eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo dla biznesu › Zmiana ustawy o nadzorze nad rynkiem finansowym

Zmiana ustawy o nadzorze nad rynkiem finansowym

2015-09-25 00:16

Przeczytaj także: Ustawa o odwróconym kredycie hipotecznym podpisana przez Prezydenta


10. Kolejna nowelizacja KPK.


W dniu 27 sierpnia 2015 roku została także podpisana przez Prezydenta RP ustawa z dnia 10 lipca 2015 r. o zmianie ustawy – Kodeks postępowania karnego.

Ustawa wprowadza obowiązek utrwalania przebiegu każdej rozprawy w procesie karnym za pomocą urządzenia rejestrującego dźwięk albo obraz i dźwięk, chyba że jest to niemożliwe ze względów technicznych. Odstąpienie od utrwalenia dźwięku na podstawie tak sformułowanego przepisu może mieć miejsce tylko wówczas, gdy przeprowadzający czynność nie dysponuje stosownym urządzeniem albo jego użycie w warunkach przeprowadzania tej czynności z technicznego punktu widzenia nie jest możliwe.

Utrwalenie przebiegu czynności za pomocą urządzenia rejestrującego obraz lub dźwięk nie zwalnia z obowiązku sporządzenia protokołu. Jest to bowiem pomocnicza forma utrwalenia przebiegu czynności procesowej, która w żadnym wypadku nie może zastąpić protokołu. Nie będzie rejestrowany przebieg rozprawy w zakresie, w którym wyłączono jej jawność ze względu na obawę ujawnienia informacji niejawnych o klauzuli tajności „tajne” lub „ściśle tajne”. Zapis dźwięku albo obrazu i dźwięku staną się załącznikami do protokołu. W wypadku ograniczenia protokołu do zapisu najbardziej istotnych oświadczeń osób biorących udział w czynności sporządzony zostanie przekład zapisu dźwięku, który również będzie załącznikiem do protokołu.

Ustawa wejdzie w życie z dniem 1 stycznia 2016 roku.

11. Zmiana ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego.


W dniu 27 sierpnia 2015 roku została także podpisana przez Prezydenta RP ustawa z dnia 5 sierpnia 2015 r. o zmianie ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego.

Celem ustawy jest przedłużenie na przyszły rok dotychczasowych zasad obliczania wysokości wpłat województw do budżetu państwa, tzw. janosikowego oraz zasad podziału części regionalnej subwencji ogólnej dla województw. Nieuchwalenie ustawy oznaczałby, że samorządy województw nie otrzymałyby w 2016 r. subwencji regionalnej pochodzącej z wpłat, bowiem nie byłoby podstawy prawnej do ustalania zarówno wpłat jak i subwencji.

Ustawa weszła w życie z dniem 5 września 2015 roku.

12. Zmiana ustawy o niektórych formach wspierania działalności innowacyjnej oraz ustawy o Krajowym Funduszu Kapitałowym.


W dniu 27 sierpnia 2015 roku została także podpisana przez Prezydenta RP ustawa z dnia 5 sierpnia 2015 r. o zmianie ustawy o niektórych formach wspierania działalności innowacyjnej oraz ustawy o Krajowym Funduszu Kapitałowym.

Ustawa umożliwia udzielanie przez banki komercyjne mikro, małym i średnim przedsiębiorcom kredytu technologicznego, a następnie spłatę przez Bank Gospodarstwa Krajowego części kapitału kredytu w formie tzw. premii technologicznej, wyłącznie ze środków unijnych pochodzących z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Ustawa weszła w życie z dniem 5 września 2015 roku.

13. Zmiana ustawy o opłatach abonamentowych.


W dniu 27 sierpnia 2015 roku została także podpisana przez Prezydenta RP ustawa z dnia 23 lipca 2015 r. o zmianie ustawy o opłatach abonamentowych.

Nowelizacja znosi obowiązek składania przez osoby, które ukończyły 75. rok życia, oświadczenia o spełnianiu warunków do korzystania ze zwolnienia od opłat abonamentowych. W przypadku tej grupy osób, zwolnienie od opłat abonamentowych będzie przysługiwało od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym osoba ukończy 75. rok życia. Ponadto nowelizacja wydłuża z 14 do 30 dni termin, w którym osoby korzystające ze zwolnienia od opłat abonamentowych obowiązane są zgłosić placówce pocztowej operatora wyznaczonego zmiany stanu prawnego lub faktycznego, które mają wpływ na uzyskane zwolnienia. Jednocześnie uściślono, że obowiązek ten nie dotyczy osób, które ukończyły 75 lat.

Ustawa wchodzi w życie z dniem 9 października 2015 roku.

14. Zmiana ustawy o podatkach i opłatach lokalnych.


W dniu 27 sierpnia 2015 roku została także podpisana przez Prezydenta RP ustawa z dnia z dnia 23 lipca 2015 r. o zmianie ustawy o podatkach i opłatach lokalnych.

Ustawa wprowadza zwolnienie przedmiotowe w podatku od nieruchomości dla gruntów i budynków lub ich części, stanowiących własność gminy, z wyjątkiem zajętych na działalność gospodarczą lub będących w posiadaniu innych niż gmina jednostek sektora finansów publicznych oraz pozostałych podmiotów. Wprowadzenie przewidzianego w ustawie zwolnienia będzie miało wpływ na sposób wyliczania części wyrównawczej subwencji ogólnej dla gmin. Wielkości wynikające z gminnej deklaracji podatkowej są bowiem uwzględniane przy wyliczaniu wskaźnika dochodów podatkowych.

Ustawa wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2016 roku.

15. Zmiana ustawy o ewidencji ludności.


W dniu 27 sierpnia 2015 roku została także podpisana przez Prezydenta RP ustawa z dnia z dnia 23 lipca 2015 r. o zmianie ustawy o ewidencji ludności.

Celem nowelizacji jest przesunięcie o dwa lata, tj. z dnia 1 stycznia 2016 r. na dzień 1 stycznia 2018 r., zniesienia obowiązku meldunkowego. Wprowadzenie tej zmiany jest podyktowane koniecznością zapewnienia, dodatkowego czasu, niezbędnego do wprowadzenia kompleksowych zmian w przepisach opartych na obowiązku meldunkowym oraz dostosowania systemów teleinformatycznych obsługujących rejestry państwowe.

Ustawa wchodzi w życie z dniem 24 września 2015 roku.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: