eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo konsumenckie › Czy sklepy rzeczywiście przyjmują zużyty sprzęt elektroniczny?

Czy sklepy rzeczywiście przyjmują zużyty sprzęt elektroniczny?

2019-10-25 12:51

Czy sklepy rzeczywiście przyjmują zużyty sprzęt elektroniczny?

Stary telewizor © Carsten Reisinger - Fotolia.com

Inspektorzy IH kolejny raz ruszyli w Polskę, przyglądając się tym razem 112 przedsiębiorcom trudniącym się sprzedażą sprzętu elektrycznego i elektronicznego. Każdy z kontrolowanych podmiotów zadeklarował, że zgodnie z obowiązującymi przepisami bezpłatnie przyjmuje od swoich klientów zużyte urządzenia. W co czwartym przypadku zastrzeżenia kontrolujących wzbudziła prawidłowa informacja w sklepach lub oznakowanie produktów.

Przeczytaj także: Zagadkowe pochodzenie owoców i warzyw. Są wyniki kontroli IH

Obowiązujące przepisy w wyraźny sposób zabraniają wyrzucania do zwykłego kosza na śmieci zużytego lub zepsutego sprzętu elektrycznego i elektronicznego. Mowa tu np. suszarkach do włosów czy tabletach. Jak zatem się ich pozbyć? Najłatwiej jest, przy okazji zakupu nowych urządzeń, oddać je w ręce sprzedawcy, który zobowiązany jest do bezpłatnego ich przyjęcia. I tak np., jeśli kupujesz nowe żelazko, to w sklepie możesz oddać to, które przestało ci już służyć. Podobnie w przypadku większego sprzętu - jeśli zamawiasz telewizor z dostawą do domu, to możesz zgłosić, że chcesz oddać swój stary odbiornik, a sprzedawca ma obowiązek zorganizować jego odbiór. Sklepy, które dysponują ponad 400 mkw. powierzchni muszą ponadto przyjmować wszelkie zużyte sprzęty, o ile tylko któryś z ich wymiarów nie przekracza 25 cm.

W I kwartale br. Inspekcja Handlowa sprawdzała, czy sprzedawcy rzeczywiście przyjmują zużyty sprzęt elektroniczny. Kontrolą objęto 112 przedsiębiorców handlujących artykułami elektrycznymi i elektronicznymi. Każdy z nich zadeklarował, że zgodnie z przepisami bezpłatnie przyjmuje od swoich klientów zużyty sprzęt elektroniczny. Nie oznacza to, że nie było nieprawidłowości – problemem okazało się informowanie o przepisach oraz oznakowanie produktów.

fot. Carsten Reisinger - Fotolia.com

Stary telewizor

Gdzie oddać stary sprzęt elektryczny?


Inspektorzy mieli zastrzeżenia do 26 proc. kontrolowanych przedsiębiorców. Większość z nich nie umieszczała w widocznym miejscu wymaganej prawem informacji o tym, gdzie i na jakich warunkach konsumenci mogą bezpłatnie oddać zużyty sprzęt elektroniczny.

Podczas kontroli inspektorzy wzięli pod lupę 756 partii nowych urządzeń elektrycznych i elektronicznych. Sprawdzali, czy produkty są prawidłowo oznakowane: mają symbol selektywnej zbiórki (tu nie było nieprawidłowości), informację o zakazie umieszczania zużytego sprzętu elektronicznego z innymi odpadami oraz o skutkach, jakie niebezpieczne substancje zawarte w urządzeniu mogą mieć dla zdrowia i środowiska. IH kontrolowała także, czy produkty zostały wprowadzone na rynek przez uprawnione firmy. Ogółem ze względu na oznakowanie zakwestionowała 5,8 proc. sprawdzanych partii.

W efekcie kontroli Inspekcja Handlowa wydała 22 decyzje administracyjne nakładające na przedsiębiorców kary pieniężne w łącznej wysokości 117 tys. zł.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: