eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo administracyjne › Rewolucja w USC. Akty stanu cywilnego w dowolnym urzędzie

Rewolucja w USC. Akty stanu cywilnego w dowolnym urzędzie

2014-10-13 20:38

Rewolucja w USC. Akty stanu cywilnego w dowolnym urzędzie

Urzędy Stanu Cywilnego czeka informatyzacja, akty stanu cywilnego będą dostępne przez Internet © Lincoln Rogers - Fotolia.com

Od początku roku 2015 ruszy rejestracja aktów stanu cywilnego w postaci elektronicznej przez wszystkie urzędy stanu cywilnego w Polsce - Sejm uchwalił Prawo o aktach stanu cywilnego. Przyjęte zmiany umożliwią szybsze i prostsze załatwianie spraw w urzędach stanu cywilnego. Ustawa trafi teraz do Senatu.

Przeczytaj także: Nowe dowody osobiste dopiero od 1 marca 2015

Ustawa wprowadza elektroniczną rejestrację aktów urodzeń, małżeństw i zgonów. Rozwiązanie to umożliwi wydawanie obywatelom papierowych odpisów aktów stanu cywilnego w dowolnym Urzędzie Stanu Cywilnego oraz uzyskanie odpisu w formie elektronicznej. Informatyzacja rejestracji aktów stanu cywilnego rozpocznie się 1 stycznia 2015 r. Przez 6 miesięcy będzie możliwe korzystanie z dotychczasowych rozwiązań, ale akty stanu cywilnego będą musiały trafić do rejestru elektronicznego najpóźniej do końca 2015 roku.

Nowe przepisy delokalizują również dostęp do akt stanu cywilnego, co oznacza, że osoby chcące uzyskać dokumenty będą mogły złożyć wniosek i otrzymać odpis dokumentu w dowolnym urzędzie stanu cywilnego. Ponadto, po zgłoszeniu zapotrzebowania na odpis aktu w postaci elektronicznej, kierownik USC prześle tą drogą potrzebny dokument, bez konieczności wizyty w urzędzie.

Delokalizacja pozwoli na złożenie w dowolnym USC zapewnienia o braku okoliczności wyłączających zawarcie małżeństwa, zarejestrowanie zdarzenia, które miało miejsce za granicą, odtworzenie zagranicznego dokumentu stanu cywilnego. W dowolnym urzędzie stanu cywilnego będzie też można otrzymać zaświadczenie stwierdzające brak okoliczności wyłączających zawarcie małżeństwa, zaświadczenie stwierdzające, że zgodnie z polskim prawem można zawrzeć małżeństwo za granicą czy dokonać administracyjnej zmiany imienia lub nazwiska. Dostęp kierowników USC do rejestru elektronicznego aktów stanu cywilnego zwolni obywateli z obowiązku przekazywania do urzędów odpisów dokumentów, co z kolei oznacza oszczędności na opłatach za ich wydawanie.

Ustawa liberalizuje również zasady zawierania ślubów poza urzędem stanu cywilnego. Zainteresowane osoby będą mogły pobrać się poza urzędem, ale w miejscu gwarantującym zachowanie powagi i doniosłości ceremonii oraz bezpieczeństwa uczestników uroczystości. Za taką uroczystość "wyjazdową" przyszli małżonkowie będą musieli jednak dodatkowo zapłacić, pokrywając koszty związane z dojazdem urzędnika. Obecnie małżeństwo można zawrzeć w innym miejscu jedynie w szczególnych przypadkach (np. gdy jedno z przyszłych małżonków przebywa w szpitalu lub w zakładzie karnym).

Ustawa trafi teraz pod obrady Senatu.

oprac. : Grzegorz Gacki / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: