eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo gospodarcze › Ustawa restrukturyzacyjna. Setki poprawek Senatu

Ustawa restrukturyzacyjna. Setki poprawek Senatu

2015-05-09 20:59

Ustawa restrukturyzacyjna. Setki poprawek Senatu

Setki poprawek Senatu do rządowego projektu Prawa restrukturyzacyjnego © Photo Passion - Fotolia.com

Rządowy projekt ustawy Prawo restrukturyzacyjne, który po pierwszych pracach w Sejmie trafił do Senatu, według parlamentarzystów Izby Wyższej wymagał licznych poprawek. Senat wprowadzili do projektu ustawy aż 263 poprawki o charakterze legislacyjnym i doprecyzowującym. Ustawa trafiła ponownie do Sejmu.

Przeczytaj także: Elastyczne ratowanie firm. Sejm przyjął Prawo restrukturyzacyjne

W Polsce - na tle innych państw Unii Europejskiej - postępowanie upadłościowe jest wykorzystywane stosunkowo rzadko, a niewypłacalni przedsiębiorcy w większości przypadków usuwani są z obrotu w drodze nieformalnej likwidacji. Nowelizacja Prawa restrukturyzacyjnego ma ten stan rzeczy zmienić, między innymi poprzez wprowadzenie do porządku prawnego różnych procedur naprawczych oraz ułatwienia w skorzystaniu z nich.

Nowelizacja Prawa restrukturyzacyjnego przewiduje, że przedsiębiorca, który znalazł się w tarapatach finansowych - stał się niewypłacalny lub zagrożony niewypłacalnością - będzie mógł elastycznie wybrać odpowiednią procedurę naprawczą, dopasowaną do swoich indywidualnych potrzeb. Nowelizacja wprowadza cztery rodzaje postępowania restrukturyzacyjnego - o zatwierdzenie układu, przyspieszone postępowanie układowe, postępowanie układowe i postępowanie sanacyjne.

Postępowania restrukturyzacyjne mają pozwolić na pozostanie firmy w obiegu gospodarczym, przy realizowanej w ramach postępowania zmianie struktury majątku, zobowiązań i zatrudnienia, mającej uzdrowić firmę i zaspokoić roszczenia wierzycieli.

Jak przewiduje nowelizacja, postępowania restrukturyzacyjne i upadłościowe będą prowadzone przez wydziały gospodarcze sądów rejonowych, a czynności sądowe będzie wykonywać sędzia-komisarz. Nowe przepisy zakładają też wprowadzenie dodatkowych gwarancji poszanowania praw wierzycieli na każdym etapie postępowania restrukturyzacyjnego. W myśl ustawy wierzyciele będą mieli wpływ na przebieg postępowania, będą mogli na przykład domagać się zwołania rady wierzycieli przez sędziego-komisarza.

Nowela wprowadza również bardzo ważną zmianę postulowaną przez środowiska gospodarcze, ogranicza mianowicie uprzywilejowanie należności publiczno-prawnych, w tym należności podatkowych. Wyjątkiem są jedynie zaległe składki na ubezpieczenia społeczne za okres do trzech lat. Dotychczas należności publiczne, w tym podatkowe i długi wobec ZUS, były uprzywilejowane i egzekwowane z wyższym priorytetem niż długi przedsiębiorstwa wobec pozostałych wierzycieli.

Nowelizacja przewiduje ponadto utworzenie internetowego Centralnego Rejestru Restrukturyzacji i Upadłości, zawierającego wyszukiwarkę prowadzonych spraw upadłościowych, wykaz syndyków i biegłych, a także wzory pism i formularzy wymaganych w trakcie postępowania. Korzystanie z niego będzie bezpłatne. Administratorem systemu będzie minister sprawiedliwości.

W ustawie zawarte zostały również regulacje określające przebieg odrębnych postępowań restrukturyzacyjnych, m.in. wobec deweloperów, emitentów obligacji oraz banków i spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych.

Nowe przepisy mają obowiązywać od 1 stycznia 2016 roku, za wyjątkiem zapisów dotyczących Centralnego Rejestru Restrukturyzacji i Upadłości, które mają wejść w życie od 1 lutego 2018 r.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

  • restrukturyzacja i postępowanie naprawcze

    tymon80 / 2015-06-04 09:46:44

    Zdaje mi się, że postępowania naprawcze prawie w ogóle nie mają obecnie miejsca w Polsce dlatego, że ludzie jak najdłużej zaklinają rzeczywistość i przed sobą, przed swoimi pracownikami, a nawet przed swoją rodziną ukrywają faktyczny stan finansowy firmy. Nie chcą się przyznać do kłopotów, bo jest to dla nich przyznanie do osobistej porażki. Taka mentalność. Gdyby tylko odpowiednio wcześniej kierowali swoje kroki do specjalistów z zakresu prawa gospodarczego, wszystko mogłoby wyglądać inaczej. Może nowe prawo coś zmieni w tej kwestii, może ludzie będą mieli więcej chęci do ratowania swoich firm. Moją firmę swego czasu ratował pan dr Ziembiński z Kacelarii-ZiP i to co udało mu się zdziałać, dzięki doświadczeniu, było dla mnie sporym zaskoczeniem. Sprawy, które spisałem już na stratę udało się wyprowadzić na prostą. Także polecam przyznawać się do błędów i korzystać z pomocy innych ;) odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: