eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo pracy › Jakie wynagrodzenie za pracę w niedziele i święta?

Jakie wynagrodzenie za pracę w niedziele i święta?

2007-11-03 02:54

Rozważmy następujący przypadek: nasz zakład pracy zatrudnia kilku stróży - dozorców, którzy pracują w równoważnym systemie czasu pracy. Czy święta typu: Wielkanoc, Boże Narodzenie, Nowy Rok czy 15 sierpnia są dla nich dniami pracy, za które należy się normalne wynagrodzenie, czy też dniami pracy, za które należy się normalne wynagrodzenie wraz ze 100% dodatkiem?

Przeczytaj także: Dwa dodatki za pracę w niedzielę i święto

Dla dozorców święta mogą być normalnymi dniami pracy. W zamian za pracę w święto należy udzielić dnia wolnego w ciągu okresu rozliczeniowego. Udzielając dnia wolnego nie wypłaca się wynagrodzenia za pracę w święto.

Jeżeli udzielenie dnia wolnego w tym terminie nie jest możliwe, pracownikowi przysługuje wynagrodzenie i dodatek w wysokości 100% za każdą godzinę pracy w święto.

1. Praca w niedziele i święta - dopuszczalna przy pilnowaniu mienia

Praca w niedziele i święta jest dopuszczalna tylko w przypadkach wskazanych w Kodeksie pracy. Praca w te dni jest dozwolona m.in. przy pilnowaniu mienia lub ochronie osób. Praca tego rodzaju może być wykonywana w systemie równoważnego czasu pracy. W tym przypadku praca powinna być wykonywana według z góry ustalonego harmonogramu pracy, sporządzonego na dany okres rozliczeniowy. Pracownik musi bowiem wiedzieć, które dni w okresie rozliczeniowym są jego dniami pracy, jak długo ma być wykonywana praca w poszczególne dni robocze harmonogramowo. Musi także wiedzieć, które dni są dniami wolnymi od pracy z tytułu 5-dniowego tygodnia pracy. A zatem z harmonogramu może wynikać, że niedziele bądź święta (np. Boże Narodzenie) są dla pracownika dniami pracy. Wówczas pracodawca zapewnia tym pracownikom taką łączną liczbę dni wolnych od pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym, która będzie odpowiadać przynajmniej liczbie niedziel, świąt oraz dni wolnych od pracy w przeciętnie 5-dniowym tygodniu pracy przypadającym w tym okresie. Na przykład w grudniu 2007 r. czas pracy wynosi 152 godziny. Pracownikowi należy zapewnić co najmniej 12 dni wolnych.

2. Za pracę w niedzielę lub święto - dzień wolny albo 100% dodatek

Pracownikowi wykonującemu dozwoloną pracę w niedziele i święta pracodawca jest obowiązany zapewnić inny dzień wolny od pracy:
  • w zamian za pracę w niedzielę - w okresie 6 dni kalendarzowych poprzedzających lub następujących po takiej niedzieli,
  • w zamian za pracę w święto - w ciągu okresu rozliczeniowego.
Przeczytaj także: Praca w niedziele i święta Praca w niedziele i święta

 

1 2

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: