eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo dla biznesu › Ustawa o swobodzie działalności gospodarczej podpisana

Ustawa o swobodzie działalności gospodarczej podpisana

2015-01-09 15:46

Przeczytaj także: Jakie zmiany w prawie w 2015 roku?


Zmiany w ustawie o obrocie instrumentami finansowymi oraz niektórych innych ustaw.


Dnia 19 grudnia 2014 roku Prezydent Komorowski podpisał także ustawę z dnia 5 grudnia 2014 r. o zmianie ustawy o obrocie instrumentami finansowymi oraz niektórych innych ustaw.

Celem ustawy jest dostosowanie polskich przepisów dotyczących krótkiej sprzedaży do rozwiązań przewidzianych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 236/2012 z dnia 14 marca 2012 r. w sprawie krótkiej sprzedaży i wybranych aspektów dotyczących swapów ryzyka kredytowego (Dz. Urz. UE L 86 z 24.03.2012, str. 1). Ponadto ustawa wprowadza regulacje kończące proces wdrażania do prawa krajowego rozwiązań przewidzianych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 648/2012 z dnia 4 lipca 2012 r. w sprawie instrumentów pochodnych będących przedmiotem obrotu poza rynkiem regulowanym, kontrahentów centralnych i repozytoriów transakcji (Dz. Urz. UE L 201 z 27.07.2012, str. 1).

Ustawa wprowadza rozbudowany katalog administracyjnych kar pieniężnych za naruszenie obowiązków określonych w wyżej wymienionych rozporządzeniach. Wprowadzone zostają również (w nowelizowanej ustawie o nadzorze nad rynkiem kapitałowym) kompetencje nadzorcze przypisane Komisji Nadzoru Finansowego w zakresie przestrzegania obowiązków określonych w tych rozporządzeniach.

Ustawa wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia, z wyjątkiem art. 1 pkt 13 i 14, które wchodzą w życie po upływie 6 miesięcy od dnia ogłoszenia w Dzienniku Ustaw RP.

Zmiany w ustawie o usługach płatniczych


Dnia 19 grudnia 2014 roku Prezydent Komorowski podpisał także ustawę z dnia 28 listopada 2014 r. o zmianie ustawy o usługach płatniczych.

Nowelizacja wprowadza zmianę maksymalnej ustawowej stawki opłaty interchange dla krajowych transakcji płatniczych. Zgodnie z rozwiązaniami przyjętymi w uchwalonej ustawie poziom obniżonych stawek maksymalnych opłat interchange został zróżnicowany w zależności od rodzaju karty. Wartość stawki dla karty debetowej został ustalony na poziomie 0,2 % wartości jednostkowej krajowej transakcji płatniczej wykonanej przy użyciu tej karty, oraz w wysokości maksymalnie 0,3 % wartości jednostkowej w przypadku karty kredytowej.

Ponadto ustawa doprecyzowuje obowiązki informacyjne agentów rozliczeniowych względem akceptantów. UNowelizacja ustawy o KRS oraz niektórych innych ustaw.stawa wprowadza obowiązek dla agenta rozliczeniowego poinformowania akceptanta o opłatach, które ten będzie zobowiązany uiścić w związku z akceptacją transakcji płatniczych przy użyciu kart płatniczych, jeszcze przed zawarciem umowy. W ten sposób akceptant zawierając umowę będzie świadomy kosztów, które będą go obciążały w przyszłości w związku z akceptacją kart, a dostęp do informacji nie będzie warunkowany świadomością istnienia prawa do tej informacji i aktywnym działaniem. Obowiązek ten będzie dotyczył także przypadku zmiany wysokości opłaty akceptanta.

Konsekwencją wprowadzonych nowelizacją zmian jest uzupełnienie słowniczka ustawy, o definicje „karty debetowej” i „karty kredytowej”, „opłaty interchange” i „opłaty systemowe”. W art. 2 ustawy przewidziano trzymiesięczny okres na dostosowanie umów zawartych przed dniem wejścia w życie nowelizacji, do nowych przepisów.

Ustawa wchodzi w życie z dniem 30 stycznia 2015 r.

Zmiana niektórych ustaw w związku z realizacją ustawy budżetowej


Dnia 22 grudnia 2014 roku Prezydent Komorowski podpisał także ustawę z dnia 5 grudnia 2014 r. o zmianie niektórych ustaw w związku z realizacją ustawy budżetowej.

Ustawa o zmianie niektórych ustaw w związku z realizacją ustawy budżetowej jest tzw. ustawą okołobudżetową, w założeniu służyć ma bowiem stworzeniu normatywnych podstaw gromadzenia dochodów i dokonywania wydatków publicznych w taki sposób, aby w danym roku budżetowym możliwe było zrealizowanie ustawy budżetowej. Wprowadzone w wyniku jej uchwalenia zmiany znajdują swoje odzwierciedlenie i wymierną korelację w kwotach ujętych w projekcie budżetu państwa na rok 2015.

Podstawowym celem zmian w ustawie o podatku akcyzowym jest przeciwdziałanie unikaniu opodatkowania wyrobów tytoniowych właściwymi stawkami akcyzy. W związku z powyższym przewiduje się rozszerzenie ustawowej definicji produkcji wyrobów tytoniowych poprzez wskazanie, że produkcją papierosów jest również ich wytwarzanie, także przez konsumenta, przy użyciu maszyny do wytwarzania papierosów. W przypadku nielegalnej produkcji papierosów status podatnika przysługiwać będzie osobie fizycznej, osobie prawnej oraz jednostce organizacyjnej nieposiadającej osobowości prawnej, która produkuje papierosy, a także każdej innej osobie, która uczestniczy w ich produkcji. W sytuacji, gdy obowiązek podatkowy ciążyć będzie na kilku podatnikach z tytułu nielegalnej produkcji papierosów będą oni ponosić odpowiedzialność solidarną. Ustawa wprowadza także sankcyjną stawkę podatkową.

Pozostałe zmiany dotyczą m. in.: świadczeń finansowanych z Funduszu Pracy, zasad organizacji rezydentur, Państwowego Ratownictwa Medycznego oraz systemu powiadamiania ratunkowego, procedury wykonywania budżetu państwa, spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych, zadań finansowanych z Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, sposobu finansowania i reguł współpracy między organami administracji rządowej a ministrem właściwym do spraw zagranicznych w zakresie wykonywania zadań w placówkach zagranicznych, zasad dokonywania zmian w planie finansowym Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa, finansowania zadań wymagających stosowania specjalnej organizacji nauki i metod pracy dla dzieci i młodzieży, finansowania zadań z zakresu mieszkalnictwa, a także wydatkowania i rozliczania środków pochodzących z budżetu Unii Europejskiej.

Ustawa weszła w życie z dniem 1 stycznia 2015 r.

poprzednia  

1 ... 5 6 7 ... 9

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: