eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo pracy › Kiedy zasiłek macierzyński dla pracownicy na urlopie wychowawczym?

Kiedy zasiłek macierzyński dla pracownicy na urlopie wychowawczym?

2007-11-02 11:11

Pracownica przebywa obecnie na urlopie wychowawczym, który trwa do 2008 r. W tym miesiącu urodziła kolejne dziecko. Przez jaki okres przysługuje jej zasiłek macierzyński i co dzieje się z urlopem wychowawczym? Czy zostaje przerwany na czas urlopu macierzyńskiego, czy też urlop macierzyński w ogóle jej nie przysługuje?

Przeczytaj także: Zasiłek macierzyński z tytułu urodzenia dziecka na urlopie wychowawczym

Pracownicy, która w trakcie urlopu wychowawczego urodziła dziecko, nie przysługuje urlop macierzyński. Jednak w takiej sytuacji pracownicy przysługuje zasiłek macierzyński za okres odpowiadający części urlopu macierzyńskiego, która przypada po porodzie.

Pracownicy, która w trakcie urlopu wychowawczego urodziła dziecko, nie przysługuje urlop macierzyński. Urodzenie dziecka nie przerywa urlopu wychowawczego, który będzie trwał do końca okresu, na jaki został udzielony. Jednak pracownicy przysługuje zasiłek macierzyński. W sytuacji, gdy prawo do zasiłku macierzyńskiego powstanie w okresie urlopu wychowawczego, zasiłek ten przysługuje za okres urlopu macierzyńskiego, który przypada po porodzie. Będzie to okres krótszy o 2 tygodnie niż wynosi wymiar urlopu macierzyńskiego. W praktyce oznacza to, że zasiłek macierzyński będzie przysługiwał przez okres:
  • 18 tygodni w przypadku urodzenia kolejnego dziecka,
  • 26 tygodni w przypadku urodzenia więcej niż 1 dziecka przy jednym porodzie.
Natomiast jeżeli urlop wychowawczy udzielony na 1. dziecko zakończy się przed upływem okresu, przez jaki przysługuje zasiłek macierzyński z tytułu urodzenia 2. dziecka, pracownicy będzie przysługiwał zasiłek macierzyński w pełnym wymiarze. Będzie to odpowiednio zasiłek za okres 20 lub 28 tygodni. Jeżeli pracownica urodzi dziecko pod koniec udzielonego jej urlopu wychowawczego, to wówczas z dniem następnym po dniu zakończenia urlopu wychowawczego pracownicy będzie przysługiwał urlop macierzyński w wymiarze pozostałym do wyczerpania okresu (odpowiednio 20 lub 28 tygodni).

Podstawa prawna
  • art. 180 § 1, art. 1831, art. 186 § 1 ustawy z 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz.U. z 1998 r. nr 21, poz. 94),
  • art. 29 ust. 1 pkt 1, ust. 3 i ust. 5 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. z 2005 r. nr 31, poz. 267).
"Magazyn prawa pracy" interpretuje nowości z ostatniego tygodnia z zakresu prawa pracy, zawiera porady prawne z podstawą, stanowiska PIP i ZUS oraz do pobrania: wzory dokumentów, kalkulatory, wskaźniki.

Bartosz Miszewski
Przeczytaj także: Urlop rodzicielski 2016 Urlop rodzicielski 2016

oprac. : Magazyn prawa pracy Magazyn prawa pracy

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: