eGospodarka.pl

eGospodarka.plPrawoPrawo dla biznesu › Zbiórka pieniędzy w internecie. Co jest zakazane?

Zbiórka pieniędzy w internecie. Co jest zakazane?

2019-08-07 11:05

Zbiórka pieniędzy w internecie. Co jest zakazane?

Pieniądze © Voyagerix - Fotolia.com

Internetowa zbiórka pieniędzy zdobywa w polskim internecie coraz większą popularność. To wystarczający powód, aby zastanowić się nad prawnymi granicami crowdfundingu. Które zrzutki oraz jakie zachowania związane z ich organizacją, są w naszym kraju bezprawne i często zagrożone karą więzienia?

Przeczytaj także: Internetowa zbiórka pieniędzy w 2019 r. Kto, komu, ile?

Prowadzenie internetowych zbiórek pieniędzy na cele sprzeczne z prawem jest zakazane w regulaminie każdej z funkcjonujących na rynku platform crowdfundingowych. Jakich praktyk nie wolno zatem podejmować? Poniżej prezentujemy kilka najbardziej powszechnych sytuacji, w których internauci podejmują próbę zrzutek na prawnie zakazane cele.

Nieprawdziwe informacje i cele


Doświadczenie pokazuje, że od czasu do czasu mamy do czynienia z sytuacją, w której organizatorzy internetowej zbiórki pieniędzy wskazują nieprawdziwe i nieodpowiadające faktycznemu przeznaczeniu cele zbierania środków. Zdarza się również, że niezgodne z prawdą informacje pojawiają się w tytule czy opisie zbiórki. Powyższe działania są sprzeczne z prawem i zagrożone wysokimi karami.

Co ważne, do wszystkich takich sytuacji administratorzy platform crowdfundingowych, zwłaszcza tych wiodących na rynku, podchodzą bardzo poważnie. Serwisom finansowania społecznościowego zależy bowiem na budowaniu wysokiego poziomu zaufania zarówno do crowdfundingu, jak i do samych platform. Internauci muszą być pewni, że przekazywane przez nich środki zostaną przeznaczone na cel określony w zrzutce i wszystko będzie realizowane zgodne z prawem.
– W celu ochrony naszych użytkowników stosujemy liczne zabezpieczenia, weryfikujące zarówno organizatorów, jak i zrzutki. Wśród nich jest konieczność weryfikacji celu zbiórki z jej opisem, gdy np. organizator chce promować swoją zrzutkę na naszej platformie lub kiedy uzbiera większą kwotę – mówi Tomasz Chołast, współzałożyciel zrzutka.pl. – Za każdym razem, gdy wartość zgromadzonych środków na pojedynczej zrzutce przekroczy 20 tysięcy zł, wówczas automatycznie blokowana jest możliwość wykonania wypłaty, a zrzutka jest przez nas weryfikowana. Także w przypadku, gdy użytkownik organizuje kilka zbiórek za naszym pośrednictwem, a ich łączna wartość przekroczy 50 tysięcy zł, to automatycznie blokowana jest możliwość wykonywania wypłat ze wszystkich zbiórek tego organizatora. Weryfikacja następuje w ciągu kilku godzin i jeśli wszystko jest zgodne z prawem, wówczas tego samego dnia odblokowujemy wypłatę zgromadzonych środków. Natomiast w przypadku podejrzenia o oszustwo, wstrzymujemy wypłaty ze wszystkich zrzutek podejrzanego organizatora i prosimy o przedstawienie odpowiedniej dokumentacji potwierdzającej jego wiarygodność – dodaje Chołast ze zrzutka.pl.

Warto podkreślić, że samo założenie zbiórki pieniędzy i podanie w jej opisie celu niezgodnego z rzeczywistym, jest przestępstwem oszustwa opisanym w art. 286 § 1 kodeksu karnego. Jest ono zagrożone karą pozbawienia wolności od 6 miesięcy nawet do lat 8! Do czynu karalnego dochodzi nawet wówczas, gdy organizator nie zgromadzi na fałszywej zrzutce żadnych pieniędzy. Kodeks przewiduje tutaj identyczną karę za samo usiłowanie, jak i faktyczne popełnienie oszustwa. W przypadku, gdy kwota zebrana za pomocą takiej nielegalnej zbiórki przekroczy wysokość 200 000 zł, kara przewidziana za takie przestępstwo wynosi już od 1 do 10 lat pozbawienia wolności.
Odbyło się już wiele spraw dotyczących internetowych zbiórek, które znalazły swój finał w prawomocnym rozstrzygnięciu sądu. Wobec sprawców takich cybernetycznych przestępstw orzekane były kary nawet kilkuletniego pozbawienia wolności bez warunkowego zawieszenia ich wykonania. Na wysoki wymiar kary miał również wpływ fakt, iż ich sprawcy usiłowali wykorzystać ludzką dobroczynność i dążyli do oszukania możliwie największej liczby osób co sprawiało, że dokonane przez nich przestępstwo cechował szczególnie wysoki stopień szkodliwości społecznej.

fot. Voyagerix - Fotolia.com

Pieniądze

Samo założenie zbiórki i podanie w jej opisie celu niezgodnego z rzeczywistym jest przestępstwem oszustwa opisanym w art. 286 § 1 kodeksu karnego


Podrabiane dokumenty


Zdarza się, że nieuczciwi organizatorzy internetowych zbiórek przesyłają do platform crowdfundingowych zmodyfikowane lub fałszywe dokumenty. Mają one wprowadzić w błąd administratorów serwisów i umożliwić oszustom defraudację zebranych środków. Podrabianie lub przerabianie dokumentów, jak również posługiwanie się nimi, zgodnie z art. 270 § 1 kodeksu karnego zagrożone jest karą pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5. Karalne jest nawet samo przygotowanie do takiego przestępstwa, za co kodeks przewiduje karę do 2 lat pozbawienia wolności.
– Wykrycie przez nas takiego zachowania, kończy się niezwłocznym zablokowaniem zbiórki i zawieszeniem konta jej organizatora. Wszystkie środki, które znajdują się na koncie organizatora podejrzanej zrzutki zostają zablokowane do czasu wyjaśnienia sprawy. W przypadku niedostarczenia odpowiedniej dokumentacji potwierdzającej prawdziwość zrzutki, wpłaty zwracane są do darczyńców – wyjaśnia Tomasz Chołast współzałożyciel platformy crowdfundingowej zrzutka.pl.

Mowa nienawiści lub grzywna


Zgodnie z art. 57 § 1 kodeksu wykroczeń karze podlega każda osoba, która organizuje lub przeprowadza publiczną zbiórkę pieniędzy na opłacenie grzywny orzeczonej za przestępstwo, w tym i przestępstwo skarbowe, wykroczenie lub wykroczenie skarbowe. Co więcej, §2 wskazywanego wyżej przepisu kodeksu wykroczeń, przewiduje także odpowiedzialność osoby, która dopuszcza się podżegania lub pomocnictwa w tym zakresie. Warto również dodać, że organizatorzy nie mogą w treści czy w tytule zrzutki umieszczać prawem zabronionych treści, takich jak wzywanie do nienawiści ze względu na rasę, narodowość, wyznanie, kulturę czy orientację seksualną.

Pomimo występowania powyżej opisywanych prób nielegalnych działań czy oszustw, warto podkreślić, że w skali ogólnej jest to ułamek wszystkich organizowanych zrzutek w Polsce. Zdecydowana większość organizatorów zbiórek w Polsce, działa uczciwie i przechodzi pomyślnie weryfikację prowadzoną przez platformy crowdfundingowe, które dbają o bezpieczeństwo zarówno wpłacających, jak i całej idei finansowana społecznościowego.

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: