eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo pracy › Praca a zasiłek chorobowy

Praca a zasiłek chorobowy

2008-08-18 13:51

Przeczytaj także: Zasiłek chorobowy: co należy wiedzieć?


W trakcie kontroli można stwierdzić, czy pracownik wykorzystuje prawidłowo zwolnienie lub korzysta z niego w sposób niezgodny z jego celem. W drugiej sytuacji osoba kontrolująca powinna sporządzić protokół. Należy w nim zaznaczyć, na czym polegało nieprawidłowe wykorzystanie zwolnienia lekarskiego, podpisać go i przedłożyć pracownikowi, który może wnieść do niego uwagi lub zastrzeżenia (mogą je wnieść także domownicy). Gdyby pojawiły się jakieś wątpliwości, czy zwolnienie lekarskie było wykorzystywane niezgodnie z jego celem, rozstrzyga je właściwa jednostka organizacyjna ZUS. W razie sporu jednostka ZUS wydaje decyzję, od której przysługują środki odwoławcze.

Zasiłek chorobowy

W przypadku, gdyby zasiłek chorobowy został już wypłacony pracownikowi, ma on obowiązek zwrócić całą otrzymaną kwotę zasiłku wraz z odsetkami (art. 66 ww. ustawy). Jeżeli pracownik w dalszym ciągu jest niezdolny do pracy i pobiera zasiłek chorobowy to niewłaściwie wypłacona suma może być potrącona z aktualnych zasiłków i innych świadczeń z ubezpieczeń społecznych lub ściągnięta w trybie przepisów o postępowaniu egzekucyjnym w administracji. O zwrocie nienależnie pobranych zasiłków decyduje oddział ZUS

Utrata prawa do zasiłku chorobowego nie musi jednak dotyczyć całego okresu zasiłkowego, ale tylko tego, w którym została podjęta praca, na co wskazuje „Gazeta Prawna” opierając się na wyroku Sądu Najwyższego (sygn. akt I UK 249/07). Rozpatrywana przez SN sprawa dotyczyła kobiety, która prowadziła pozarolniczą działalność gospodarczą i podlegała dobrowolnemu ubezpieczeniu chorobowemu. W dniach od 9 lutego 2005 do 4 stycznia 2006 r. była ona niezdolna do pracy i pobierała zasiłek chorobowy, a następnie świadczenie rehabilitacyjne. 4 marca 2005 r., w trakcie pobierania zasiłku chorobowego, podpisała odpłatną umowę, w której wyraziła zgodę na zorganizowanie i przeprowadzenie szkolenia oraz egzaminu potwierdzającego kwalifikacje do pracy w zawodzie fryzjera. Ona była tylko członkiem w komisji organizacyjnej, natomiast pozostałe czynności wykonywali pracownicy firmy. ZUS odebrał jej prawo do zasiłku chorobowego oraz prawo do świadczenia rehabilitacyjnego i nakazał jej zwrot pieniędzy. Ubezpieczona odwołała się od decyzji ZUS.

Zarówno sąd I, jak i II instancji oddaliły skargę i poparły decyzję ZUS. SN natomiast nakazał ponownie rozpoznać powyższą sprawę. Zgodził się bowiem z sądami co do kwestii wykonywania przez ubezpieczoną pracy zarobkowej i poparł stanowisko, że osoby prowadzące działalność gospodarczą wykonują pracę zarobkową nie tylko poprzez jej fizyczne świadczenie, ale także przez inne czynności, które maja związek z jej prowadzeniem (podpisywanie faktur lub rachunków, sporządzenie deklaracji i inne). Nie zgodził się natomiast z decyzją ZUS co do odebrania ubezpieczonej prawa do zasiłku za cały okres niezdolności do pracy. W uzasadnieniu dodał, że „Pozbawienie prawa do zasiłku powinno dotyczyć tylko tej części świadczenia objętej zwolnieniem lekarskim, podczas którego ubezpieczona wykonywała pracę”.

poprzednia  

1 2

Umowa o pracę nakładczą

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: