eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo gospodarcze › Zaległe składki ZUS do rozłożenia na raty

Zaległe składki ZUS do rozłożenia na raty

2015-04-08 23:15

Zaległe składki ZUS do rozłożenia na raty

Posłowie chcą rozszerzyć możliwość rozkładania zaległych składek ZUS na raty © Marcin Chodorowski - Fotolia.com

Pracodawcy będą mogli wystąpić do ZUS o odroczenie płatności lub rozłożenie na raty także składek z części pracowniczej - przewiduje poselski projekt nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych nad którym obraduje Sejm. Projekt nowelizacji powstał na podstawie dwóch propozycji zmian, autorstwa posłów PiS oraz PO.

Przeczytaj także: 10 lat na zwrot nadpłaconych składek ZUS

Oba projekty zwiększają dostępność wystąpienia do ZUS o odroczenie terminu płatności oraz rozłożenie na raty należności z tytułu składek na ubezpieczenie społeczne.

Obecnie odroczenie oraz rozłożenie zaległych składek na raty jest możliwe jedynie w przypadku części składek finansowanych przez płatników, czyli opłacanych za pracowników przez pracodawcę.

Posłowie zaproponowali, by odraczać i rozkładać zaległe składki na raty można było również też część składek finansowaną przez ubezpieczonych, czyli przez pracowników z ich wynagrodzenia. Zmiany te mają pomóc wielu zadłużonym w ZUS firmom w wyjściu z trudnej sytuacji finansowej, przy możliwości kontynuowania działalności w dotychczasowym zakresie.

Projekt ułatwi życie firmom, które w związku z problemami finansowymi nie opłacają składek z części pracowniczej, a obecny stan prawny nie pozwala im na zawarcie ugody z ZUS. Według wnioskodawców, rozłożenie należności na raty jest jedną z najskuteczniejszych form odzyskiwania zaległych składek, a ułatwienie zawierania układów ratalnych pozwoli firmom na dalsze prowadzenie działalności gospodarczej. Nowelizacja umożliwi także szersze odzyskiwanie przez ZUS kwot zaległych składek, których pełna egzekucja bywa nieskuteczna.

W projekcie posłów znalazła się ponadto propozycja wprowadzenia mechanizmu, który chroni składki ubezpieczonych przed realnym spadkiem ich wartości, spowodowanym ich opóźnionym przekazaniem. Cel ten ma zostać osiągnięty przy pomocy tzw. opłaty prolongacyjnej, która trafi na konta ubezpieczonych.

oprac. : Grzegorz Gacki / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: