eGospodarka.pl

eGospodarka.plPrawoPrawo administracyjne › Nowe dowody osobiste dopiero od 1 marca 2015

Nowe dowody osobiste dopiero od 1 marca 2015

2014-12-27 22:23

Nowe dowody osobiste dopiero od 1 marca 2015

Nowe dowody osobiste wejdą z dwumiesięcznym opóźnieniem © FER737NG - Fotolia.com

Prezydent podpisał nowelizacje ustawy o dowodach osobistych, ustawy o ewidencji ludności oraz ustawy – Prawo o aktach stanu cywilnego, przesuwające z 1 stycznia 2015 r. na dzień 1 marca 2015 r. termin wejścia w życie nowych dowodów osobistych oraz elektronicznego rejestru aktów stanu cywilnego.

Przeczytaj także: Rewolucja w USC. Akty stanu cywilnego w dowolnym urzędzie

Przesunięcie o dwa miesiące terminu wejścia wspomnianych ustaw w życie ma pozwolić administracji na kolejną weryfikację działania systemów informatycznych odpowiedzialnych za obsługę aktów stanu cywilnego i dowodów osobistych.

Opóźnienie uruchomienia systemu e-aktów stany cywilnego ma również wpłynąć na polepszenie bezpieczeństwa danych obywateli zgromadzonych w rejestrach a także umożliwić lepsze przygotowanie urzędników do obsługi nowych rejestrów i dokonanie zmian w organizacji pracy urzędów.

Od początku roku 2015 miała ruszyć rejestracja aktów stanu cywilnego w postaci elektronicznej przez wszystkie urzędy stanu cywilnego w Polsce. Miała zostać wprowadzona elektroniczna rejestrację aktów urodzeń, małżeństw i zgonów. Rozwiązanie to ma umożliwić wydawanie obywatelom papierowych odpisów aktów stanu cywilnego w dowolnym Urzędzie Stanu Cywilnego oraz uzyskanie odpisu w formie elektronicznej.

W dowolnym urzędzie stanu cywilnego będzie też można otrzymać zaświadczenie stwierdzające brak okoliczności wyłączających zawarcie małżeństwa, zaświadczenie stwierdzające, że zgodnie z polskim prawem można zawrzeć małżeństwo za granicą czy dokonać administracyjnej zmiany imienia lub nazwiska.

Ustawa przewiduje 6-miesięczny okres przejściowy. Oznacza to, że urzędy stanu cywilnego od 1 marca 2015 r. jeszcze przez 6 miesięcy wdrażania nowego systemu będą mogły pracować równolegle – na starych i nowych zasadach.

Przesunięty o dwa miesiące został również termin wejścia w życie nowego wzoru dowodu osobistego. Nowy dowód nie będzie zawierał już informacji o adresie zameldowania, kolorze oczu i wzroście. Nie będzie też zeskanowanego podpisu posiadacza dowodu osobistego.

Format i wymiary dowodu osobistego pozostaną takie same jak dotychczas. Natomiast fotografia, która będzie wykorzystywana w dowodzie osobistym będzie taka sama jak ta, która obowiązuje w paszportach.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

 • Młyn na wodę oszustom

  Realista / 2014-12-28 14:00:06

  Rozumiem, że z dowodu osobistego usuwa się dane o miejscu zameldowania, choć nie do końca się z tym zgadzam.
  Jednak dlaczego usuwa się tak istotne dane wspomagające identyfikację osoby, która się posługuje dowodem jak wzrost czy kolor oczu, to już dla mnie nie jest jasne. Podobnie rzecz się ma z podpisem.
  Dla mnie to wielkie zagrożenie dla obrotu gospodarczego.
  Ciekaw jestem poznać argumenty ZA takimi zmianami. odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: