eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo dla biznesu › Ustawa o swobodzie działalności gospodarczej podpisana

Ustawa o swobodzie działalności gospodarczej podpisana

2015-01-09 15:46

Przeczytaj także: Jakie zmiany w prawie w 2015 roku?


Zmiana ustawy o podatku akcyzowym


Dnia 22 grudnia 2014 roku Prezydent Komorowski podpisał także ustawę z dnia 28 listopada 2014 r. o zmianie ustawy o podatku akcyzowym.

Nowelizacja wprowadza zwolnienie od akcyzy samochodów osobowych stanowiących specjalistyczny środek transportu sanitarnego, przeznaczony do działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych przez podmioty lecznicze wpisane do rejestru podmiotów wykonujących działalność leczniczą w rozumieniu ustawy z dnia 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej, spełniający cechy techniczne i jakościowe określone w Polskich Normach przenoszących europejskie normy zharmonizowane, których szczegółowe dane zostały określone w Polskiej Normie PN-EN 1789+A1. Zwolnienie od podatku od akcyzy dotyczy ambulansów ratunkowych (typu B) oraz ruchomych jednostek intensywnej opieki (typu C).

Ustawa wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Zmiana ustawy o KSH oraz niektórych innych ustaw


Dnia 22 grudnia 2014 roku Prezydent Komorowski podpisał także ustawę z dnia 28 listopada 2014 r. o zmianie ustawy - Kodeks spółek handlowych oraz niektórych innych ustaw.

Uchwalona ustawa ma na celu ułatwienie podejmowania i prowadzenia działalności gospodarczej w formie spółki jawnej, spółki komandytowej i spółki z ograniczoną odpowiedzialnością poprzez rozszerzenie możliwości zawiązania, zmiany i rozwiązania takich spółek przy wykorzystaniu wzorców udostępnionych w systemie teleinformatycznym oraz wprowadzenie udogodnień w zakresie składania wniosków do rejestru i w zakresie uiszczania opłat sądowych od tych wniosków.

Ustawa wejdzie w życie z dniem 15 stycznia 2015 r. z wyjątkiem grupy przepisów dotyczących w szczególności możliwości dokonywania zmiany umowy spółki i jej rozwiązania z wykorzystaniem wzorca udostępnionego w systemie teleinformatycznym, które wejdą w życie z dniem 1 kwietnia 2016 r.

Zmiana ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych.


Dnia 22 grudnia 2014 roku Prezydent Komorowski podpisał także ustawę z dnia 28 listopada 2014 r. o zmianie ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych.

Zmianie podlegają przepisy dotyczące szczególnych obowiązków i uprawnień pracodawców w związku z zatrudnianiem osób niepełnosprawnych – zwrotu kosztów zatrudniania osób niepełnosprawnych, znosząc: zawężające określenie kręgu zatrudnianych osób niepełnosprawnych, w związku z zatrudnieniem których pracodawca może otrzymać zwrot kosztów (m. in. adaptacji pomieszczeń dostosowującej do potrzeb niepełnosprawnych) oraz wymóg skierowania do pracy niepełnosprawnych bezrobotnych lub poszukujących pracy i niepozostających w zatrudnieniu, a także powstania niepełnosprawności w trakcie zatrudnienia.

Miesięczne dofinansowanie na nowo zatrudnionego pracownika niepełnosprawnego uzależnia się obecnie jedynie od wykazania wzrostu netto zatrudnienia ogółem, rezygnując z drugiego z istniejących dotychczas wymagań – wzrostu netto zatrudnienia pracowników niepełnosprawnych. Ponadto możliwość zwrotu kosztów obejmuje nie tylko, jak obecnie, koszt zatrudnienia pracowników pomagających w pracy pracownikowi niepełnosprawnemu (w zakresie ułatwienia komunikowania się z otoczeniem, a także wykonywania czynności niemożliwych lub trudnych do wykonania na stanowisku pracy), lecz także kosztów szkolenia tych osób, wprowadzając limit do 100 % wydatków, nie więcej niż kwota najniższego wynagrodzenia. Dla pracodawcy prowadzącego zakład chroniony zwrot kosztów będzie mógł obejmować budowę lub przebudowę związaną z modernizacją obiektów i pomieszczeń zakładu (dotąd – budowy i rozbudowy pomieszczeń). W zakresie szkoleń osób niepełnosprawnych refundacja z PFRON–u, na wniosek pracodawcy, wyniesie 70% kosztów (obecnie 80%) nie przekraczając dwukrotności przeciętnego wynagrodzenia na jedną osobę.

Ustawa weszła w życie z dniem 1 stycznia 2015 r.

Ustawa o Karcie Dużej Rodziny


Dnia 22 grudnia 2014 roku Prezydent Komorowski podpisał także ustawę z dnia 5 grudnia 2014 r. o Karcie Dużej Rodziny. Ustawa o Karcie Dużej Rodziny ma na celu wsparcie rodzin wielodzietnych poprzez zmniejszenie wydatków związanych z wychowywaniem dzieci ale także kreowanie pozytywnego wizerunku wielodzietności. Podejmowane działania mają na celu umacnianie oraz wspieranie funkcji rodziny wielodzietnej oraz zwiększenie szans rozwojowych i życiowych dzieci i młodzieży z rodzin wielodzietnych.

Oprócz usystematyzowania zasad przyznawania dotychczas obowiązujących udogodnień, ustawa wprowadza nowe rozwiązania takie jak:
  1. przyznanie rodzicom oraz małżonkom rodziców z rodzin wielodzietnych ulgi 37% przy przejazdach środkami publicznego transportu zbiorowego kolejowego w pociągach osobowych, pospiesznych i ekspresowych, na podstawie biletów jednorazowych,
  2. przyznanie ulgi 49% przy przejazdach środkami publicznego transportu zbiorowego kolejowego w pociągach osobowych i pospiesznych, na podstawie imiennych biletów miesięcznych,
  3. zwolnienie z opłaty za wstęp do parku narodowego lub na niektóre jego obszary,
  4. przyznanie ulgi w opłacie paszportowej.
Zgodnie z przepisami ustawy uprawnienia przysługujące na podstawie Karty mogą być przyznane przez instytucje podległe właściwym ministrom ale także przez inne podmioty na podstawie umowy zawartej z ministrem właściwym do spraw rodziny. Podmioty te przed podpisaniem umowy będą podlegały ocenie pod kątem zapewnienia jak najszerszej dostępności, atrakcyjności usług i gwarancji odpowiedniej jakości

Minister będzie mógł zawrzeć z wojewodami porozumienia w sprawie zawierania umów, a także zlecić, w drodze konkursu ofert, zawieranie umów organizacjom pozarządowym. Koszty związane z zawieraniem umów finansowane będą z budżetu państwa. Każdy podmiot, który przyzna rodzinom wielodzietnym uprawnienia, będzie miał prawo do posługiwania się znakiem „Tu honorujemy Kartę Dużej Rodziny”. Znak ten będzie mógł być wykorzystywany w szczególności w materiałach reklamowych lub informacyjnych.

Ustawa weszła w życie 1 stycznia 2015 r.

poprzednia  

1 ... 6 7 8 9

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: