągu którego przyrzeczona umowa ma być zawarta. Jest to minimalna treść takiej umowy. Chodzi tu przede wszystkim o określenie rodzaju pracy, przyszłego wynagrodzenia, rodzaju umowy o pracę. Bardzo ważne jest oznaczenie terminu zawraca przyrzeczonej umowy, gdyż jego brak powoduje, że nie można danej umowy traktować jako przedwstępną. Termin może być oznaczony konkretną datą, jak również w sposób bardziej opisowy, np. po świętach Bożego Narodzenia tego roku.

Jeżeli strona zobowiązana do zawarcia przyrzeczonej umowy uchyla się od jej zawarcia, druga strona może żądać naprawienia szkody jaką poniosła przez to, że przyrzeczona umowa nie została zawarta lub że strona liczyła na zawarcie tej umowy. Możliwe jest również dochodzenie przyrzeczonej umowy na drodze sądowej. Wybór należy do osoby dążącej do realizacji przyrzeczonej umowy. W ramach odszkodowania strona go dochodząca może żądać tylko naprawienia szkody, którą poniosła przez zawarcie umowy przedwstępnej i niedotrzymania jej warunków. Zakres takiego odszkodowania można zwiększyć poprzez zamieszczenie w umowie przedwstępnej zapisu o karach umownych na wypadek uchylenia się jednej ze stron od zawarcia umowy. Natomiast dochodzenie zawarcia umowy przyrzeczonej przed Sądem ma na celu zawarcie tej umowy, wbrew woli drugiej strony.

Jeżeli przyrzeczona umowa została zawarta, ale nie zostały dotrzymane postanowienia umowy przedwstępnej, strona przez to pokrzywdzona może dochodzić zawarcia przyrzeczonej umowy według wcześniej ustalonych warunków.

oprac. : MostWanted! MostWanted!

Umowa o dzieło

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: