eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo pracy › Mama na etacie. Czego może oczekiwać od pracodawcy?

Mama na etacie. Czego może oczekiwać od pracodawcy?

2017-05-26 11:16

Mama na etacie. Czego może oczekiwać od pracodawcy?

Mama w pracy © fot. mat. prasowe

Mamy są zwykle dobrymi pracownikami. Są dobrze zorganizowane, wielozadaniowe, odpowiedzialne i lojalne wobec pracodawcy. A na jakie przywileje związane z macierzyństwem mogą liczyć? Co gwarantuje przyszłym i obecnym mamom kodeks pracy? Czego mogą oczekiwać od swojego pracodawcy? Na te i inne pytania odpowiada Pracuj.pl.

Przeczytaj także: Mama w pracy, czyli szczególne prawa pracownika

PRAWNE PRZYWILEJE PRZYSZŁYCH MAM


Przywileje związane z przyszłym macierzyństwem zagwarantowane są przez polskie prawo i przysługują kobietom od dnia, w którym poinformują one swojego pracodawcę o ciąży i potwierdzą tę informację zaświadczeniem od lekarza.

Przyszła mama nie może:
  • pracować w godzinach nadliczbowych oraz w godzinach nocnych (między 21:00 w nocy a 7:00 rano);
  • zostać delegowana poza swoje stałe miejsce pracy;
  • pracować w pozycji stojącej dłużej niż 3 godziny, a także przy podnoszeniu i przenoszeniu ciężarów, które ważą więcej niż 3 kilogramy;
  • pracować w ciągu doby więcej niż 8 godzin.

Przyszła mama ma prawo:
  • wyjść na badania lekarskie, jeśli wykaże, że nie mogła tego zrobić poza pracą (za ten czas otrzyma pełne wynagrodzenie);
  • skorzystać z 15 minutowej przerwy po każdej godzinie pracy przy komputerze.

KODEKS PRACY A URLOP MACIERZYŃSKI


Kobieta wracająca do pracy po urlopie macierzyńskim powinna zostać zatrudniona na swoim wcześniejszym stanowisku, jeśli tylko istnieje taka możliwość. Ma prawo do przerw na karmienie i nie może być delegowana poza stałe miejsce pracy. Ma także prawo wystąpić do pracodawcy o obniżenie wymiaru etatu na okres do 36 miesięcy.
- Każda mama wracająca do pracy po urlopie macierzyńskim, dodatkowym urlopie macierzyńskim czy urlopie rodzicielskim powinna zostać przyjęta przez pracodawcę na stanowisko, na którym pracowała przed odejściem. Jeżeli jest to niemożliwe, pracodawca jest zobowiązany zaproponować kobiecie stanowisko równorzędne. Zmiana ta nie może jednak wiązać się z obniżeniem wynagrodzenia – wyjaśnia Grzegorz Kalinowski, radca prawny z kancelarii Legal Ideas – Z kolei te z pań, którym przysługuje prawo do urlopu wychowawczego, mają możliwość złożenia wniosku o obniżenie etatu i pracowania w takim wymiarze do 36 miesięcy, z czego przez rok nie mogą zostać zwolnione. Dodatkowo, mamom, pracującym powyżej 4 godzin przysługują dwie półgodzinne przerwy z tytułu karmienia w naturalny sposób, które można wykorzystać w dowolnym momencie dnia. Kobiety mające dzieci do 4 r.ż. nie mogą być też delegowane poza stałe miejsce zatrudnienia, ani pracować w godzinach nadliczbowych i nocnych – dodaje Grzegorz Kalinowski.

Kobieta, która zdecyduje się na zmianę pracy po urlopie macierzyńskim czy rodzicielskim, zachowuje w nowym miejscu pracy wszystkie przywieje gwarantowane przez kodeks pracy.

Przydatne linki:
Kodeks pracy


Do podjęcia nowej pracy zachęcają mamy głównie wyższe zarobki. Tak zadeklarowało 77% respondentem badania "Specjaliści na rynku pracy 2017". Dla kobiet ważna jest także dobra atmosfera pracy oraz odległość z miejsca pracy do domu – na czynnik ten zwróciła uwagę nieco ponad jedna trzecia respondentek.

DODATKOWE UDOGODNIENIA


Co ósma respondentka badania zadeklarowała, że do podjęcia nowej pracy mogą ją skłonić benefity. Jak wynika z doświadczenia ekspertki Pracuj.pl pracodawcy doceniają rolę benefitów.
- Firmy coraz chętniej proponują kobietom ułatwienia w powrocie do pracy i przywileje, umożliwiające godzenie pracy z rodzicielstwem. Pracodawcy doceniają umiejętności, które posiadają pracujące mamy – wielozadaniowość, elastyczność czy szybkie tempo pracy, a dodatkowo, oferowane benefity wpływają na dobry wizerunek firm. Dla przykładu, ważnym udogodnieniem dla mam jest możliwość przyjścia do pracy z dzieckiem, jeśli zachodzi taka potrzeba czy pracy zdalnej. Część pracodawców posiada także w swoich biurach specjalne pokoje do karmienia oraz oferuje dogodne miejsca parkingowe. Dodatkowym ułatwieniem są też benefity finansowe, np. ubezpieczenie rodzinne, dofinansowanie wyjazdów wakacyjnych dla dzieci oraz podarunki okazyjne na Święta czy Dzień Dziecka – komentuje Agata Roszkiewicz, Koordynator ds. Wynagrodzeń i Administracji Personalnej w Pracuj.pl.

Zarówno kodeks pracy, jak i sami pracodawcy, gwarantują rodzicom przywileje mające wesprzeć ich w godzeniu życia osobistego z życiem zawodowym. Warto wiedzieć, jak z nich korzystać, tak by w pracy być efektywnym pracownikiem, a w domu szczęśliwym i spełnionym rodzicem.

Badanie Specjaliści na rynku pracy 2017 przeprowadzono w styczniu 2017 roku na grupie 2506 użytkowników Pracuj.pl.

Przeczytaj także: Mama wraca do pracy 2013 Mama wraca do pracy 2013

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: